Belgické Bruggy se brání davům. Podívejte se, kde všude omezují počet turistů

Helena Truchlá Helena Truchlá
15. 6. 2019 16:34
U přímořských měst jsou problémem velké zaoceánské lodě. Do Benátek nebo Dubrovníku na nich připlouvají každý den tisíce návštěvníků a obě města to chtějí změnit. Jinde se přelidněnost snaží řešit propagací méně navštěvovaných oblastí nebo naopak omezováním reklamy. Naposledy se ozvaly belgické Bruggy, které už mají přelidněných ulic dost. Podívejte se, která další místa na světě bojují s příliš velkým počtem turistů.
Foto: iStock

Benátky (Itálie)

Nedávnou havárii 275 metrů dlouhé výletní lodi MSC Opera, která narazila do benátského přístaviště, využili zastánci snah o zákaz vplutí těchto plavidel do kanálu Guidecca, kde většinou kotví. Návrh zákona, který by lodě takto omezoval, byl schválen už v roce 2013, později byl ale zase zrušen. V současnosti o problému znovu jedná italský parlament.

Jen méně než třetina z ročního počtu zhruba 30 milionů turistů zůstává v Benátkách přes noc. Většina naopak připluje právě na jedné z obřích výletních lodí a zdrží se jen několik hodin, takže ani neutratí tolik peněz, jak by se městu líbilo. Od září turisté, kteří nezůstanou déle, zaplatí za vstup do Benátek 10 eur. Od roku 2021 si navíc budou muset zájemci o vstup rezervovat místo předem.

V minulosti se už také místní úřady rozhodly ve dnech kolem státních svátků oddělit místní lidi od turistů. Zvažují zároveň, že by takové opatření mohlo platit trvaleji. Padesátitisícové Benátky měly ještě v 60. letech minulého století 122 tisíc stálých obyvatel, ti se ale pod náporem turistů stěhují pryč. 

 

Právě se děje

Další zprávy