Svědek: Mniši z Barmy tajně mizí, stát je vozí na sever

jau
2. 10. 2007 10:12
Mniši mají být tajně posláni do věznic
Památník 17. listopadu jako oltář. Do podloubí symbolizujícím sametovou revoluci přišli lidé vyjádřit podporu demonstracím buddhistických mnichů proti vojenské juntě v Barmě.
Památník 17. listopadu jako oltář. Do podloubí symbolizujícím sametovou revoluci přišli lidé vyjádřit podporu demonstracím buddhistických mnichů proti vojenské juntě v Barmě. | Foto: Ondřej Besperát

Rangún - Tisíce mnichů, kteří na konci září spustili v ulicích povstání proti vojenskému režimu v Barmě, čekají podle BBC vězeňské tábory na severu země.

Armáda a policie v minulém týdnu odvezla asi 4000 mnichů do budov rangúnské technické fakulty a do prostor městského závodiště. Podle zdrojů BBC, které pocházejí přímo z řad vládní milice, kněží vzápětí z hlavního města Rangúnu zmizí.

Server s odvoláním na svou barmskou redakci uvádí, že mniši jsou drženi v ponižujících podmínkách a vystaveni tvrdému režimu. Podle některých informací drží duchovní hladovku.

Barmští mniši stáli u zrodu pouličního povstání, které poprvé po více jak 10 letech rozkolísalo pozici vládnoucí vojenské diktatury. Stát po pár dnech vyčkávání na nenásilné protesty odpověděl silou.

Podle oficiálních úředních zpráv zahynulo v ulicích nejméně 10 lidí, nezávislí pozorovatelé i opozice mluví o násobně více obětech.

Tělo mrtvého buddhistického mnicha pohozené v rangúnské řece
Tělo mrtvého buddhistického mnicha pohozené v rangúnské řece | Foto: DVB

Sami zástupci mnišské obce oznámili, že o život přišlo nejméně pět jejich bratrů. Komunikačními kanály barmských exilových organizací se šíří série hrůzných snímků zachycujících mrtvé tělo jednoho z nich.

Je po všem?

Poté, co stát  vlivné mnichy internoval, protesty v ulicích ustaly.

Po odstranění zátarasů a opětovném zpřístupnění pagod navíc prakticky nic nenasvědčuje tomu, že by v zemi panovala mimořádná situace.

Jak ale uvedla zpravodajka BBC přímo v Rangúnu, je to právě absence jindy všudypřítomných mnichů, co prozrazuje, že se v zemi děje cosi zvláštního.

A dozvuky toho jsou cítit stovky kilometrů daleko. Zpravodaj BBC ve městě Myawadi na barmsko-thajské hranici v pondělí vyzpovídal skupinku mnichů, kteří prchli před represemi ve vnitrozemí do bezpečí sousedního Thajska.

"Na protestech jsem se nepodílel, ale jim (barmským úřadům) je to úplně jedno. Zatýkají nás po stovkách, střílejí na nás, je to hrůza," svěřoval se jeden z nich.

 

Právě se děje

Další zprávy