Srbský parlament schválil vládu Aleksandara Vučiče

ČTK ČTK
27. 4. 2014 20:22
Premiér bude pokračovat v dialogu s Prištinou o normalizaci vztahů, nezávislost Kosova ale nadále uznat nehodlá.
Srbský premiér Aleksandar Vučić.
Srbský premiér Aleksandar Vučić. | Foto: Reuters

Bělehrad - Srbské hospodářství čeká komplexní rekonstrukce, která se dlouhé roky odkládala. V neděli to v projevu v srbském parlamentu prohlásil nový premiér Aleksandar Vučić, jehož vládu následně poslanci pohodlnou většinou schválili.

"Budete tady spát a jíst," řekl Vučić podle agentury AP zákonodárcům s tím, že do 15. července je třeba schválit první část balíku zákonů, které jsou nutné k uskutečnění tržních reforem. "Tohle je něco, co se příliš dlouho odkládalo," dodal premiér s tím, že "změny" a "modernizace" jsou klíčová slova jeho vlády.

Po Vučičově projevu z 228 přítomných zákonodárců nový kabinet podpořilo 198 poslanců; 23 hlasovalo proti a sedm se zdrželo.

Vučičova Srbská pokroková strana (SNS) drtivě vyhrála březnové volby: v Národní skupštině, tedy parlamentu, získala 158 z 250 křesel. Premiér do vládní koalice pozval dosavadního koaličního partnera - Srbskou socialistickou stranou (SPS) nyní již bývalého premiéra Ivici Dačiče a Svaz vojvodinských Maďarů (SVM). Kabinet se tak v parlamentu bude moci opřít o čtyřpětinovou většinu.

Vláda má podle státního portálu srbija.gov.rs 18 ministrů, z nichž dva jsou bez portfeje. Dačić je podle očekávání ministrem zahraničí. V čele resortu financí stojí ekonom Lazar Krstić, který stejný post zastával i v Dačičově kabinetu.

Vučiče čekají nepopulární rozhodnutí o úsporných opatřeních. Především bude nutné snížit do konce roku rozpočtové výdaje v přepočtu o zhruba 11 miliard korun. Vyřešit je také třeba problém 150 značně zadlužených státních podniků, které byly doposud financovány státem. To může vést k dalšímu zvýšení již tak vysoké nezaměstnanosti v zemi, která činí zhruba 20 procent.

Vučić už dal také najevo, že hodlá pokračovat v dialogu s Prištinou o normalizaci vztahů, což je pro Srbsko klíčové kvůli vstupním rozhovorům s Evropskou unií. Nezávislost Kosova ale nadále uznat nehodlá.

 

Právě se děje

Další zprávy