Odstoupím, ale až v lednu, řekl jemenský prezident

Petr Jemelka Petr Jemelka
22. 3. 2011 17:20
Kromě toho chce dlouholetý vůdce země Alí Abdalláh Sálih vědět, kdo ho nahradí
Prezident Alí Abdalláh Sálih v jemenském parlamentu.
Prezident Alí Abdalláh Sálih v jemenském parlamentu. | Foto: Reuters

Saná - Jemenský prezident Alí Abdalláh Sálih je ochotný odstoupit, ale ne dříve, než po parlamentních volbách, které se uskuteční na přelomu roku. 

Takový je výsledek jednání mezi prezidentem, zástupci jemenské armády a kmenovými vůdci.

Ta se uskutečnila v noci na úterý.

Okamžitý odchod Sálih vylučuje, protože by tím prý svou zemi vystavil nebezpečí propuknutí krvavé občanské války.

Prezident se proto podle svého mluvčího Ahmeda al-Súfího odmítá vzdát moci, dokud nebude vědět, kdo ji převezme. Nesouhlasí ani s tím, aby se ke kormidlu dostala armáda.

"Nepřeji si a nepřipustím, aby se k moci dostala armáda. Ta už je teď opět jednotná. Doba převratů je pryč," cituje britský deník The Guardian jemenského prezidenta.

Situace v Jemenu se vyostřila v pátek, kdy během demonstrací proti vůdci, jenž stojí v čele země už dvaatřicet let, zemřelo dvaapadesát lidí. Alí Abdalláh Sálih zareagoval vyhlášeném výjimečného stavu.

V pondělí k rebelům přidala i část armády, včetně velitele první obrněné divize a blízkého prezidentova muže Alího Muhsína. Prezident zareagoval mobilizací svých elitních jednotek. Obě strany zatím dodržují klid zbraní, ale situace je napjatá.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Německá Křesťanskodemokratická unie (CDU) si za kandidáta na kancléře do zářijových voleb vybrala svého předsedu Armina Lascheta, hlásí agentury.

Další zprávy