Rangún - Den poté, co Barmu opustil po své čtyřdenní misi zvláštní zmocněnec OSN Ibrahim Gambari, přicházejí z této izolované země, která právě zažila největší vlnu pouličních protestů za posledních 19 let, rozporuplné zprávy.
Agentura Reuters uvedla, že vojenská vláda nechala v noci na dnešek zatknout další lidi ve snaze zlomit jakýkoli další odpor.
Podle očitých svědků opouštělo centrum Rangúnu nejméně osm nákladních vozů se zadrženými.
Odvezli je pryč. Vprostřed noci
Třináctiletá dívka, která žije v blízkosti pagody Shwedagon, jednom z hlavních center protestů, popsala zpravodaji Reuters noční razii v jejich ulici.
Oba její rodiče prý byli odvezeni neznámo kam spolu s mnoha dalšími lidmi ze sousedství poté, co byli vprostřed noci vytaženi ze svých domovů na ulici.
Během dne nicméně z Rangúnu přišly podstatně povzbudivější zprávy, podle nichž junta propustila 80 mnichů a 149 mnišek zadržených minulý týden během vrcholících protestů proti vládě.
Agentuře Reuters to potvrdil jeden z nich spolu s příbuznými několika dalších. Na svobodu byla puštěna i pětice místních novinářů, z nichž jeden pracuje pro japonský list Tokio Šimbun.
Dělili je do čtyř skupin
Rodina tří z propuštěných mnišek také vůbec poprvé dala nahlédnout do zákulisí hrůzné represivní mašinérie, kterou junta proti demonstrujícímu duchovenstvu i obyčejným Barmáncům použila.
ČTĚTE VÍCE: Mniši z Barmy tajně mizí, stát je vozí na sever
Ti, kteří byli předvedeni k výslechu, prý byli děleni do čtyř kategorií: kolemjdoucí, přihlížející, aplaudující a ti, kteří se do protestů přímo zapojili.
Jeden z osvobozených mladých mnichů, který si nepřál zveřejnit své jméno, uvedl, že spolu se svými 79 buddhistickými bratry byl dnes krátce po půlnoci vrácen do rangúnského kláštera Mingala Yama.
Jak popsal, úřady je zadržovaly v areálu někdejšího státního technického institutu na severorangúnském předměstí Insein zhruba půldruhého kilometru od nechvalně proslulé stejnojmenné věznice, kde si odpykává své dlouholeté tresty řada disidentů.
Byli prý vystaveni pouze verbálním urážkám, nikoli fyzickému týrání, jak se někteří znalci poměrů v Barmě obávali.
"Než nás začali vyslýchat, donutili nás svléci mnišská roucha a vzít si civilní oblečení," řekl mnich. "Kladli nám otázky ve dne v noci, jíst nám ale dávali dvakrát denně."
Násilí při zatýkání
Samotné zatčení prý proběhlo v noci. Vojáci přijeli a oznámil mnichům, že je odvezou na dobročinnou snídani. "Lhali nám," řekl mnich.
Lidé žijící v blízkosti některých z celkem asi 15 klášterů, kde proběhly razie, vypověděli, že vojáci mnichy bili a kopali, když je násilím odváželi pryč. Stopy "vážného násilí" prý při návštěvě kláštera Ngwe Kya Yan pozoroval i nejmenovaný diplomat.
Skupina 149 žen s oholenými hlavami (znamení jejich mnišského stavu) prý strávila poslední tři dny na závodišti Kyaikkasan, kam byly převezeny z technického institutu.
Příbuzný jednoho ze státních úředníků, který se na razii podílel, popsal, že roucha dvou nebo tří žen, z nichž některým bylo přes 70 let, byla nasáklá krví. Vojáci jim nedovolili se umýt.
Junta kritiku odmítá
Žádnou z těchto výpovědí nelze vzhledem k momentální situaci v Barmě ověřit z jiného zdroje.
Státní média oznámila, že při likvidaci protestů, které podle vlády vyvolaly "podvratné živly" zahynulo na deset osob. Mnišská obec ohlásila smrt šesti svých příslušníků.
Zahraniční organizace se obávají, že skutečný počet obětí může být mnohonásobně vyšší.
Rada OSN pro lidská práva se sídlem v Ženevě, jejímž členem je i nejbližší spojenec barmské junty, Čína, násilné potlačení demonstrací odsoudila a vyzvala generály, aby do země vpustily zmocněnce OSN pro lidská práva Paula Sergia Pinheira.
"Musí být zcela objasněno, co se (v Barmě) stalo," prohlásil Pinheiro, který o návštěvu v zemi marně usiluje už čtyři roky.
ČTĚTE VÍCE: Co se děje v Barmě? Vědci ukazují vypálené vesnice
Junta tvrdí, že činnost podobných orgánů je politicky zneužívána mocnými zeměmi, které prý vůči Barmě praktikují neokoloniální politiku.