Pokus však může odložit, pokud jí svitne naděje na ústupky od USA, řekl agentuře Reuters čínský zdroj, který si nepřál být jmenován.
Jaderná nálož má být odpálena asi 2000 metrů pod zemí v dole na severu země poblíž hranic s Čínou.
Severokorejský vůdce Kim Čong-il vydal také instrukce, že test nesmí příliš otřást horou Pektu, kterou Korejci považují za posvátnou.
Zdroj neupřesnil termín, kdy by zkouška měla být provedena, podle japonských zdrojů by se však mohla uskutečnit už tento víkend.
Podezřelé pohyby vozidel
V KLDR jsou tisíce důlních šachet, které by k tomuto účelu mohly sloužit. Tajné služby Jižní Koreje a okolních zemí zaměřují pozornost na tři až čtyři pravděpodobná místa, kde by jaderná nálož mohla být odpálena.
Například v lokalitě Kilču zaznamenala americká rozvědka již v srpnu podezřelé pohyby vozidel, které vyvolaly dojem, že je tam možná umístěna jaderná střelnice.
Hovoří se o tom, že by pokusný výbuch mohl nastat již o víkendu nebo příští týden, možný termín je také doba před americkými parlamentními volbami 7. listopadu.
Poslední severokorejské raketové testy, které se konaly na Den nezávislosti.
Pokus u hranic s Čínou
Podle čínského vládního experta Li Tun-čchioua se test téměř jistě uskuteční u severokorejské hranice s čínskou provincií Ťi-lin.
"Ať už bude zkouška provedena v podzemním zařízení, nebo v uhelném dole, bude to velmi blízko Ťi-linu," prohlásil. "Severní Korea nebude test dělat u hranice s Jižní Koreou, protože tam nemá připravené žádné zázemí," vysvětlil.
Severní hranice KLDR měří 1433 kilometrů, z toho 1416 kilometrů připadá na hranici s čínskými provinciemi Ťi-lin a Liao-ning, zbývajících 17 kilometrů na hranici s Ruskem.
Pokus pod zemí
Že pokus bude proveden, je vysoce pravděpodobné, tvrdí výkonný ředitel amerického politologického institutu Nautilus Peter Hayes.
Člen washingtonského výzkumného střediska Global Security John Pike sdělil agentuře AFP, že podzemní zkouška je mnohem pravděpodobnější než zkouška v atmosféře, ačkoli ta by byla bombastičtější.
Několikasetmetrová clona zeminy a skalního masivu chrání při podzemním testu okolní krajinu před radiací a také zabraňuje, aby okolní státy získaly zajímavé informace o technické stránce použité nálože z radioaktivního odpadu.
Jaderné mocnosti v minulém století vesměs prováděly jen podzemní zkoušky poté, co v roce 1963 podepsaly dohodu o omezení podmořských a atmosférických testů.
Jaderné pokusy v moři provedla naposledy Francie v roce 1991.
Zrušit sankce
Čínský zdroj také řekl, že Pchjongjang nemusí provést zkoušku za každou cenu, pokud se podaří Číně a jiným asijským mocnostem přesvědčit USA, aby zrušily finanční sankce proti KLDR a zahájily s jejím režimem dialog.
"Severní Korea se již rozhodla test uskutečnit," uvedl vládní expert Li Tun-čchiou. "Ale kdyby USA zrušily sankce, pak by mohlo dojít k uvolnění napětí. Jinak je nukleární zkouška pro KLDR nevyhnutelná," dodal.
Washington uplatňuje proti Pchjongjangu finanční embargo kvůli obvinění, že Severokorejci vyrábějí dolarové padělky a perou špinavé peníze. Také nejeví sebemenší náznaky toho, že by chtěl KLDR nějak ustupovat.
Zvuk výbuchu a otřesy země
Jihokorejská armáda již byla uvedena do pohotovosti a vědci budou pátrat po dvou známkách testu - zvuku velmi nízké frekvence způsobeném výbuchem a seizmických otřesech.
Zvuk by o testu zpravil experty okamžitě, nemusel by být ale zachycen, pokud by zkouška proběhla v dobře utěsněné podzemní lokalitě.
U otřesů by vědcům trvalo několik hodin, než by mohli potvrdit, že se jaderný test uskutečnil.