Pchjongjang/Washington - Když v roce 2013 sestavoval tým expertů z americké St. John University portrét nového severokorejského vůdce Kim Čong-una, dospěl k závěru, že je to společenský a přizpůsobivý typ člověka bez jakýchkoli známek agresivity.
Byl to přívětivý a v podstatě neškodný mladík, přitakávají i jeho spolužáci z lycea ve švýcarském Bernu, kam jej koncem 90. let minulého století poslal otec a diktátor v jedné osobě Kim Čong-il.
A podobnou představu o svém vůdci pěstují i média v KLDR. Usměvavý, laskavý. Myslí jen na blaho svého lidu.
Když ale Kim letos na jaře spustil sérii zkoušek jaderných náloží a balistických střel, začal Spojeným státům vyhrožovat atomovým úderem a s americkým prezidentem Donaldem Trumpem si vyměnil řadu nevybíravých vzkazů. Následně si vysloužil visačku psychopata schopného rozpoutat třetí světovou válku.
Takové zjednodušování je ale podle jihokorejského politologa Parka Bjung-kwanga z Institutu pro národní bezpečnost v Soulu nebezpečné.
On sám podle britského listu The Guardian dlouhodobě shromažďuje informace o Kimovi a říká: "Je bezohledný a nemilosrdný. Je ale také racionálně uvažujícím člověkem."
Myšák Mickey, tenisky Nike a basketbal
Když Kim v prosinci 2011 přebíral moc po svém zesnulém otci, americká CIA musela připustit, že má k dispozici pouze jedinou fotku nového severokorejského vůdce.
Byl na ní lehce obtloustlý 11letý chlapec, který měl nasazenou čepici ve tvaru Myšáka Mickeyho. Seděl vedle svého otce Kim Čong-ila a v jeho tváři se nezračilo vůbec nic.
Americké tajné služby si ani nebyly jisty, zda se narodil v roce 1983, nebo o rok později. Jeho otec jej měl se svou milenkou, někdejší tanečnicí Ko Jong-hui.
Interesting!! Mickey Mouse club! "@raykwong: Kim Jong Un showing his wild side, circa 1990. RT @waitbutwhy pic.twitter.com/fxuKgnBvmL"
— Chrisanne Chin (@ChrisanneChin) March 10, 2014
"Nebyli jsme ani nejchytřejší, ani nejhloupější žáci ve třídě," vzpomíná v rozhovoru pro britský nedělník Sunday Times Kimův spolužák z bernského lycea Joao Micaelo.
"V té době žil hlavně basketbalem, nosil tenisky od Nike a tričko týmu Chicago Bulls," dodává syn portugalského diplomata. "Takřka vůbec nemluvil o životě doma, často si ale pouštěl korejskou hudbu a zejména národní hymnu."
Kim Čong-un, který žil ve Švýcarsku pod cizím jménem, se do vlasti vrátil krátce před maturitou, aniž studium dokončil.
V Pchjongjangu pak nastoupil na vojenskou akademii. Ta znamenala počátek jeho mocenského vzestupu..
Dokonalý diktátor
Myšlenku pokračovat v tradici dynastie, kdy vládu po otci přebírá nejstarší syn, zavrhl Kim Čong-il zřejmě už několik let před svou smrtí.
Jeho nejstarší syn Kim Čong-nam upadl v roce 2001 v nemilost, když byl přistižen při pokusu dostat se do Japonska na falešný pas. Údajně chtěl navštívit tokijský disneyland.
A prostřední Kim Čong-čul byl zase severokorejským vedením shledán "zženštilým".
Při hledání nástupce tak padla volba na nejmladšího.
Podle Leonida Petrova, specialisty na KLDR z Australské národní univerzity v Canbeře, si Kim Čong-li brzy uvědomil, že jeho nejmladší syn bude "dokonalým diktátorem".
"Ukázal otci, že je ambiciózní a má sklony ke krutosti," říká Petrov.
Svědčí o tom i pozdější případ Kim Čong-unova strýce a někdejšího mentora Čang Song-tcheka, kterého mladý severokorejský vůdce nechal popravit v roce 2013. Média v KLDR ho tehdy označila za "nejhoršího zrádce v historii".
Když diktátorova nevlastního bratra Kim Čong-nama otrávily letos v únoru dvě ženy na letišti v malajsijském Kuala Lumpuru, ihned se začaly ozývat hlasy, že za vraždou stojí právě vládce KLDR.
Podobný názor na Kima jako Petrov má i Bradley Martin, autor knihy o Severní Koreji a tamní diktátorské dynastii.
"Nemyslím, že je šílenec. Pěstuje si jen image silného vůdce," tvrdí. "Kdyby ho ale zahnali do kouta, může se zachovat jako Japonci v Pearl Harboru."
Namísto marxismu-leninismu čučche
Ačkoliv zakladatel KLDR a dědeček současného vůdce Kim Ir-Sen vycházel původně z marxismu-leninismu, nastolil v zemi vlastní podobu socialismu zvanou čučche.
Jejími základy jsou ekonomická soběstačnost, nezávislost v oblasti politiky a obrana země založená výhradně na síle severokorejské armády.
Kim Ir-senův syn i vnuk čučche následně převzali. Právě Kim Čong-un dovedl tento systém podle některých analytiků k dokonalosti.
Ještě méně než jeho otec a děd se navíc spoléhá na Čínu a Rusko, jediné dvě země, u kterých má režim v Pchjongjangu na mezinárodní scéně alespoň částečnou podporu.
Kam až může Kim zajít?
Kim nyní nařizuje jednu zkoušku za druhou - ať už jde o balistické rakety, nebo jaderné či vodíkové nálože. Za dobu jeho vládnutí vyzkoušela Severní Korea téměř devět desítek střel krátkého, středního i dlouhého doletu.
Nemilosrdně se také zbavuje všech, kdo nesouhlasí s jeho doktrínou. Z nejvyšších míst partajní a vojenské hierarchie nechal od roku 2011 odstranit na sto padesát stranických funkcionářů a vysokých důstojníků.
Otázkou zůstává, kam až je Kim schopen zajít.
V srpnu napsal americký deník The Washington Post, že podle Obranné zpravodajské agentury (DIA) Severokorejci zmenšili v rámci svého vojenského výzkumu jadernou nálož na takovou velikost, že ji může nést balistická střela.