Kuba překvapila, do boje s ebolou posílá vlastní lékaře

Petr Jemelka Petr Jemelka
Aktualizováno 21. 10. 2014 20:57
Zdravotníci navíc souhlasili s tím, že pokud se sami nakazí, nevrátí se z Afriky na "ostrov svobody", aby neohrozili vlastní obyvatelstvo.
Zdravotníků je pořád málo.
Zdravotníků je pořád málo. | Foto: Reuters

Havana - Kuba vysílá do boje s epidemií eboly na západě Afriky dalších 91 zdravotníků, kteří se přidají ke 160 krajanům, kteří už v ohnisku nákazy působí.

Pro "ostrov svobody" jde o otázku mezinárodní prestiže. Lékaři ostatně zlepšují renomé karibské ostrovní země už od dob kubánské revoluce.

Velkou roli ovšem v tomto případě hraje rovněž osobní hrdinství. Ačkoliv Havana tvrdí, že posílá zkušené veterány, pravda je taková, že jde o zdravotníky, kteří podobné riziko podstupují poprvé v životě.

"Je to ta největší výzva, jaké jsem kdy čelil, jde o velmi nebezpečné onemocnění. Má rodina se trochu bojí, ale ví, že si dám dobrý pozor, abych dodržel všechny předepsané postupy a předešel tak nákaze," řekl zpravodajské stanici CNN Osmany Rodriguez, jenž se v Havaně chystá na misi v Guineji nebo Libérii.

"Nejdůležitější je zachraňovat životy. A co že to budou dělat Kubánci v Africe? Zachraňovat životy!" dodává hrdě.

Největší centrum pro léčbu eboly v Libérii
Největší centrum pro léčbu eboly v Libérii

Deník The New York Times ve svém úvodníku napsal, že o čistě altruistických motivech kubánské vlády lze pochybovat.

"Jedno jí není možné upřít - na rozdíl od Spojených států a několika dalších bohatých zemí neposílá peníze, ale to, co je potřeba nejvíce - proškolený zdravotnický personál."

Kubánští zdravotníci navíc souhlasili s tím, že pokud se sami nakazí, nebudou repatriováni, aby neohrozili vlastní obyvatelstvo.

 

Právě se děje

Další zprávy