Kurdové popřeli, že na dobytém území na severu Sýrie vyhlásili vlastní provincii

ČTK ČTK
Aktualizováno 21. 10. 2015 17:05
Nová kurdská provincie měla podle mluvčího ležet na severu Sýrie u hranic s Tureckem. Kurdští bojovníci z ní v létě po těžkých bojích vyhnali radikály z Islámského státu. Území se stane již čtvrtou jednotkou, již budou v Sýrii administrativně spravovat Kurdové, kterých v zemi žijí asi dva miliony. Turecko však Kurdy považuje za teroristy a nehodlá je legitimizovat jen proto, že bojují proti Islámskému státu.
Kurdští vojáci.
Kurdští vojáci. | Foto: Reuters

Damašek - Syrští Kurdové vyhlásili na severu Sýrie novou kurdskou provincii.

Agentuře Reuters to řekl tiskový zástupce kurdské správy Delil Usmán s tím, že do ní spadá i město Tall Abjad, o něž Kurdové v létě svedli těžké boje s radikály z Islámského státu (IS).

Zástupci samosprávy kurdských oblastí na severu Sýrie nicméně tvrzení popřeli.

Tall Abjad i jeho okolí zůstává podle místní rady velitelů pod kontrolou ústřední kurdské samosprávy.

Středeční Usmánovy informace o nové provincii popřela rada velitelů, která se skládá ze zástupců kurdských, arabských, turkmenských a arménských obyvatel Tall Abjadu. Severosyrské město i jeho okolí podle nich zůstává součástí systému autonomní samosprávy zaštítěné milicemi syrských Kurdů YPG, které území uhájili před výboji IS.

Usmán původně o údajné nové provincii na severu Sýrie hovořil jako o kantonu. Tall Abjad je strategické město, vedla jím hlavní trasa IS pro přesuny lidí a zásob mezi Tureckem a Sýrií. O jeho osvobození se v červnu postaraly oddíly syrských Kurdů, jimž pomohla mezinárodní letecká koalice vedená USA.

V Sýrii žijí asi dva miliony Kurdů a obývají hlavně sever a severovýchod státu. Nejvíc je jich v provincii Hasaká a v okolí měst Kobani a Afrín.

Syrská vláda přišla v bojích proti opozici a potom také proti islámským radikálům o značné části území na východě a severu státu. Kurdové se pak v bojích proti IS a dalším radikálům stali hlavními spojenci mezinárodní koalice.

Turecko kvůli vojenským úspěchům Islámského státu a dalších radikálů v červenci vstoupilo do bojů v Sýrii. Zároveň však začalo útočit na Stranu kurdských pracujících (PKK), kterou považuje za teroristickou organizaci. Dalo také Spojeným státům k dispozici svou leteckou základnu, aby usnadnilo nálety nad Sýrií.

Prezident Recep Tayyip Erdogan začátkem října v Bruselu prohlásil, že za teroristy považuje nejenom PKK, ale také stranu syrských Kurdů, jejíž název zní Strana demokratické unie (PYD). Nelze je podle něj legitimizovat jen proto, že právě bojují proti IS.

 

Právě se děje

Další zprávy