Odstoupím, ale až v lednu, řekl jemenský prezident

Petr Jemelka Petr Jemelka
22. 3. 2011 17:20
Kromě toho chce dlouholetý vůdce země Alí Abdalláh Sálih vědět, kdo ho nahradí
Prezident Alí Abdalláh Sálih v jemenském parlamentu.
Prezident Alí Abdalláh Sálih v jemenském parlamentu. | Foto: Reuters

Saná - Jemenský prezident Alí Abdalláh Sálih je ochotný odstoupit, ale ne dříve, než po parlamentních volbách, které se uskuteční na přelomu roku. 

Takový je výsledek jednání mezi prezidentem, zástupci jemenské armády a kmenovými vůdci.

Ta se uskutečnila v noci na úterý.

Okamžitý odchod Sálih vylučuje, protože by tím prý svou zemi vystavil nebezpečí propuknutí krvavé občanské války.

Prezident se proto podle svého mluvčího Ahmeda al-Súfího odmítá vzdát moci, dokud nebude vědět, kdo ji převezme. Nesouhlasí ani s tím, aby se ke kormidlu dostala armáda.

"Nepřeji si a nepřipustím, aby se k moci dostala armáda. Ta už je teď opět jednotná. Doba převratů je pryč," cituje britský deník The Guardian jemenského prezidenta.

Situace v Jemenu se vyostřila v pátek, kdy během demonstrací proti vůdci, jenž stojí v čele země už dvaatřicet let, zemřelo dvaapadesát lidí. Alí Abdalláh Sálih zareagoval vyhlášeném výjimečného stavu.

V pondělí k rebelům přidala i část armády, včetně velitele první obrněné divize a blízkého prezidentova muže Alího Muhsína. Prezident zareagoval mobilizací svých elitních jednotek. Obě strany zatím dodržují klid zbraní, ale situace je napjatá.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Na Slovensku pokračují blokády hraničních přechodů, včetně některých s Českem

Na Slovensku druhým dnem pokračovaly obnovené blokády některých silničních hraničních přechodů, kterými chtějí slovenští autodopravci prosadit u vlády výrazné snížení silniční daně a také zvýšení slev z mýtného. Slovenský závod automobilky PSA musel v noci na několik hodin přerušit výrobu, protože měl kvůli blokádám problémy s dodávkami ze zahraničí. Kabinet premiéra Petera Pellegriniho na středečním jednání schválil rozšíření úlev na mýtném a připravuje snížení silniční daně.

Zmíněná opatření nejsou podle Pellegriniho plně v souladu s požadavky Unie dopravců Slovenska (UNAS), která za protesty stojí. Premiér také řekl, že kabinet už nemá důvod pokračovat v jednáních s nespokojenými dopravci. Vládní opatření podle něj podpořila větší organizace autodopravců Česmad Slovakia.

Dopravci zablokovali kamionovou dopravu na vybraných přechodech s Českem, Maďarskem i Polskem. Slovenská policie dopoledne upozornila na rozsáhlé kolony na severu země v souvislosti s blokádami přechodů s Českem, a to Svrčinovec-Mosty u Jablunkova a Makov-Bílá-Bumbálka. Odpoledne byla na obou přechodech doprava obnovena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy