Kurdští spojenci USA páchají v Sýrii válečné zločiny, tvrdí Amnesty International

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
13. 10. 2015 14:54
Zastrašování, demolice domů, nucené vysidlování lidí. Tak se v oblastech na severu Sýrie, osvobozených z područí Islámského státu, chovají kurdské milice YPG. Alespoň podle lidskoprávní organizace Amnesty International. YPG, jeden z hlavních spojenců mezinárodní koalice, se brání, že tak činí z důvodu zajištění bezpečí obyvatel.
Oblasti na severu Sýrie, kde kurdské milice bouraly domy a vyháněly jejich obyvatele.
Oblasti na severu Sýrie, kde kurdské milice bouraly domy a vyháněly jejich obyvatele. | Foto: youtube

Damašek/Londýn - Kurdské milice YPG, jeden z hlavních spojenců mezinárodní koalice vedené USA v boji proti Islámskému státu (IS), se dopouštějí válečných zločinů.

Ve své nové zprávě to tvrdí mezinárodní organizace Amnesty International (AI).

Ta zdokumentovala případy ve 14 městech a vesnicích na severu Sýrie, nad nimiž letos Kurdové převzali kontrolu.

"Přivezli buldozery a zbourali dům po domu"

Zaznamenala přitom demolice domů a celých vesnic a nucené vysidlování jejich obyvatel. Podle studie někteří Syřané dokonce hovořili o tom, že jim členové kurdských milic vyhrožovali nálety spojenců, pokud dobyté území neopustí.

"Řekli nám, že musíme odejít, jinak informují koalici o tom, že jsme teroristé, a oni na nás a naše rodiny pošlou letadla," vylíčil jeden ze svědků.

"Vytáhli nás z našich domovů a začali vypalovat domy. Přivezli buldozery a zbourali dům po domu, dokud nebyla zničena celá vesnice," vypověděl další.

Kurdská autonomní správa "zneužívá své pravomoci a vysmívá se mezinárodnímu humanitárnímu právu", píše se ve zprávě.

Pošlapávání práv civilistů, jehož se Kurdové dopouštějí, se podle AI v podstatě rovná páchání válečných zločinů.

"Byli jsme svědky rozsáhlého vysidlování a zkázy, která nenastala v důsledku bojů. Tato zpráva odhaluje jasný důkaz o koordinované kampani na kolektivní trestání civilistů v obcích, kde dříve působila organizace Islámský stát nebo kde existovalo podezření, že skupina obyvatel s IS spolupracovala," vysvětlila krizová poradkyně AI Lama Fakihová.

"Je důležité, aby koalice vedená USA bojující s Islámským státem v Sýrii a další státy, které podporují autonomní kurdskou správu nebo s Kurdy spolupracují, před takovým zneužíváním nezavíraly oči," zdůraznila.

Bojujeme proti terorismu, brání se Kurdové

Kurdové své jednání ospravedlňují tím, že vysidlování oblastí bylo nutné pro zajištění bezpečnosti pro civilní obyvatelstvo. "Kvůli hrozbě terorismu byly některé rodiny podezřelé ze spolupráce s IS požádány, aby území opustily," nechal se slyšet prezident kurdských policejních složek.

Mluvčí YPG vysvětlil počínání milicí slovy: "Nejlepším řešením v období války je vystěhování lidí z ohrožených oblastí, dokud se situace neuklidní."

Kurdská autonomní správa začala řídit syrská území obývaná Kurdy poté, co se odtud v roce 2012 stáhla syrská vládní vojska.

Jednotky YPG se ukázaly být nejefektivnějším partnerem USA v boji proti Islámskému státu, který se jim podařilo v průběhu letošního roku vytlačit z některých území na severu Sýrie. Nicméně už dříve byly ze strany Turecka tyto milice obviňovány, že z nově obsazeného území vyhánějí arabské obyvatelstvo.

Kurdové jsou často nazýváni největším národem bez státu. Žijí na území Turecka, Sýrie, Iráku a Íránu, kde tvoří početnou menšinu. Ve všech těchto zemích však jsou nebo v minulosti byli diskriminováni a utlačováni.

 

Právě se děje

Další zprávy