Severní Irsko koketuje po brexitu se znovusjednocením s Dublinem. Je to hra s ohněm, varují experti

Martin Novák Martin Novák
17. 4. 2017 13:53
Odchod Velké Británie z Evropské unie spustil v zemi sérii vnitropolitických otřesů. Na základě tzv. brexitu žádají nezávislost na Londýnu Skotové a chtějí o ní rozhodnout v pořadí již v druhém referendu. Intenzivněji se taky začalo v Británii skloňovat i odtržení Severního Irska a jeho znovuspojení se samostatnou Irskou republikou. Rozdělení z roku 1921 by se podle Dublinu mohlo brzy stát minulostí. Severní Irsko ale zatím váhá a experti varují před novými násilnostmi.
Pohřeb jednoho z bývalých lídrů IRA Martina McGuinnesse v severoirském Londonderry.
Pohřeb jednoho z bývalých lídrů IRA Martina McGuinnesse v severoirském Londonderry. | Foto: Reuters

Dublin/Belfast - Zeleno-bílo-žlutá irská vlajka zahalila na nedávném pohřbu rakev Martina McGuinnesse, ačkoliv v samostatném Irsku nežil a nebyl tam ani pochován.

Pohřeb Martina McGuinnesse v březnu 2017.
Pohřeb Martina McGuinnesse v březnu 2017. | Foto: Reuters

Bývalého předáka Irské republikánské armády (IRA), která desetiletí bojovala v Severním Irsku proti nadvládě Londýna, doprovodili přátelé a příbuzní na poslední cestu v Londonderry.

Severním Irsku, tedy ve Velké Británii.

McGuinness nejdřív se zbraní v ruce a pak skrze vyjednávání bojoval v Brity ovládaném Severním Irsku za sjednocení Irů. Nedočkal se ho.

Současný odchod Velké Británie z Evropské unie ale může jeho sen o sjednoceném Irsku paradoxně vrátit zpět do hry.

Chceme zůstat v EU

Nálady v Severním Irsku jsou totiž na rozdíl od zbytku Británie proevropské. Většina obyvatel (56 procent) hlasovala loni v referendu proti brexitu.

Hranice britského Severního Irska s Irskou republikou je od Velkopáteční mírové dohody a ukončení násilí v roce 1998 nehlídaná a volně prostupná.

Foto: Aktuálně.cz

Je to taky jediná pozemní britská hranice. Až Spojené království vystoupí z Evropské unie, ocitne se samostatná Irská republika paradoxně na vnější hranici Evropské unie. 

V rezoluci, kterou Evropský parlament schválil drtivou většinou na plenárním zasedání 6. dubna ve Štrasburku, se vysloveně uvádí, že hranice mezi Severním Irskem a Irskem musí zůstat otevřena i po brexitu, aby tak byla zachována jedna z hlavních podmínek Velkopáteční dohody, zajišťující mír v Ulsteru.

Brexit na druhé straně nemusí jen oddělovat a trhat. Vedle odchodu Britů z EU a možného odtržení Skotska se tak stále více začíná skloňovat i možné sjednocení Irska - po vzoru Německa z roku 1990.

Irský premiér Enda Kenny už lobbuje za to, aby hranice mezi republikou a Severním Irskem byla dál prostupná. I za to, aby se Severní Irsko mohlo vrátit bez zdlouhavých procedur zpět do Evropské unie - pokud se v budoucnu rozhodne pro znovusjednocení s Irskou republikou.

"Připojení východního Německa k západnímu Německu a tím k Evropské unii (tehdy se blok nazýval Evropská společenství - pozn. red.) po pádu berlínské zdi bychom měli brát jako precedens," prohlásil irský premiér Kenny nedávno v Bruselu.

Rozdělení od roku 1921

Za čtyři roky si Irové připomenou stoleté výročí rozdělení svého ostrova. Hranice mezi nezávislou Irskou republikou a Severním Irskem, kontrolovaným Brity od roku 1921, pořád existuje. 

Řada dalších věcí se ale zásadně změnila. Násilí mezi proirskými katolíky a probritskými protestanty v Severním Irsku po uzavření míru v roce 1998 zmizelo.

V kdysi horkém regionu se taky mění demografické složení populace. Proirských katolíků přibývá a protestantů, spojovaných tradičně s Londýnem, naopak ubývá.

Síly už jsou teď v Severním Irsku skoro vyrovnané. Poměr obou komunit je aktuálně 45 procent (katolíci) a 48 procent (protestanti). Nálady mezi lidmi jsou k případnému sjednocení se zbytkem irského ostrova daleko vstřícnější. 

Projevuje se to i ve volbách.

Nebývalý úspěch zaznamenala v nedávném hlasování do severoirského parlamentu strana Sinn Féin, bývalé politické křídlo Irské republikánské armády (IRA), prosazující spojení s Dublinem.

Vznikne sjednocené Irsko? 

Severoirští unionisté neboli zastánci setrvání ve Velké Británii se ale nevzdávají.

62letý předseda probritské Progresivní unionistické strany Billy Hutchinson řekl deníku The Guardian rezolutně: "Během mého života se to nestane."

Expert na britskou historii z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Martin Kovář nevěří, že by v Severním Irsku získala myšlenka sjednocení ostrova dostatečnou podporu.

"Na loajalitě drtivé většiny obyvatel Severního Irska vůči Velké Británii brexit nic nezmění," říká Kovář.

Zpravodaj Českého rozhlasu v Londýně Jiří Hošek nedávno v rozhovoru pro Aktuálně.cz řekl, že krveprolití z minulosti nejsou v regionu ještě úplně zapomenuta.

"Je tam pořád obrovské množství zbraní. K možným násilnostem proto není zase tak daleko a konflikt může propuknout znovu. I když už ne v takové míře jako v sedmdesátých letech minulého století," uzavřel Hošek.

Sám považuji za velké překvapení, že Londýn od července 2005 nezažil velký teroristický útok, říká zpravodaj Českého rozhlasu Jiří Hošek. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Do nového mýtného systému je přihlášeno jen 82 tisíc aut. Hrozí kolaps, říká ministr

Do nového mýtného systému, jenž má být spuštěn od letošního prosince, bylo dosud přihlášeno 82.000 vozidel, celkem se očekává 450 000 vozů. Většinu z registrovaných tvoří velcí dopravci, z menších firem, které ovšem v současném systému tvoří v souhrnu většinu, se zaregistrovalo pouze pět procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy