Zavražděný bratr Kima Čong-una měl u sebe lahvičky s protijedem. Nepoužil je

ČTK ČTK
1. 12. 2017 9:01
Zavražděný bratr vůdce KLDR Kim Čong-una měl u sebe v době smrti 12 lahviček, které byly naplněné protijedem. Podle toxikoložky šlo o látku, která se používá také k potlačení účinků nervového plynu VX. Právě tím byl Kim Čong-nam zavražděn.
Kim Čong-nam
Kim Čong-nam | Foto: Reuters

Kuala Lumpur - Zavražděný bratr severokorejského vůdce Kim Čong-una měl s sebou v době smrti 12 lahviček s protijedem.

Podle malajsijské toxikoložky šlo o látku, která se používá i k potlačení účinků nervového plynu VX, kterým byl Kim Čong-nam v únoru na letišti v malajsijské metropoli Kuala Lumpur zavražděn.

Ve čtvrtek o tom informoval zpravodajský server BBC.

Z vraždy jsou obviněné dvě ženy původem z Indonésie a Vietnamu, kterým v případě odsouzení hrozí trest smrti.

Pětadvacetiletá Indonésanka Siti Aisyahová a o čtyři roky starší Vietnamka Doan Thi Huong trvají na tom, že byly zneužity. Myslely si, že jsou součástí natáčení humoristického videa.

Kim Čong-nam byl pak naložen do sanitky, která ho měla převézt do nemocnice. Ztratil ale vědomí a zemřel.

Malajsijské úřady podezírají ze zosnování smrti Kim Čong-nama  severokorejské tajné služby. Pchjongjang však takové obvinění odmítá.

Kim Čong-nam, který i s rodinou žil v dobrovolném exilu v Macau, byl starším bratrem vůdce Kim Čong-una. Jejich společným otcem byl bývalý severokorejský prezident Kim Čong-il, matky měli odlišné. Kim Čong-nam se na adresu severokorejského diktátorského režimu vyjadřoval kriticky.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Při střelbě na oslavě v americkém Colorado Springs zemřelo sedm lidí

Při střelbě na narozeninové oslavě v americkém městě Colorado Springs v neděli zemřelo sedm lidí včetně údajného útočníka. Uvedly to podle agentury Reuters místní úřady.

Útočník podle úřadů dorazil na oslavu, kde se nacházela jeho přítelkyně, a zahájil střelbu. Na místě zemřelo šest osob, jeden člověk podlehl svým zraněním po převozu do místní nemocnice.

V místě oslavy se nacházely i děti, podle prohlášení policie a představitelů města však nebyly mezi oběťmi střelby. Policie uvedla, že střelec spáchal sebevraždu. Dodala, že nyní zjišťuje motiv činu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy