Obří výletní loď narazila v Benátkách do mola, starosta chce plavidlům zakázat vjezd

ČTK ČTK
Aktualizováno 2. 6. 2019 15:48
Obří výletní loď v neděli ráno narazila při pokusu o zakotvení do přístavního mola v Benátkách a střetla se i s menším plavidlem, které už na místě kotvilo. Lehké zranění utrpěly čtyři zahraniční turistky. Podle dosavadních zjištění kolizi způsobila technická závada, když se větší z lodí zasekl jeden motor, takže nedokázala včas zpomalit. Představitelé italské vlády vzápětí vyzvali, aby město vjezd obřích lodí do centra zakázalo
Záběry z paluby: Výletní loď narazila v Benátkách do mola | Video: Reuters

Nehoda se odehrála v neděli ráno kolem 8:30 SELČ u kotviště San Basilio v kanálu Giudecca, kterým lodě proplouvají do samotného centra severoitalského města.

Na videu, které pořídil jeden ze svědků nehody, je vidět obří loď, která zjevně nedokáže zastavit a následně narazí do přístavního mola a menšího plavidla. Právě na palubě menší lodi utrpělo několik lidí zranění.

Pohmožděniny a šok utrpěly čtyři zahraniční turistky ve věku od 66 až 72 let, podle deníku La Stampa jde o dvě Australanky, jednu Novozélanďanku a jednu Američanku.

Na místo dorazil i starosta Benátek Luigi Brugnaro. Na twitteru napsal, že je po nedělní nehodě nemyslitelné, aby velké lodě dál proplouvaly kanálem Giudecca. 

Stejně pak na havárii reagovali i ministr dopravy a ministr kultury.

"Dnešní nehoda v benátském přístavu dokazuje, že velké lodě už nemohou dál proplouvat kanálem Giudecca. Po mnoha letech netečnosti jsme konečně blízko řešení, kterým ochráníme jak turismus, tak lagunu," napsal na twitteru ministr dopravy Danilo Toninelli. Prakticky stejně se vyjádřil i ministr kultury Alberto Bonisoli.

Obří výletní lodi jsou dlouhodobě trnem v oku řady Benátčanů. Kritici velkých plavidel s tisícovkami turistů na palubě usilují o to, aby do města nemohly vůbec zajíždět.

Vlastník velké lodi, společnost MSC Cruises, uvedla, že plavidlo mělo technické problémy. Při vjezdu do města loď doprovázely dva vlečné čluny, jejichž posádky kapitán o potížích informoval. Čluny se pokoušely výletní loď zbrzdit pomocí vlečných lan, ale neuspěly.

"Dva vlečné čluny se pokoušely obra zastavit, pak se ale kvůli kolizi s vyhlídkovou lodí přetrhlo vlečné lano," citovala agentura ANSA Davida Calderana, šéfa benátské asociace sdružující posádky vlečných člunů.

Loď MSC Opera byla postavena v roce 2004 a uveze až 2675 pasažérů ve 1071 kabinách. Je 275 metrů dlouhá a 54 metrů vysoká. Do Benátek se vracela z plavby zahájené 26. května, během níž turisté viděli Kotorskou zátoku v Černé Hoře a řecké ostrovy Mykonos, Santorini a Korfu.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Extraligovou Spartu posílil švédský útočník Thorell

Novou posilou hokejistů extraligové Sparty se stal švédský útočník Erik Thorell. Devětadvacetiletý křídelník má zkušenosti ze švédské i finské nejvyšší soutěže, poslední dvě sezony byl ale spoluhráčem kapitána českého týmu na letošním mistrovství světa Jana Kováře ve švýcarském Zugu. O jeho příchodu informovala Sparta na webu.

Další zprávy