Koronavirová krize v ČR je tak špatná, že se Babiš omlouval, napsal server CNN

ČTK ČTK
22. 10. 2020 22:31
Zpravodajský server americké televize CNN zaujala omluva premiéra Andreje Babiše na středeční tiskové konferenci, při níž vláda oznámila zpřísnění opatření proti koronaviru. "Koronavirová krize v České republice je nyní tak špatná, že když se premiér Andrej Babiš postavil před novináře při středeční tiskové konferenci, udělal něco, co málo lídrů dělá často. Omluvil se lidem. Pětkrát," píše CNN.
Premiér Andrej Babiš.
Premiér Andrej Babiš. | Foto: ČTK/Michaela Říhová

Premiér, jehož země se potýká s jednou z nejhorších koronavirových epidemií na světě, podle CNN přiznal, že "on sám a jeho vláda udělali chyby při zvládání šíření nákazy, a prosil občany, aby dodržovali přísná lockdownová pravidla".

Na základě rozhodnutí vlády se v Česku kvůli šíření koronaviru a obavám z kolapsu zdravotnického systému zavřely obchody kromě prodejen základního sortimentu a vybraného zboží, nefunguje také většina služeb a setkávání lidí bylo omezeno na minimum. Platí povinnost nosit roušky i venku v zastavěných částech obcí a měst, pokud nelze dodržet odstup dvou metrů a nejde o členy společné domácnosti. Nepravděpodobný je také slibovaný návrat všech žáků prvního stupně do základních škol od 2. listopadu.

V této souvislosti CNN píše, že premiér Babiš mnoho týdnů odmítal zavést přísnější opatření a argumentoval ochranou ekonomiky. "Toto rozhodnutí, které bylo v některých případech v rozporu s názory odborníků, však způsobilo, že se koronavirus začal šířit nekontrolovatelně," píše CNN.

České republice se podle CNN dostalo uznání za to, jak zvládla první vlnu pandemie na jaře, kdy vláda rychle zavedla uzávěru a povinné nošení roušek, a to v době, kdy o tom většina zemí na Západě ani neuvažovala. V létě česká vláda podle CNN nabyla dojmu, že má epidemii pod kontrolou, a opatření proto uvolnila.

Podle CNN Babiš ve středu přiznal, že se Česká republika ve zvládání pandemie "stala obětí vlastního úspěchu". Rozsah krize podle zpravodajského webu dokládá také skutečnost, že ministr zdravotnictví Roman Prymula ve středu oznámil, že Spojené státy pošlou na pomoc ČR tým 28 lékařů americké Národní gardy, zatímco šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová dnes oznámila, že EU dodá České republice 30 plicních ventilátorů.

Ve středu v České republice přibylo téměř 15 000 nakažených, což je dosud nejvíce a řadí to zemi mezi státy s nejvyšším výskytem nových případů koronaviru na 100 000 obyvatel.

Oznámení premiéra přišlo v době, kdy řada evropských států, včetně Německa a Polska, zaznamenala rekordní denní nárůsty nakažených a Irsko oznámilo restrikce, jež patří k nejpřísnějším v Evropě. Počet zaznamenaných případů nákazy ve Francii a Španělsku ve středu podle americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) překonal hranici jednoho milionu od začátku pandemie. Podle analýzy CNN, která se zakládá na údajích Světové zdravotnické organizace (WHO) a JHU má Česká republika aktuálně spolu s Belgií nejvyšší nárůsty nových případů koronaviru na světě v přepočtu na obyvatele.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 58 minutami

Vítr zastavil lanovku na Ještěd i na vrchol Sněžky

Hasiči v Libereckém kraji měli kvůli silnému větru v noci 21 zásahů, převážně na Frýdlantsku. Ve většině případů se jedná o popadané stromy blokující komunikace, železniční trať, popřípadě spadané větve na dráty elektrického vedení, uvedli hasiči na Twitteru.

Kvůli silnému větru nejezdí od rána kabinová lanovka na Ještěd v Liberci, a po podzimní odstávce se dnes ráno do denního provozu zimní sezony rozjel jen dolní úsek kabinové lanovky na Sněžku - z Pece pod Sněžkou na Růžovou horu. Horní úsek až na vrchol nejvyšší české hory není v provozu kvůli silnému větru. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie obvinila tři muže, na dotacích státu a EU získali podvodem čtvrt miliardy korun

Jihočeští kriminalisté obvinili tři muže z dotačních podvodů, kdy z dotací státu a Evropské unie získali podvodně přes 250 milionů korun. Obvinění z Písku, Strakonic a Příbrami se podle policie trestných činů dopustili jako spolupachatelé v letech 2012 a 2013. Na policejním webu o tom informoval krajský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Podvod odhalili policejní specialisté na bankovní, úvěrové a dotační podvody. Jde podle nich o zločin dotačního podvodu a poškození zájmů EU. Prvotní informace o možných podvodech získali kriminalisté od Finančního úřadu Jihočeského kraje.

Vyšetřovatelé zjistili, že muži v letech 2012 a 2013 jako jednatelé jedné společnosti nadhodnotili pořizované informační technologie v technickém projektu, na nějž získali dotaci ministerstva průmyslu a obchodu. Chtěli tak z dotace skrze provázané společnosti získat majetkový prospěch. "V jednotlivých žádostech o platby za etapy projektu pak uváděli nepravdivé informace," uvedl mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ledecká a spol. přišly kvůli počasí o dnešní super G v Mořici

Lyžařky včetně Ester Ledecké dnes ve Svatém Mořici závodit nebudou. Superobří slalom Světového poháru byl odvolán kvůli hustému sněžení a silnému nárazovému větru. Start byl naplánován na 11:30 SEČ, po brzké ranní inspekci ale muselo vedení závodu dnešní program zrušit.

Další super G je podle původního harmonogramu na pořadu v neděli. Lyžařská federace FIS hledá pro odvolaný závod náhradní termín, v úvahu připadá přeložení na pondělí.

Dnešní superobří slalom měl být prvním rychlostním závodem v sezoně, lyžařky dosud absolvovaly dva slalomy, jeden obří slalom a také jeho paralelní variantu. Olympijská vítězka Ledecká je ve švýcarském středisku jedinou českou reprezentantkou ve startovní listině.

Zdroj: ČTK
Další zprávy