Dobrodruhy žene do front na Everest i snížený poplatek. Přesto musí platit statisíce

Podívejte se na historii cest na vrchol světa.
Každé dítě o něm ví, že se tyčí do výšky 8848 metrů nad mořem. Mount Everest.
Zdolat ho je snem každého horolezce. A nejen jich. (Na snímku klasická jižní cesta přes ledopád Khumbu.)
Je proto naivní představou, že více než 65 let od prvního úspěšného zdolání vrcholu vypadá výstup na nejvyšší horu světa jako na tomto snímku.
O realitě v sezoně vypovídá spíš tento rozmazaný záběr. Za příznivého počasí, jaké panovalo i v minulých dnech, se pod vrcholem tvoří fronta. Zdržuje skupiny sestupující dolů, lidé jsou vyčerpaní a na Mount Everestu v posledních dvou týdnech zemřel skoro tucet lidí.
Foto: Youtube.com
Ondřej Neufus Ondřej Neufus
30. 5. 2019 7:04
Nejvyšší hora světa Mount Everest láká každý rok tisíce horolezců z celého světa. Postupem času klesla cena za výpravu na takovou úroveň, aby si cestu mohla dovolit poměrně široká vrstva dobrodruhů. Každoročně tak roste počet těch, kteří se na vrchol světa vydají. V současnosti v Nepálu panuje přívětivé počasí, kterého se rozhodlo využít hned několik skupin. V užších místech tak vznikají fronty, které během posledních deseti dní zřejmě stály život už jedenáct lezců.

Od roku 1953, kdy na vrcholu hory stanul Edmund Hillary a Tenzing Norgay, vystoupilo na Mount Everest přes čtyři tisíce lezců, podle CNN je jejich úspěšnost při zdolávání hory 29 procent. Další více než dvě stovky jich za náročnou cestu zaplatilo životem.

Může to znít nepředstavitelně, ale i cesta na vrchol nejvyšší hory světa má svou první i economy třídu. Cena za zdolání 8848 metrů po často využívané jižní (nepálské) straně hory se může snadno vyšplhat na 70 tisíc dolarů (přes 1,6 milionu korun).

Částka podle jedné z firem, které cestu na vrchol hory za tyto peníze zařizují, zahrnuje i skupinovou výstroj, kyslíkové bomby, Šerpu a poplatek nepálským úřadům. Není zde však zahrnuta wi-fi, která je v základním táboře za příplatek. 

Zvlášť si musí lezec nakoupit také osobní vybavení. Například doporučené boty vyjdou na 22 tisíc korun, horolezecký cepín vyjde minimálně na 2300 korun, ale je možné si jej za zhruba polovinu pronajmout.

Jak ušetřit? Ve frontě nedýchat

Na výšlapu lze ovšem i ušetřit. Ať už levnějším vybavením, podstoupením náročné cesty ze severní strany z Tibetu, kde je poplatek úřadům nižší, či bez kyslíkových bomb. Právě kyslík hraje při výšlapu důležitou roli. Zatímco musí lezci čekat ve frontě, než na ně vyjde řada, spotřebovávají drahocenný vzduch.

Sezona, během které se na horu mohou lezci vydat, trvá jen několik měsíců a končí v květnu. Mnoho lezců, kteří museli navíc čekat, až se přežene cyklon Fani, tak na poslední chvíli zamířilo na vrchol hory. 23. května se o to pokusilo najednou přes 250 lidí.

Za vším hledej peníze

Nabízí se otázka, proč Nepál nesníží počet vydaných povolení, se kterými se lezci mohou vydat na Everest. Důvodem jsou finanční zisky, které velehora nabízí. Jen tento rok úřady prodaly téměř čtyři stovky povolení. Většina z dobrodruhů navíc vyráží na cestu se Šerpou. Další lidé na horu míří po jiných cestách, například ze zmíněného Tibetu.

V roce 2014 zavalila lavina na jižní straně hory 13 lidí. Nikdo z nich neštěstí nepřežil, nebyl mezi nimi ovšem jediný turista. Všech 13 mrtvých byli Šerpové, kteří pomáhali turistům s cestou na vrchol hory.

Nepálské úřady ještě tentýž rok snížily cenu za povolení k cestě na vrchol z 25 tisíc dolarů na současných 11 tisíc dolarů (253 tisíc korun), aby případně nepřišly o turisty. Zároveň začaly hledat jiné cesty, jak mohou z bohatých turistů peníze dostat.

Nepál tak začal postupně důsledně vymáhat, aby si každý člověk, který na vrchol světa míří, zaplatil Šerpu. Tomu také po tragédii musí platit vyšší životní pojištění. Kvůli vyšším částkám, na které si Šerpové a průvodci přijdou, se ovšem byznysu chytla řada podnikatelů a ti najímají méně zkušené průvodce.

Nepál, ve kterém leží osm ze čtrnácti nejvyšších hor světa, tak z turismu těží znatelnou část příjmů do rozpočtu. Podle odhadů stojí za 7,5 procenta nepálského HDP. Pro porovnání - turismus má na českém HDP podíl 2,8 procenta.

Ind vzdal pod vrcholem výstup na Everest.

Na Everestu zemřel další horolezec, 62letý Američan Christopher Kulish. Za posledních deset dní se tak stal jedenáctou obětí výstupu na nejvyšší horu. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 11 minutami

Obcím loni přebytek hospodaření klesl, kraje vykázaly schodek

Obce loni hospodařily s přebytkem 19 miliard korun a hospodaření krajů vykázalo schodek pět miliard korun. Na internetu o tom informovalo ministerstvo financí. Předloni obce hospodařily s přebytkem 25,5 miliardy korun a kraje s přebytkem 5,8 miliardy korun. Celkově tak hospodaření územních rozpočtů včetně dobrovolných svazků obcí loni skončilo i přes dopady pandemie koronaviru s přebytkem 14 miliard korun, zatímco o rok dříve to bylo 31,7 miliardy korun.

Celkové příjmy územních rozpočtů loni vzrostly o 32,2 miliardy korun na 626,4 miliardy korun. Za růstem byly především transfery ze státního rozpočtu. Naopak daňové příjmy klesly o 18,6 miliardy korun na 301,6 miliardy korun.

Celkové výdaje územních rozpočtů loni stouply o 49,8 miliardy na 612,2 miliardy korun. Z toho běžné výdaje vzrostly o 38,1 miliardy na 476,6 miliardy korun. Kapitálové výdaje, tedy investice, stouply o 11,8 miliardy na 135,6 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Výbuch u testovacího centra v Nizozemsku. Podle policie šlo zřejmě o útok

Exploze neznámé výbušniny ve středu ráno poškodila centrum pro testování na koronavirus v nizozemském městečku Bovenkarspel. Policie podle agentury Reuters hovoří o úmyslné akci a snaží se zjistit, co přesně výbuch způsobilo. Nikdo při něm nebyl zraněn, hlášena jsou pouze rozbitá okna.

"Zatím přesně nevíme, co vybuchlo, nejdříve to musí vyšetřit pyrotechnici," řekl policejní mluvčí Menno Hartenberg. Exploze obcí Bovenkarspel, která leží asi 55 kilometrů severně od Amsterodamu, otřásla těsně před sedmou ráno, když bylo ještě testovací středisko zavřené. Všechny dopolední odběrové termíny pak byly zrušeny.

Policie prostor uzavřela a domnívá se, že odběrové místo se stalo terčem útoku. "Tvrdíme, že něco takového se nestane jen tak náhodou," uvedl Hartenberg. Výbušninu podle něj "někdo musel umístit".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V únoru stoupl počet bankrotů firem i podnikatelů, ukázala studie

V únoru bylo v Česku vyhlášeno 64 bankrotů obchodních společností, o tři více než v lednu. Jejich počet byl tak nejvyšší od června minulého roku. Rovněž bylo vyhlášeno 530 bankrotů podnikatelů, o 24 více než v předchozím měsíci. Vyplývá to ze studie společnosti CRIF - Czech Credit Bureau.

Zároveň bylo podáno 73 návrhů na bankrot obchodních společností, o sedm více než v lednu, a 542 návrhů na bankrot podnikatelů. To bylo proti předchozímu měsíci o 95 více. V insolvenčním řízení bylo ke konci února 0,7 procenta celkového počtu registrovaných společností a 1,2 procenta registrovaných podnikatelů.

"Zajímavé je, že zatímco počet bankrotů obchodních společností byl letos v únoru o čtvrtinu vyšší než v únoru 2020, počet bankrotů fyzických osob podnikatelů byl naopak o čtvrtinu nižší. Bankroty podnikatelů totiž bývají nejčastěji formou oddlužení, tedy stejně jako osobní bankroty. Vývoj jejich počtu tak kopíruje vývoj u osobních bankrotů, jejichž počet během současné pandemie výrazně klesl," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Denver jasně přehrál Milwaukee, Jokič má padesátý triple double

Basketbalisté Denveru v NBA až překvapivě snadno porazili třetí tým Východní konference Milwaukee 128:97. Hvězdou úterního duelu byl srbský pivot Nikola Jokič, který zaznamenal padesátý triple double v kariéře a devátý v sezoně. Proti Bucks předvedl 37 bodů, 11 asistencí a 10 doskoků a zastínil nejužitečnějšího hráče uplynulých dvou sezon Janise Adetokunba. Řecká hvězda zapsala 27 bodů a osm doskoků, jeho tým prohrál po pěti předchozích výhrách.

Výsledky NBA:

Boston - LA Clippers 117:112, LA Lakers - Phoenix 104:114, Miami - Atlanta 80:94, Milwaukee - Denver 97:128, San Antonio - New York 119:93, Washington - Memphis 111:125.

Utkání Toronto - Detroit bylo odloženo.

Další zprávy