Odstoupím, ale až v lednu, řekl jemenský prezident

Petr Jemelka Petr Jemelka
22. 3. 2011 17:20
Kromě toho chce dlouholetý vůdce země Alí Abdalláh Sálih vědět, kdo ho nahradí
Prezident Alí Abdalláh Sálih v jemenském parlamentu.
Prezident Alí Abdalláh Sálih v jemenském parlamentu. | Foto: Reuters

Saná - Jemenský prezident Alí Abdalláh Sálih je ochotný odstoupit, ale ne dříve, než po parlamentních volbách, které se uskuteční na přelomu roku. 

Takový je výsledek jednání mezi prezidentem, zástupci jemenské armády a kmenovými vůdci.

Ta se uskutečnila v noci na úterý.

Okamžitý odchod Sálih vylučuje, protože by tím prý svou zemi vystavil nebezpečí propuknutí krvavé občanské války.

Prezident se proto podle svého mluvčího Ahmeda al-Súfího odmítá vzdát moci, dokud nebude vědět, kdo ji převezme. Nesouhlasí ani s tím, aby se ke kormidlu dostala armáda.

"Nepřeji si a nepřipustím, aby se k moci dostala armáda. Ta už je teď opět jednotná. Doba převratů je pryč," cituje britský deník The Guardian jemenského prezidenta.

Situace v Jemenu se vyostřila v pátek, kdy během demonstrací proti vůdci, jenž stojí v čele země už dvaatřicet let, zemřelo dvaapadesát lidí. Alí Abdalláh Sálih zareagoval vyhlášeném výjimečného stavu.

V pondělí k rebelům přidala i část armády, včetně velitele první obrněné divize a blízkého prezidentova muže Alího Muhsína. Prezident zareagoval mobilizací svých elitních jednotek. Obě strany zatím dodržují klid zbraní, ale situace je napjatá.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Trump zrušil veškeré sankce, které USA uvalily na Turecko kvůli operaci v Sýrii

Americký prezident Donald Trump nařídil zrušit veškeré sankce, které Spojené státy minulý týden uvalily na Turecko kvůli jeho vojenskému vpádu na severovýchod Sýrie. Trump to oznámil na tiskové konferenci s tím, že Turecko informovalo americkou vládu, že v Sýrii ukončí bojové operace a že klid zbraní bude trvalý.

Trump také naznačil, že sankce proti Turecku mohou být opět uvaleny, pokud by se "stalo něco, co by se mu nelíbilo".

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Pohledávky britské Citibank vůči OKD jsou platné, rozhodl soud

Pohledávky za více než deset miliard korun, které za společností OKD přihlásila v roce 2016 britská banka Citibank, jsou oprávněné. Rozhodl o tom Krajský soud v Ostravě. Rozhodnutí zatím není pravomocné. Spor pravděpodobně bude pokračovat u vyšší instance, protože zástupce insolvenčního správce i státní zástupce se odvolají. Rozhodnutí soudu právníci obou stran odmítli komentovat.

Těžební firma OKD se do úpadku dostala v roce 2016. Insolvenční správce Lee Louda tehdy pohledávky Citibank zamítl, a banka se tak nemohla účastnit insolvenčního řízení, jinak by byla největším věřitelem firmy. Citibank zastupuje držitele dluhopisů, které vydala v roce 2014 společnost New World Resources (NWR), jež v té době byla majitelem OKD. Společnost OKD za tyto závazky ručila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy