Mimořádná zpráva

Zavražděný bratr Kima Čong-una měl u sebe lahvičky s protijedem. Nepoužil je

ČTK ČTK
1. 12. 2017 9:01
Zavražděný bratr vůdce KLDR Kim Čong-una měl u sebe v době smrti 12 lahviček, které byly naplněné protijedem. Podle toxikoložky šlo o látku, která se používá také k potlačení účinků nervového plynu VX. Právě tím byl Kim Čong-nam zavražděn.
Kim Čong-nam
Kim Čong-nam | Foto: Reuters

Kuala Lumpur - Zavražděný bratr severokorejského vůdce Kim Čong-una měl s sebou v době smrti 12 lahviček s protijedem.

Podle malajsijské toxikoložky šlo o látku, která se používá i k potlačení účinků nervového plynu VX, kterým byl Kim Čong-nam v únoru na letišti v malajsijské metropoli Kuala Lumpur zavražděn.

Ve čtvrtek o tom informoval zpravodajský server BBC.

Z vraždy jsou obviněné dvě ženy původem z Indonésie a Vietnamu, kterým v případě odsouzení hrozí trest smrti.

Pětadvacetiletá Indonésanka Siti Aisyahová a o čtyři roky starší Vietnamka Doan Thi Huong trvají na tom, že byly zneužity. Myslely si, že jsou součástí natáčení humoristického videa.

Kim Čong-nam byl pak naložen do sanitky, která ho měla převézt do nemocnice. Ztratil ale vědomí a zemřel.

Malajsijské úřady podezírají ze zosnování smrti Kim Čong-nama  severokorejské tajné služby. Pchjongjang však takové obvinění odmítá.

Kim Čong-nam, který i s rodinou žil v dobrovolném exilu v Macau, byl starším bratrem vůdce Kim Čong-una. Jejich společným otcem byl bývalý severokorejský prezident Kim Čong-il, matky měli odlišné. Kim Čong-nam se na adresu severokorejského diktátorského režimu vyjadřoval kriticky.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

před 47 minutami

Prováděcí zákon k brexitové dohodě prošel první zkouškou, poslanci ale odmítli projednávací plán

Britští poslanci posunuli prováděcí zákon k brexitové dohodě do další fáze legislativního procesu. Návrh prošel první zkouškou v dolní komoře britského parlamentu, když jej po druhém čtení podpořilo 329 zákonodárců, zatímco proti bylo jen 299. Britská média úvodní vítězství vlády očekávala. Poslanci ale později odmítli plán projednávání prováděcího zákona k brexitové dohodě. Vadí jim, že jim vláda na schvalování zákona vyhradila jen tři dny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy