Premiérka Mayová šokovala Brity oznámením předčasných voleb. Lidé mají opět hlasovat o brexitu

Ondřej Houska Zahraničí Ondřej Houska, Zahraničí
Aktualizováno 18. 4. 2017 15:55
Britská premiérka Theresa Mayová v úterý oznámila, že chce na 8. června vyhlásit předčasné volby. Podle Mayové Británie potřebuje zvlášť během vyjednávání o odchodu z Evropské unie jednotu v parlamentu. Tu ale podle svých slov nevidí a Westminster je prý rozdělený. O víkendu vyšel průzkum veřejného mínění, podle kterého mají konzervativci Theresy Mayové největší náskok před labouristy za posledních devět let.
Theresa Mayová šokovala Brity, oznámila termín předčasných voleb na 8. června | Video: Asociated Press

LondýnBritská premiérka Theresa Mayová v pondělí oznámila, že chce 8. června uspořádat předčasné volby.

Mayová svým rozhodnutím šokovala britskou politickou scénu, shodla se ostrovní média. Premiérka dosud opakovala, že Britové půjdou volit až v řádném termínu - tedy v roce 2020. Teď ale změnila názor.

"O tom, že země potřebuje tyto volby, jsem se rozhodla se zdráháním. Jsem ale pevně přesvědčena, že je to nezbytné k zajištění silného a stabilního vedení, které země potřebuje pro brexit i po něm," řekla Mayová.

Britové tak budou de facto hlasovat ještě jednou o brexitu. Na rozdíl od loňského referenda, kdy se pouze vyslovili pro odchod z Evropské unie, tentokrát v podstatě rozhodnou, jak konkrétně by měl brexit vypadat.

Podle Mayové by lidé ve volbách měli stvrdit, zda souhlasí s tzv. tvrdým brexitem, který ona sama prosazuje. To znamená, že Británie odejde nejen z EU, ale taky z jednotného evropského trhu a z evropské celní unie.

Mnoho kritiků ale namítá, že pro takovou verzi brexitu Britové v loňském referendu nehlasovali.

Opozice volby podporuje, Skotsko se zlobí

Šéfka vlády vyhlášení předčasných voleb zdůvodňuje tím, že britský parlament se v otázkách brexitu chová nejednotně. A jediný způsob, jak zajistit v Británii dlouhodobější stabilitu, jsou proto podle Mayové předčasné volby.

K jejich uspořádání je v Británii potřeba souhlas dvou třetin poslanců Dolní sněmovny. Opozice ale už oznámila, že premiérku podpoří, takže konání voleb se zdá být jisté.

Sám šéf opoziční Labouristické strany Jeremy Corbyn rozhodnutí Mayové přivítal. "Těšíme se, až ukážeme, jak labouristé stojí za lidmi v Británii," řekl podle stanice Sky News.

Na slova Mayové zareagovala i skotská první ministryně Nicola Sturgeonová. Ta prohlásila, že britská premiérka chce prostřednictvím předčasných voleb Británii vnutit svou vizi tvrdého brexitu.

"Vidí šanci posunout Británii doprava, protlačit tvrdý brexit a zavést rozsáhlejší škrty ve výdajích," uvedla na Twitteru Sturgeonová.

Skotská národní strana, kterou Sturgeonová vede, je proti brexitu a usiluje o nezávislost Skotska na Británii. Osamostatněné Skotsko by pak mohlo podle ní zůstat členem EU.

Konzervativcům se daří

Vládní konzervativci budou jasnými favority předčasných voleb. Podle víkendového průzkumu společnosti YouGov mají před opozičními labouristy největší náskok za posledních devět let.

Vládní straně průzkum předpovídá 44 procent hlasů, zato opozičním labouristům pouhých 23 procent. To by mělo konzervativcům zajistit jasnou většinu mandátů v dolní komoře parlamentu.

Premiérka Mayová spustila brexit koncem března, kdy oficiálně oznámila rozhodnutí své země odejít z EU. Na vyjednání podmínek odchodu teď má dva roky.

Londýn i zbylých 27 zemí unie opakují, že dohoda je v zájmu všech. Pokud by jednání zkrachovala, ekonomicky, politicky i bezpečnostně by na tom ztratili jak Britové, tak EU. Ta je ale přesvědčená, že brexit bez jakékoliv dohody by Británii poškodil mnohem víc než ostatní země unie.

Britové začali v poslední době výrazně zmírňovat svá prohlášení ohledně podmínek "rozvodu" i budoucích vztahů po brexitu.

Premiérka Mayová už například připouští, že Londýn bude muset zaplatit minimálně část peněz do společného evropského rozpočtu, které dřív slíbil uhradit.

Na splnění "finančních závazků" ze strany Londýna naléhal ve své rezoluci, přijaté 6. dubna drtivou většinou poslanců, také Evropský parlament. Ten také opakovaně zdůrazňuje, že pokud chce britská vláda dohodu s EU, musí garantovat zachování čtyř základních svobod unie, tedy volný pohyb osob, zboží, služeb a kapitálu.

Stejně jako nečinit žádné překážky další evropské integraci, zajistit evropskou bezpečnost nebo zaručit průchodnost hranic mezi Irskem a Severním Irskem.

Britští vládní politici přitom sami zdůrazňují, že jejich země bude i po odchodu z EU dál potřebovat pracovníky z jiných zemí unie. Odpor k těmto zaměstnancům přitom tvořil jeden z hlavních argumentů zastánců brexitu.

Sama brexit nechtěla

Sama Mayová před referendem podporovala setrvání Británie v EU, i když se do kampaně příliš nezapojila.

Premiérkou se stala loni v červenci poté, co její předchůdce David Cameron v reakci na prohrané referendum o setrvání v EU odstoupil.

Nikdo další po brexitu nyní Evropu neopustí, tvrdí europoslanec Pavel Telička | Video: Pavlína Nouzová
 

Právě se děje

před 10 minutami

Šéf uskupení Modrá a bílá Ganc informoval izraelského prezidenta, že se mu nepodařilo sestavit vládu. Zemi tak nejspíš čekají již třetí volby za rok.

před 27 minutami

Trump se distancoval od výpovědi velvyslance při Evropské unii Sondlanda

Prezident Spojených států Donald Trump se distancoval od středeční veřejné výpovědi amerického velvyslance při Evropské unii Gordona Sondlanda v Kongresu zmínkou o rozhovoru, kdy mu řekl, že od Ukrajiny nic nechce. Šéf Bílého domu novinářům zároveň řekl, že Sondlanda příliš dobře nezná a nijak často s ním nehovořil.

Trump citoval z jiné Sondlandovy výpovědi, ve které velvyslanci na dotaz, co žádá od Ukrajiny, odpověděl, že nic nechce. Sondland pod přísahou vypověděl, že nebylo pochyb, že Trump k Ukrajině přistupuje stylem "něco za něco", a že každý ve vedení Trumpovy administrativy o této politice věděl.

"Moc dobře ho neznám. Nemluvil jsem s ním často. Není to člověk, kterého dobře znám. Jeví se ale jako dobrý chlapík," řekl Trump novinářům o Sondlandovi. Velvyslanec v minulosti podporoval Trumpovu prezidentskou kampaň a na volby mu skrze své společnosti podle médií poslal milion dolarů (23 milionů korun).

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Pravomoci prezidenta se zřejmě nezmění. Nemáme k tomu mandát, tvrdí poslanci

Pravomoci prezidenta republiky pravděpodobně Parlament v současném složení nezmění. Proti se na středečním jednání ústavních komisí sněmovny a Senátu postavili zástupci ANO a SPD, které svými hlasy mohou ústavní změny ve Sněmovně zablokovat. Většinu možných úprav kompetencí hlavy státu odmítla i KSČM.

"Nemáme mandát k otevření této otázky," uvedla za ANO její poslankyně Helena Válková. Debatu komisí o možných změnách ústavních pravomocí prezidenta před svým předčasným odchodem označila za "zajímavou akademickou diskusi, které se ráda zúčastní, až bude mít čas". "Nevnímáme to jako zásadní nebo akutní problém," dodal poslanec ANO Milan Feranec.

Změnu prezidentských pravomocí odmítl také předseda SPD Tomio Okamura, který s ohledem na nemožnost je prosadit jednání komisí také předčasně opustil.

Předseda KSČM Vojtěch Filip byl ochoten podpořit odvolání přímo voleného prezidenta v referendu. Ochoten byl i k tomu, aby Sněmovna schvalovala kandidáty na ministry před jejich jmenováním tak, jako to činí Evropský parlament u adeptů na eurokomisaře. Bylo by to přijatelné i pro předsedkyni sněmovní komise Kateřinu Valachovou (ČSSD).

před 56 minutami

Djokovič pomohl Srbsku k vítěznému vstupu do Davisova poháru

Druhý hráč světového žebříčku Novak Djokovič vstoupil do finálového turnaje Davisova poháru hladkou výhrou nad Jošihitem Nišiokou. Po nevydařeném vystoupení na Turnaji mistrů zvítězil ve druhé dvouhře 6:1, 6:2 a zpečetil vítězství Srbů nad Japonskem, které po druhé porážce přišlo o šanci postoupit ze skupiny. Srbsko se o první místo utká ve čtvrtek s Francií.

Vítězný návrat do týmové soutěže oslavil Andy Murray a v úvodním utkání Velké Británie v Madridu udolal Tallona Griekspoora z Nizozemska 6:7, 6:4, 7:6. Trojnásobný grandslamový šampion, jenž v Davis Cupu naposledy nastoupil v roce 2016, se proti 179. hráči světového žebříčku dlouho trápil, koncovku ale zvládl a potvrdil, že je po lednové operaci kyčle naplno zpět.

O druhý bod marně bojoval Daniel Evans, který nakonec Robinu Haasemu podlehl 6:3, 6:7, 4:6. Duel rozhodne závěrečná čtyřhra.

První výhru ve skupině slaví Německo, jehož hráči v obou úvodních dvouhrách porazili soupeře z Argentiny. Druhý duel sehrají ve čtvrtek proti Chile.

před 1 hodinou

Penceův úřad popřel tvrzení velvyslance Sondlanda o Ukrajině

Americký republikánský viceprezident Mike Pence nikdy nehovořil s velvyslancem Spojených států v Evropské unii Gordonem Sondlandem o propojení vojenské pomoci Ukrajině s požadavkem, aby Ukrajina otevřela vyšetřování dřívějšího viceprezidenta za Demokratickou stranu Joea Bidena. V prohlášení, které popírá dnešní Sondlandovo tvrzení v Kongresu, to uvedl šéf Penceovy kanceláře Marc Short.

Sondland ve středu předstoupil před výbor Sněmovny reprezentantů pro kontrolu tajných služeb. Řekl mimo jiné, že prezident Donald Trump naléhal na Ukrajinu, aby zahájila vyšetřování jeho politického soka Bidena a že každý ve vedení americké administrativy včetně Pence o této politice věděl.

Ač podle televize CNN Sondlandova výpověď Bílý dům a republikány zcela jistě nepotěšila, demokratům očekávané důkazy rovněž nepřinesla. Sondland totiž opakovaně popřel, že by mu Trump přímo řekl, že by americká vojenská pomoc byla podmíněna tím, že Ukrajina oznámí vyšetřování Joea Bidena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy