Pchjongjang - Severní Korea po osmi měsících opět straší odpálením rakety. Ještě do konce roku otestuje svůj model Unha-3, oznámila tisková agentura KCNA.
Test se má uskutečnit mezi 10. a 22. prosincem. Jako pravděpodobné datum se nabízí 17. prosinec, což je první výročí smrti diktátora Kim Čong-ila, otce současného vůdce Kim Čong-una.
Pchjongjang oznámil, že třístupňová raketa Unha-3 má vynést družici na oběžnou dráhu. Spojené státy, Jižní Korea a Japonsko se ale domnívají, že ve skutečnosti jde o vojenskou operaci.
Testy severokorejských raket dlouhého doletu bývají zároveň testy nervů sousedních zemí. Nikdo totiž neví, co střela udělá a kam dopadne. Případně kde vybuchne a s jakými následky.
Japonsko už rozmisťuje raketový obranný systém Patriot s raketami země-vzduch a zároveň uvádí ozbrojené síly do stavu pohotovosti. Pokud se raketa nezřítí po startu, zřejmě proletí nad ostrovem Okinava na jihu země.
Vedení armády podle listu Jomiuri Šimbun nařídilo raketu sestřelit, pokud se objeví nad japonským územím.
Letos v dubnu KLDR vyzkoušela raketu Unha-3, a dokonce k tomu pozvala i zahraniční novináře, kteří se v zemi pohybovali pod přísným dozorem. Zkouška ale skončila ostudou, vybuchla krátce po startu.
(Podívejte se na fotografie z dubnového nezdařeného testu)
V roce 1998 Pchjongjang nečekaně vystřelil raketu středního doletu, která proletěla vzdušným prostorem Japonska a pak se zřítila do oceánu.
Severní Korea má už za sebou také dva podzemní jaderné výbuchy. O tom prvním z října 2006 někteří experti podle analýzy otřesů tvrdí, že se nezdařil. Druhý a zatím poslední výbuch následoval v roce 2009.
USA Kim Čong-una varovaly, že nová zkouška bude porušením rezoluce Rady bezpečnosti OSN a mezinárodní dohody, ve které se KLDR zavázala s testy raket dlouhého doletu skončit.
Severokorejští spojenci Rusko a Čína se snaží Kim Čong-una od pokusu odradit. "Naléhavě žádáme vládu Korejské lidově-demokratické republiky, aby přehodnotila své rozhodnutí odpálit raketu," oznámilo ruské ministerstvo zahraničí.
Čína, která má na Severokorejce největší vliv, také dala najevo svůj nesouhlas. "Za současné situace doufáme, že všechny strany zachovají zdrženlivost a neučiní žádné kroky, které by zhoršily problémy," řekl mluvčí čínské diplomacie Chung Lej.