Komise pro udržitelný rozvoj
CSD byla založena v roce 1993 na ekologickém summitu v Rio de Janeiru. Koordinuje celosvětové ekologické akce Spojených národů a dohlíží na plnění globálního programu takového hospodářského a sociálního rozvoje, který by nevyčerpal zdroje planety a umožnil život příštím generacím.
Na jedné straně radost, na druhé straně nesouhlasné grimasy a pochybovačné pokyvování. Atmosféra by se dala krájet. Přesně tak to včera vypadalo v New Yorku po tom, co bylo Zimbabwe vybráno do čela významného orgánu OSN - Komise pro udržitelný rozvoj (CSD).
Západní země a obhájci lidských práv varují, že země má velké mezery v dodržování lidských práv a vážné ekonomické problémy a pochybují o další důvěryhodnosti komise.
"Jsme velmi zklamaní volbou Zimbabwe do předsednictví. Organizace teď má v čele zástupce země, která zdevastovala své zemědělství, jež bývalo obilnicí Afriky a nyní se nedokáže samo uživit," podotkl americký zástupce v komisi Dan Reifsnyder.
Na řadě je Afrika
Na základě rotačního principu místo náleželo nyní Africe. Zimbabwský ministr životního prostředí Francis Nheme, který kandidoval na předsednictví v komisi, obdržel 26 hlasů členů tohoto orgánu, zatímco 21 jich bylo proti a tři se zdrželi.
Nheme jako nový předseda Komise například nemůže cestovat do zemí Evropské unie, protože se na něj vztahuje zákaz cestovat do zemí EU, uvalený na členy kabinetu prezidenta Mugabeho.
Zimbabwe však veškerou kritiku popírá a říká, že je to jeho právo. "Jsme členy OSN, CSD a africké země nás nominovaly. Británie dělá bouřku ve sklenici vody," uvedl zástupce země pro BBC.
Země neschopná se uživit
Zimbabwe čelí v současnosti nejvyšší inflaci na světě - přes 2000 procent. Přes 80 procent obyvatelstva je nezaměstnaných a nedostává se jim základních potravin.
Vláda autoritativního prezidenta Roberta Mugabeho je navíc obviňována z potlačování lidských práv. Světové veřejné mínění v březnu pobouřil zásah proti vůdcům opozice, kteří po policejních výsleších skončili s těžkými zraněními v nemocnici.
Právě v těchto dnech sousední Mosambik pohrozil, že přeruší dodávky elektrické energie do země, protože ta není schopna platit účty. Mosambik podle BBC sice rozumí špatné ekonomické situaci v Zimbabwe, ale "účty jsou účty, ty se musí platit."
Ve středu vláda oznámila, že dodávky energie do zimbabwských domácností byly omezeny pouze na 4 hodiny denně - a to od 17:00 do 21:00 hodin.
Zdroj: BBC, Reuters, ČTK