Belgické Bruggy se brání davům. Podívejte se, kde všude omezují počet turistů

Helena Truchlá Helena Truchlá
15. 6. 2019 16:34
U přímořských měst jsou problémem velké zaoceánské lodě. Do Benátek nebo Dubrovníku na nich připlouvají každý den tisíce návštěvníků a obě města to chtějí změnit. Jinde se přelidněnost snaží řešit propagací méně navštěvovaných oblastí nebo naopak omezováním reklamy. Naposledy se ozvaly belgické Bruggy, které už mají přelidněných ulic dost. Podívejte se, která další místa na světě bojují s příliš velkým počtem turistů.
Dubrovník
Dubrovník | Foto: Reuters

Dubrovník (Chorvatsko)

Historické město na jihu chorvatského pobřeží proslavil americký seriál Hra o trůny. V 800 let starém Dubrovníku na pobřeží Jadranu se natáčely scény ze seriálového města Královo přístaviště. Město ale může pojmout jen osm tisíc lidí naráz, přitom jen za první tři měsíce letošního roku ho navštívilo přes 100 tisíc lidí, což je oproti loňskému roku nárůst o více než polovinu.

Zatím se tak neprojevilo loňské omezení počtu lodí, které smí zakotvit v dubrovnickém přístavu. Konkrétně to mohou být jen dvě denně, a to s maximálně pěti tisíci pasažéry na palubě. Opatření přijal starosta Mato Franković, který proti přelidnění svého města bojuje již několik let. V roce 2017 například snížil počet stánků na ulicích o 80 procent a o třetinu počet stolů v restauracích.

"Jsme připravení na to, že přijdeme o nějaké peníze, budeme mít ale lepší kvalitu života pro místní i pro turisty," domnívá se Franković.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Temelín odstavil po bouři II. blok, proti plánu o týden dřív

Jaderná elektrárna Temelín odstavila v noci na dnešek kvůli následkům bouře II. blok. Spadly stožáry, jež patří firmě ČEPS, která zajišťuje provoz přenosové soustavy. Dvouměsíční odstávka bloku tak začala proti plánu o týden dřív. Ve čtvrtek to řekl temelínský mluvčí Marek Sviták. Po nočních bouřkách je v kraji kvůli poruchám na linkách vysokého napětí bez elektřiny 10 000 domácností, jimž dodává energii E.ON.

před 6 minutami

Náměstek ministra zdravotnictví Vajdák na vlastní žádost končí

Politický náměstek ministra zdravotnictví Vlastimil Vajdák na vlastní žádost končí ke konci červnu ve funkci, vrátí se na post ředitele Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně, uvedl ve čtvrtek Deník N. S ministerstvem bude dál spolupracovat na projektu Českého onkologického institutu, který prosazuje premiér Andrej Babiš (ANO).

Zdroj: ČTK
Další zprávy