Léčba nezabrala, v Německu zemřel pacient s ebolou

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 14. 10. 2014 18:04
Zaměstnanec OSN byl do nemocnice v Lipsku transportován minulý týden z Libérie.
Všichni pacienti jsou v Evropě léčeni v přísné izolaci. Ilustrační foto.
Všichni pacienti jsou v Evropě léčeni v přísné izolaci. Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Lipsko - V německém Lipsku zemřel v noci na úterý 56letý Súdánec nakažený ebolou, informoval server Spiegel Online.

Zaměstnanec OSN byl do tamní nemocnice transportován minulý týden z Libérie.

"I přes intenzivní lékařská opatření a nejvyšší úsilí pacient závažné infekční chorobě podlehl," informovala nemocnice v krátkém prohlášení.

Celkem se v Německu s ebolou léčili tři lidé. Nemocnici v Hamburku nedávno po pěti týdnech léčby opustil jeden pacient, druhý je stále hospitalizován ve Frankfurtu nad Mohanem.

Přes 4000 mrtvých

Epidemie krvácivé horečky, která vypukla začátkem roku v západní Africe, si doposud vyžádala podle údajů Světové zdravotnické organizace (WHO) přes 4000 mrtvých. Nakaženo bylo zhruba 8400 lidí.

Podezření na nákazu ebolou se stále častěji objevují také v Evropě. Kromě španělské zdravotní sestry, která se nakazila od duchovního převezeného do Madridu ze západní Afriky, se však podezření nikdy nepotvrdila. První test v úterý vyloučil ebolu také u polského pacienta z Lodži. Plané byly i dva pondělní poplachy v Itálii.

Británie v rámci prevence zahájila na nejrušnějším londýnském letišti Heathrow screening cestujících přilétajících ze západoafrických států. Pasažéři, kteří pobývali v postižených zemích, budou vyplňovat dotazník, aby se zjistilo jejich možné vystavení nákaze, a v případě potřeby jim bude zkontrolována teplota.

V Sieře Leone v úterý test potvrdil nákazu ebolou u vojenského zdravotníka z výcvikového střediska mírových sil. Nešlo však o příslušníka jednotky, která se chystá odjet na mírovou misi do Somálska, jak původně informoval armádní mluvčí. Na kontingent zhruba 800 vojáků tak nebyla uvalena 21denní karanténa. Armáda Sierry Leone působí v rámci mezinárodní mise Africké unie v Somálsku (AMISOM), kde bojuje proti islamistickým radikálům z milic Šabáb.

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun a americký prezident Barack Obama v úterý po telefonickém rozhovoru vyzvali mezinárodní společenství, aby zvýšilo úsilí o zastavení epidemie eboly. Boj s nemocí se prý dostal do rozhodující fáze, a svět by tak prý měl zdvojnásobit svou pomoc.

Účinný lék prozatím neexistuje, byť experti vkládají velké naděje do experimentálního přípravku ZMapp, jenž byl doposud podán několika pacientům, jejichž stav se posléze výrazně zlepšil.

 

Právě se děje

Další zprávy