Klaus vystoupil v Bruselu, rozbučel europoslance

Naďa Straková
19. 2. 2009 13:50
Prezident vystoupil v Bruselu jen den po schválení Lisabonské smlouvy ve sněmovně
Václav Klaus hovoří v Bruselu, europoslanci bučí
Václav Klaus hovoří v Bruselu, europoslanci bučí | Foto: Simona Holecová

Praha - Den poté, co většina českých poslanců řekla své ano Lisabonské smlouvě, vystoupil její zapřísáhlý odpůrce prezident Václav Klaus na slavnostním plenárním zasedání Evropského parlamentu (EP) v Bruselu.

Sklidil potlesk, ale i bučení. Nespokojení stoupenci EU odcházeli ze sálu a ukazovali českému prezidentovi záda.

Návštěva Klause i  projev se uskutečňuje na pozvání předsedy EP Hanse-Gerta Pötteringa v kontextu probíhajícího českého předsednictví.

Český prezident ve svém projevu řekl, že současné uspořádání EU není dogma a že se příliš mnoho pravomocí přesouvá z jednotlivých států do bruselského centra.

Uvedl rovněž, že úspěch unie byl dosud založen na tom, že hlasy všech členských zemí měly stejnou váhu. Vyslovil obavu, že tomu tak v budoucnosti už nebude.

Ekonomický systém Evropské unie je podle českého prezidenta systémem potlačovaného trhu a nepřetržitého posilování centrálního řízení ekonomiky. Podle něj je jediným možným řešením, nejen k současné ekonomické krizi, "liberalizace a deregulace evropské ekonomiky."

Václav Klaus promluvil v Bruselu, poslanci EP odcházeli
Václav Klaus promluvil v Bruselu, poslanci EP odcházeli | Foto: Simona Holecová

Klaus během projevu také několikrát zopakoval, že "Česká republika nemá a nikdy neměla jinou alternativu, než do Evropské unie vstoupit."

"Rád bych toto zdůraznil a podtrhl," dodal na své teorii o nemožnosti jiné alternativy Klaus.

V EP chybí opozice

Klaus mimo jiné zpochybnil roli současného uspořádání Evropského parlamentu s tím, že v parlamentní demokracii, která již byla několikrát historií prověřena, existuje vždy vládnoucí strana a opozice. Ta Evropskému parlamentu podle Klause chybí a rozhodování europoslanců označil za "rozhodování nevolených, ale vyvolených."

Mezi občany jednotlivých zemích a europoslanci vidí prezident Klaus velkou "vzdálenost, nejen zeměpisnou", a návrhy na změnu institucí EU obsažené v již zamítnuté euroústavě a nyní i v Lisabonské smlouvě, která se podle Klause od euroústavy příliš neliší, by tento "defekt ještě více zvětšovaly."

Část europoslanců během projevu odcházela, ozývalo se dokonce nespokojené bučení.Malá část freneticky tleskala. Mezi nimi například Vladimír Železný.

Reakce poslanců Klause pobavily.
Reakce poslanců Klause pobavily. | Foto: Simona Holecová

Foto: Aktuálně.cz
Škodí Klaus pověsti Česka ve světě? Diskutujte

"Nesmyslná regulace"

Český prezident už ve svém novoročním projevu naznačil vůči EU určitou smířlivost, za což si vzhledem k právě započatému českému předsednictví vysloužil pochvalu za státnické gesto i od svých tradičních kritiků.

"Členství v Evropské unii pro nás alternativu nemá a je nefér, když nám někdo podsouvá opačný postoj. Metody a formy evropské integrace však řadu variant mají," řekl tehdy.

Václav Klaus coby chrlič ze svatovítské katedrály. Karikatura z prosincového čísla týdeníku Economist
Václav Klaus coby chrlič ze svatovítské katedrály. Karikatura z prosincového čísla týdeníku Economist | Foto: Peter Schrank/ECONOMIST

Zároveň s tím, jak se v EU i jinde ve světě kvůli prohlubující se ekonomické krizi množí hlasy volající po přehodnocení tradičních forem kapitalismu a volnotržního hospodářství, zvedá Klaus hlas na jejich obranu. 

„Evropská unie je založena nikoli na myšlence svobody, ale na myšlence regulace. Není divu, že i v tomto případě přichází s myšlenkou další a další regulace, což je naprosto tragický nesmysl." řekl už loni na podzim v rozhovoru pro Český rozhlas. „Mám hrůzu, že něco takového bude přijato a do budoucna to bude jen a jen brzdit další ekonomický růst".

A nyní si přisadil, když mimořádný neformální summit šéfů států a vlád zemí EU, který na počátek března svolalo české předsednictví kvůli dopadům finanční krize na evropskou ekonomiku, označil za zbytečný. ČTK řekl, že nevěří, že "jeden summit končící ve čtyři hodiny ráno" přinese racionální ekonomické řešení.

Proti Lisabonu

Zatímco ale v obhajobě svobodného trhu jako nejlepšího garanta prosperity pro všechny najde Klaus řadu spojenců i mezi ostatními liberálními politiky ze zemí sedmadvacítky, jeho vyhraněné názory na Lisabonskou smlouvu a odmítání všeho, co zavání prohlubováním evropské integrace, z něj učinil předmět karikatur i v tak respektovaných publikacích, jako je týdeník Economist, který mu před časem věnoval komentář nazvaný Bručounský strýc Václav (viz karikatura).

Dnes již notoricky známý euroskeptický postoj Klause k Lisabonské smlouvě dovedl prezidenta až před Ústavní soud, kde se "utkal" s jejími příznivci. Soud nakonec rozhodl, že smlouva není v rozporu s českou ústavou. Klaus tehdy nález ústavních soudců označil za „předem napsaný" (viz video). 

„Ústavní soud vystoupením soudce zpravodaje Güttlera… se přesunul - k mému velkému překvapení - z roviny právní do roviny politické," nechal se slyšet těsně po skončení dvoudenního jednání soudu Klaus.

„Vykládat laicky a zcela subjektivním (navíc koncepčně chybným) způsobem "integraci a globalizaci" a mluvit o "integrující se evropské civilizaci" nebo o "eurokonformním výkladu" různých právních norem je v kontextu úkolu, který Ústavní soud měl, téměř neuvěřitelné," dodal.

Ironií osudu zůstává, že Václav Klaus promlouval v sídle EU pouhý den poté, co čeští poslanci učinili první krok k ratifikaci Lisabonské smlouvy, kterou on sám označil po loňském zamítavém referendu v Irsku za "mrtvý dokument" a který Irové podle průzkumů veřejného mínění s největší pravděpodobností v opakovaném plebiscitu letos na podzim podpoří.

Foto: Aktuálně.cz
Je Lisabonská smlouva krokem do Evropy? Diskutujte
 

Právě se děje

Další zprávy