Chceme dál Británii na evropském trhu bez cel. Zásadně změníme podmínky brexitu, slibují labouristé

ČTK ČTK
25. 4. 2017 12:51
Britští labouristé představili první ucelený plán směrem k blížícím se předčasným volbám do parlamentu. Základem mají být zásadní změny v podmínkách brexitu, než jaké prezentuje vláda. Labouristé odmítají tzv. tvrdý brexit. Chtějí, aby Británie měla dál přístup na jednotný evropský trh bez cel. A aby byla dodržována práva cizinců žijících v Británii, stejně jako Britů pobývajících v zahraničí.
Šéf labouristů Jeremy Corbyn.
Šéf labouristů Jeremy Corbyn. | Foto: Reuters

Londýn - Britští labouristé se už chystají na červnové předčasné parlamentní volby. Jejich hlavním bodem programu budou zásadní změny podmínek odchodu BritánieEvropské unie.

Levicová opozice se chystá navrhnout výrazné zmírnění takzvaného tvrdého brexitu, který prosazuje premiérka Theresa Mayová. Labouristé chtějí například zachovat přístup Británie na jednotný trh nebo zajistit rovná práva pro tři miliony obyvatel zemí EU žijících na ostrovech.

"Budeme k vyjednávání přistupovat zcela jinak, než brexit vidí toryové (konzervativci)," uvedl v úterý podle stanice BBC stínový ministr pro brexit Keir Starmer.

Podle britských médií bylo jeho vystoupení vůbec prvním jasným vyjádřením priorit levice směrem k volbám.

Labouristé podle Starmera hodlají trvat na přístupu Británie na jednotný evropský trh bez cel, který je Mayová ochotna vyměnit za omezení imigrace ze zemí EU.

Starmer naproti tomu slibuje zajistit dodržování nezměněných práv pro cizince z EU žijící v Británii stejně jako pro více než milion Britů dlouhodobě pobývajících v unijních zemích.

Volby by drtivě vyhráli konzervativci

Podle průzkumů by nyní konzervativce premiérky Mayové volilo 45 procent Britů, opoziční labouristy o 19 procent méně. Vládnoucí strana tak před volbami zvyšuje náskok před nejsilnějším opozičním uskupením, které čelí kritice za nejednotný přístup k otázkám brexitu.

Vedení labouristů vyzval k aktivnějšímu a srozumitelnějšímu postoji i jejich bývalý vůdce a expremiér Tony Blair, podle kterého je třeba tvrdý přístup toryů "obrátit proti nim".

Konzervativci kritizují současného šéfa levice Jeremyho Corbyna jako slabého politika v čele nejednotné strany, který nevyjedná pro Británii optimální podmínky budoucích vztahů s unií.

Corbyn, jehož spolustraníci v loňském referendu většinově podpořili setrvání Británie v EU, kritiku odmítá s tím, že voličům je zřejmé, jak jsou před volbami rozdány karty.

"Pokud chcete, aby se brexitem změnila Británie v daňový ráj s nízkými platy, volte torye. Pokud chcete, aby byla Británie po brexitu pro masy, a ne pro pár vyvolených, volte labouristy," vzkázal voličům přes svého mluvčího.

Británie o setrvání v jednotném trhu EU nebude usilovat, tudíž volný pohyb osob skončí. A co bude s celní unií? ptá se komentátor Teodor Marjanovič. | Video: Teodor Marjanovič
 

Právě se děje

Další zprávy