Saná - Snaha opozice v Jemenu dostat prezidenta z úřadu sice zatím nenabrala podobu totální války jako v Libyi, ale obětí přibývá.
Vojáci a policisté už střílejí na demonstracích ostrými náboji do lidí. V pondělí zastřelili nejméně patnáct osob ve městě Táiz jižně od metropole Saná.
Dalších třicet je zraněno, z toho šestnáct těžce. Stovky lidí se nadýchaly slzného plynu.
Ostré náboje použili vojáci také ve městě Hudajdá na pobřeží Rudého moře. Padesát lidí utrpělo střelná zranění. Svědkové hovoří o tom, že ozbrojenci stříleli ze střech budov.
Počet obětí od února, kde nepokoje začaly, se už blíží stovce. Nejhorším dnem byl pátek 18. března, kdy ozbrojenci zastřelili poblíž univerzity v Saná dvaapadesát lidí.
Situace v Jemenu se tak po více než měsíci masivních protestů vyhrocuje. Prezident Alí Abdalláh Sálih, který vládne už dvaatřicet let, nejprve naznačil, že odstoupí, v posledních dnech ale znovu zaujal odmítavé stanovisko.
Část armády, včetně některých vysoce postavených generálů, se přitom postavila na stranu opozice.
Pro Spojené státy a Evropu je situace v Jemenu komplikovaná i vzhledem k tomu, že v některých odlehlých částech země operují skupiny napojené na Al-Káidu.
Washington měl v Sálihovi dosud spojence proti Al-Káidě, podle listu New York Times ale nyní Obamova administrativa už prezidenta přemlouvá, aby odstoupil a umožnil tak řešení krize, ve které se Jemen ocitl.
Opoziční koalice, nazvaná Společné fórum, v sobotu Sáliha vyzvala znovu k odstoupení a navrhla, aby zemi dočasně vedl současný viceprezident Abdú Hádí.
Sálih pod tlakem demonstrací už dříve slíbil, že se nebude znovu ucházet o prezidentský úřad a ani ho nepředá svému synovi.