Severní Irsko koketuje po brexitu se znovusjednocením s Dublinem. Je to hra s ohněm, varují experti

Martin Novák Martin Novák
17. 4. 2017 13:53
Odchod Velké Británie z Evropské unie spustil v zemi sérii vnitropolitických otřesů. Na základě tzv. brexitu žádají nezávislost na Londýnu Skotové a chtějí o ní rozhodnout v pořadí již v druhém referendu. Intenzivněji se taky začalo v Británii skloňovat i odtržení Severního Irska a jeho znovuspojení se samostatnou Irskou republikou. Rozdělení z roku 1921 by se podle Dublinu mohlo brzy stát minulostí. Severní Irsko ale zatím váhá a experti varují před novými násilnostmi.
Pohřeb jednoho z bývalých lídrů IRA Martina McGuinnesse v severoirském Londonderry.
Pohřeb jednoho z bývalých lídrů IRA Martina McGuinnesse v severoirském Londonderry. | Foto: Reuters

Dublin/Belfast - Zeleno-bílo-žlutá irská vlajka zahalila na nedávném pohřbu rakev Martina McGuinnesse, ačkoliv v samostatném Irsku nežil a nebyl tam ani pochován.

Pohřeb Martina McGuinnesse v březnu 2017.
Pohřeb Martina McGuinnesse v březnu 2017. | Foto: Reuters

Bývalého předáka Irské republikánské armády (IRA), která desetiletí bojovala v Severním Irsku proti nadvládě Londýna, doprovodili přátelé a příbuzní na poslední cestu v Londonderry.

Severním Irsku, tedy ve Velké Británii.

McGuinness nejdřív se zbraní v ruce a pak skrze vyjednávání bojoval v Brity ovládaném Severním Irsku za sjednocení Irů. Nedočkal se ho.

Současný odchod Velké Británie z Evropské unie ale může jeho sen o sjednoceném Irsku paradoxně vrátit zpět do hry.

Chceme zůstat v EU

Nálady v Severním Irsku jsou totiž na rozdíl od zbytku Británie proevropské. Většina obyvatel (56 procent) hlasovala loni v referendu proti brexitu.

Hranice britského Severního Irska s Irskou republikou je od Velkopáteční mírové dohody a ukončení násilí v roce 1998 nehlídaná a volně prostupná.

Foto: Aktuálně.cz

Je to taky jediná pozemní britská hranice. Až Spojené království vystoupí z Evropské unie, ocitne se samostatná Irská republika paradoxně na vnější hranici Evropské unie. 

V rezoluci, kterou Evropský parlament schválil drtivou většinou na plenárním zasedání 6. dubna ve Štrasburku, se vysloveně uvádí, že hranice mezi Severním Irskem a Irskem musí zůstat otevřena i po brexitu, aby tak byla zachována jedna z hlavních podmínek Velkopáteční dohody, zajišťující mír v Ulsteru.

Brexit na druhé straně nemusí jen oddělovat a trhat. Vedle odchodu Britů z EU a možného odtržení Skotska se tak stále více začíná skloňovat i možné sjednocení Irska - po vzoru Německa z roku 1990.

Irský premiér Enda Kenny už lobbuje za to, aby hranice mezi republikou a Severním Irskem byla dál prostupná. I za to, aby se Severní Irsko mohlo vrátit bez zdlouhavých procedur zpět do Evropské unie - pokud se v budoucnu rozhodne pro znovusjednocení s Irskou republikou.

"Připojení východního Německa k západnímu Německu a tím k Evropské unii (tehdy se blok nazýval Evropská společenství - pozn. red.) po pádu berlínské zdi bychom měli brát jako precedens," prohlásil irský premiér Kenny nedávno v Bruselu.

Rozdělení od roku 1921

Za čtyři roky si Irové připomenou stoleté výročí rozdělení svého ostrova. Hranice mezi nezávislou Irskou republikou a Severním Irskem, kontrolovaným Brity od roku 1921, pořád existuje. 

Řada dalších věcí se ale zásadně změnila. Násilí mezi proirskými katolíky a probritskými protestanty v Severním Irsku po uzavření míru v roce 1998 zmizelo.

V kdysi horkém regionu se taky mění demografické složení populace. Proirských katolíků přibývá a protestantů, spojovaných tradičně s Londýnem, naopak ubývá.

Síly už jsou teď v Severním Irsku skoro vyrovnané. Poměr obou komunit je aktuálně 45 procent (katolíci) a 48 procent (protestanti). Nálady mezi lidmi jsou k případnému sjednocení se zbytkem irského ostrova daleko vstřícnější. 

Projevuje se to i ve volbách.

Nebývalý úspěch zaznamenala v nedávném hlasování do severoirského parlamentu strana Sinn Féin, bývalé politické křídlo Irské republikánské armády (IRA), prosazující spojení s Dublinem.

Vznikne sjednocené Irsko? 

Severoirští unionisté neboli zastánci setrvání ve Velké Británii se ale nevzdávají.

62letý předseda probritské Progresivní unionistické strany Billy Hutchinson řekl deníku The Guardian rezolutně: "Během mého života se to nestane."

Expert na britskou historii z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Martin Kovář nevěří, že by v Severním Irsku získala myšlenka sjednocení ostrova dostatečnou podporu.

"Na loajalitě drtivé většiny obyvatel Severního Irska vůči Velké Británii brexit nic nezmění," říká Kovář.

Zpravodaj Českého rozhlasu v Londýně Jiří Hošek nedávno v rozhovoru pro Aktuálně.cz řekl, že krveprolití z minulosti nejsou v regionu ještě úplně zapomenuta.

"Je tam pořád obrovské množství zbraní. K možným násilnostem proto není zase tak daleko a konflikt může propuknout znovu. I když už ne v takové míře jako v sedmdesátých letech minulého století," uzavřel Hošek.

Sám považuji za velké překvapení, že Londýn od července 2005 nezažil velký teroristický útok, říká zpravodaj Českého rozhlasu Jiří Hošek. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 21 minutami

Odchovanec Villarrealu Pedrito bude hrát za Zlín

Fotbalisty Zlína posílil španělský záložník Pedro Martínez. Třiadvacetiletý odchovanec Villarrealu přezdívaný Pedrito podle klubového webu podepsal s dvanáctým mužstvem tabulky smlouvu na dva a půl roku.

"Je to mladý, kreativní hráč, který prošel mládežnickou akademií Villarrealu. Slibujeme si od něho, že naší hře přinese myšlenku a tvořivost v útočné fázi," řekl generální manažer Zlína Zdeněk Grygera.

Martínez si za A-tým Villarrealu zahrál pouze jednou v roce 2017 v Evropské lize. Po angažmá v třetiligovém celku UD Logroňés odešel loni v létě na Slovensko. Podzimní část aktuální sezony odehrál za Michalovce.

Po obránci Dominiku Simerském a útočníkovi Davisu Ikaunieksovi je Martínez třetí zimní posilou "Ševců".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pardubice pomůže zachraňovat zkušený útočník Vondrka

Hokejový útočník Michal Vondrka posílil poslední tým extraligy Pardubice. Do Dynama zamířil sedmatřicetiletý bronzový medailista z mistrovství světa z roku 2012 z Mladé Boleslavi, kde v této sezoně nosil kapitánské céčko. Pardubice tak po návratu devětatřicetiletého útočníka Tomáše Rolinka z druholigového Vrchlabí získaly další posilu pro boj o záchranu.

"Jsme velmi rádi, že se nám podařilo Michala získat do konce sezony. Jedná se o komplexního a velmi zkušeného hokejistu, který nám pomůže v závěrečných utkáních extraligy," řekl člen představenstva Dušan Salfický klubovému webu.

"Jsme rádi, že se po příchodu Tomáše Rolinka povedlo získat další velké jméno. Michal má spoustu zkušeností, které se nám budou v závěru sezony určitě hodit. Počítáme s ním na přesilové hry a věříme, že nám pomůže s produktivním útokem," uvedl trenér Milan Razým.

Podle klubového webu se Pardubice na příchodu posily dohodly díky nové marketingové spolupráci se společnostmi Petra Dědka, přičemž výše plnění odpovídá Vondrkovu kontraktu. Útočníka čeká debut v neděli v pražské O2 areně proti Spartě. "Michal se zítra před ranním tréninkem připojí k týmu a bude i zařazen do sestavy proti Spartě," doplnil Salfický.

Další zprávy