Kuala Lumpur - Dvě ženy před rokem na letišti v malajsijském Kuala Lumpuru připravily o život Kim Čong-nama, bratra severokorejského diktátora Kim Čong-una. Nyní v procesu vypovídají klíčoví svědci, kteří zmiňují i jednoho tajemného Američana.
Důležitou informaci, o které už dříve spekuloval japonský deník Asahi Šimbun, před soudem v pondělí potvrdil policejní důstojník Wan Azirul.
Kim Čong-nam se loni 9. února - čtyři dny před svou smrtí - sešel v hotelu na malajsijském ostrově Langkawi s neznámým mužem. Byl to Američan korejského původu.
Když vyšetřovatelé po Kimově vraždě kontrolovali jeho laptop, zjistili, že naposledy byl zapnutý právě 9. února a že z něj v ten den někdo přenesl mnoho dat.
Japonský list v minulosti napsal, že Američan byl pracovníkem "výzvědných služeb" a že na schůzku s Kim Čong-namem přiletěl do Malajsie z thajského Bangkoku. To ale policista ve své výpovědi neuvedl.
Před soudem stojí dvě ženy, které na letišti v Kuala Lumpuru potřely Kimovu tvář látkou VX. Ta způsobila, že se šestačtyřicetiletý Severokorejec udusil. Zemřel v sanitce cestou do nemocnice.
Indonésanka a Vietnamka tvrdí, že se považovaly za součást natáčení humorného videa a neměly tušení, co se děje. Obžaloba to ale označuje za nesmysl.
Z dalších svědectví vyplývá, že obžalované ženy byly v kontaktu se čtveřicí Severokorejců. Ti krátce před činem ze země odletěli. Na letiště v Kuala Lumpuru je přitom přivezl automobil registrovaný na severokorejské velvyslanectví v Malajsii.
Ve společnosti těchto mužů byl pak také na letišti spatřen jeden diplomat z ambasády KLDR.
Oběma ženám hrozí trest smrti. Vyhnou se mu jedině tehdy, pokud soud rozhodne, že nešlo o úmysl.
Kim Čong-nam žil v exilu v Macau od roku 2008, kdy se dostal do sporů se svým otcem, tehdejším vůdcem KLDR Kim Čong-ilem.
Jeho nástupce Kim Čong-un viděl ve starším bratrovi zřejmě ohrožení, a proto nařídil jeho likvidaci, domnívají se někteří analytici zaměření na Severní Koreu.
Kim Čong-nam se několikrát veřejně vyjádřil kriticky na adresu severokorejského režimu. Není ale známo, že by se zapojil do nějaké politické aktivity v zahraničí.
Malajsijská policie souběžně vyšetřuje, jak se záznam útoku na Kima, pořízený průmyslovou kamerou, dostal do médií. Jako první jej odvysílala japonská televize Fuji TV. Zatím ale nebyl nikdo obviněn.