Zavražděný bratr Kima Čong-una měl u sebe lahvičky s protijedem. Nepoužil je

ČTK ČTK
1. 12. 2017 9:01
Zavražděný bratr vůdce KLDR Kim Čong-una měl u sebe v době smrti 12 lahviček, které byly naplněné protijedem. Podle toxikoložky šlo o látku, která se používá také k potlačení účinků nervového plynu VX. Právě tím byl Kim Čong-nam zavražděn.
Kim Čong-nam
Kim Čong-nam | Foto: Reuters

Kuala Lumpur - Zavražděný bratr severokorejského vůdce Kim Čong-una měl s sebou v době smrti 12 lahviček s protijedem.

Podle malajsijské toxikoložky šlo o látku, která se používá i k potlačení účinků nervového plynu VX, kterým byl Kim Čong-nam v únoru na letišti v malajsijské metropoli Kuala Lumpur zavražděn.

Ve čtvrtek o tom informoval zpravodajský server BBC.

Z vraždy jsou obviněné dvě ženy původem z Indonésie a Vietnamu, kterým v případě odsouzení hrozí trest smrti.

Pětadvacetiletá Indonésanka Siti Aisyahová a o čtyři roky starší Vietnamka Doan Thi Huong trvají na tom, že byly zneužity. Myslely si, že jsou součástí natáčení humoristického videa.

Kim Čong-nam byl pak naložen do sanitky, která ho měla převézt do nemocnice. Ztratil ale vědomí a zemřel.

Malajsijské úřady podezírají ze zosnování smrti Kim Čong-nama  severokorejské tajné služby. Pchjongjang však takové obvinění odmítá.

Kim Čong-nam, který i s rodinou žil v dobrovolném exilu v Macau, byl starším bratrem vůdce Kim Čong-una. Jejich společným otcem byl bývalý severokorejský prezident Kim Čong-il, matky měli odlišné. Kim Čong-nam se na adresu severokorejského diktátorského režimu vyjadřoval kriticky.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Senát USA odmítl námitku, že soudit Trumpa po odchodu z funkce je protiústavní. Podle AP se ale ukázalo, že úspěch ústavní žaloby je nepravděpodobný

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Federální soudce zakázal vládě USA vymáhat 100denní moratorium na deportace, které po inauguraci Joea Bidena nařídilo ministerstvo vnitřní bezpečnosti

Federální soudce zakázal americké vládě vymáhat 100denní moratorium na deportace, které po inauguraci nového prezidenta Joea Bidena nařídilo ministerstvo vnitřní bezpečnosti. Příkaz soudce Drewa Tiptona novou politiku blokuje na 14 dní, přičemž se vztahuje na celé americké území. Podle agentury Reuters se očekává, že vláda se proti verdiktu odvolá. Vydáním dočasného zákazu soudce vyhověl státu Texas, který v pátek federální vládu kvůli pozastavení deportací zažaloval. Moratorium se týká většiny deportací a je klíčovou součástí Bidenovy imigrační politiky, píše agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy