Z buclatého chlapce krutým vůdcem. Kim už v mládí ukázal, že bude "dokonalým diktátorem"

Radim Klekner Radim Klekner
28. 9. 2017 16:59
O severokorejském vůdci Kim Čong-unovi mají západní tajné služby minimum informací. Diktátor pečlivě střeží své soukromí a zbavuje se nepohodlných osob v okolí. Podle odborníků však nejde o žádného psychopata. "Je bezohledný a nemilosrdný. Je ale také racionálně uvažujícím člověkem," varuje jihokorejský politolog Park Bjung-kwang.
Severokorejský vůdce Kim Čong-un.
Severokorejský vůdce Kim Čong-un. | Foto: Reuters

Pchjongjang/Washington - Když v roce 2013 sestavoval tým expertů z americké St. John University portrét nového severokorejského vůdce Kim Čong-una, dospěl k závěru, že je to společenský a přizpůsobivý typ člověka bez jakýchkoli známek agresivity.

Byl to přívětivý a v podstatě neškodný mladík, přitakávají i jeho spolužáci z lycea ve švýcarském Bernu, kam jej koncem 90. let minulého století poslal otec a diktátor v jedné osobě Kim Čong-il.

A podobnou představu o svém vůdci pěstují i média v KLDR. Usměvavý, laskavý. Myslí jen na blaho svého lidu.

Když ale Kim letos na jaře spustil sérii zkoušek jaderných náloží a balistických střel, začal Spojeným státům vyhrožovat atomovým úderem a s americkým prezidentem Donaldem Trumpem si vyměnil řadu nevybíravých vzkazů. Následně si vysloužil visačku psychopata schopného rozpoutat třetí světovou válku.

Takové zjednodušování je ale podle jihokorejského politologa Parka Bjung-kwanga z Institutu pro národní bezpečnost v Soulu nebezpečné.

On sám podle britského listu The Guardian dlouhodobě shromažďuje informace o Kimovi a říká: "Je bezohledný a nemilosrdný. Je ale také racionálně uvažujícím člověkem."

Myšák Mickey, tenisky Nike a basketbal

Když Kim v prosinci 2011 přebíral moc po svém zesnulém otci, americká CIA musela připustit, že má k dispozici pouze jedinou fotku nového severokorejského vůdce.

Byl na ní lehce obtloustlý 11letý chlapec, který měl nasazenou čepici ve tvaru Myšáka Mickeyho. Seděl vedle svého otce Kim Čong-ila a v jeho tváři se nezračilo vůbec nic.

Americké tajné služby si ani nebyly jisty, zda se narodil v roce 1983, nebo o rok později. Jeho otec jej měl se svou milenkou, někdejší tanečnicí Ko Jong-hui.

"Nebyli jsme ani nejchytřejší, ani nejhloupější žáci ve třídě," vzpomíná v rozhovoru pro britský nedělník Sunday Times Kimův spolužák z bernského lycea Joao Micaelo.

"V té době žil hlavně basketbalem, nosil tenisky od Nike a tričko týmu Chicago Bulls," dodává syn portugalského diplomata. "Takřka vůbec nemluvil o životě doma, často si ale pouštěl korejskou hudbu a zejména národní hymnu."

Kim Čong-un, který žil ve Švýcarsku pod cizím jménem, se do vlasti vrátil krátce před maturitou, aniž studium dokončil.

Pchjongjangu pak nastoupil na vojenskou akademii. Ta znamenala počátek jeho mocenského vzestupu..

Dokonalý diktátor

Myšlenku pokračovat v tradici dynastie, kdy vládu po otci přebírá nejstarší syn, zavrhl Kim Čong-il zřejmě už několik let před svou smrtí.

Jeho nejstarší syn Kim Čong-nam upadl v roce 2001 v nemilost, když byl přistižen při pokusu dostat se do Japonska na falešný pas. Údajně chtěl navštívit tokijský disneyland.

A prostřední Kim Čong-čul byl zase severokorejským vedením shledán "zženštilým".

Při hledání nástupce tak padla volba na nejmladšího.

Podle Leonida Petrova, specialisty na KLDR z Australské národní univerzity v Canbeře, si Kim Čong-li brzy uvědomil, že jeho nejmladší syn bude "dokonalým diktátorem".

"Ukázal otci, že je ambiciózní a má sklony ke krutosti," říká Petrov.

Svědčí o tom i pozdější případ Kim Čong-unova strýce a někdejšího mentora Čang Song-tcheka, kterého mladý severokorejský vůdce nechal popravit v roce 2013. Média v KLDR ho tehdy označila za "nejhoršího zrádce v historii".

Když diktátorova nevlastního bratra Kim Čong-nama otrávily letos v únoru dvě ženy na letišti v malajsijském Kuala Lumpuru, ihned se začaly ozývat hlasy, že za vraždou stojí právě vládce KLDR.

Podobný názor na Kima jako Petrov má i Bradley Martin, autor knihy o Severní Koreji a tamní diktátorské dynastii.

"Nemyslím, že je šílenec. Pěstuje si jen image silného vůdce," tvrdí. "Kdyby ho ale zahnali do kouta, může se zachovat jako Japonci v Pearl Harboru."

Namísto marxismu-leninismu čučche

Ačkoliv zakladatel KLDR a dědeček současného vůdce Kim Ir-Sen vycházel původně z marxismu-leninismu, nastolil v zemi vlastní podobu socialismu zvanou čučche.

Jejími základy jsou ekonomická soběstačnost, nezávislost v oblasti politiky a obrana země založená výhradně na síle severokorejské armády.

Kim Ir-senův syn i vnuk čučche následně převzali. Právě Kim Čong-un dovedl tento systém podle některých analytiků k dokonalosti.

Ještě méně než jeho otec a děd se navíc spoléhá na Čínu a Rusko, jediné dvě země, u kterých má režim v Pchjongjangu na mezinárodní scéně alespoň částečnou podporu.

Kam až může Kim zajít?

Kim nyní nařizuje jednu zkoušku za druhou - ať už jde o balistické rakety, nebo jaderné či vodíkové nálože. Za dobu jeho vládnutí vyzkoušela Severní Korea téměř devět desítek střel krátkého, středního i dlouhého doletu.

Nemilosrdně se také zbavuje všech, kdo nesouhlasí s jeho doktrínou. Z nejvyšších míst partajní a vojenské hierarchie nechal od roku 2011 odstranit na sto padesát stranických funkcionářů a vysokých důstojníků.

Otázkou zůstává, kam až je Kim schopen zajít.

V srpnu napsal americký deník The Washington Post, že podle Obranné zpravodajské agentury (DIA) Severokorejci zmenšili v rámci svého vojenského výzkumu jadernou nálož na takovou velikost, že ji může nést balistická střela.

Severokorejský diktátor Kim Čong-un uspořádal pro své vědce megalomanské setkání, aby si gratulovali k poslednímu pokusu s údajnou vodíkovou pumou. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy