Přestaňte přilévat olej do ohně, varuje Čína i Rusko. Slovní válka Kima s Trumpem nabírá obrátky

Hana Vařáková Zahraničí Hana Vařáková, Zahraničí
26. 9. 2017 12:33
Výhrůžky mezi Spojenými státy a KLDR se čím dál více stupňují. Naposledy severokorejský ministr zahraničí prohlásil, že Američané jeho zemi vyhlásili válku. Čína, Rusko i západní země se ihned ozvaly, aby situaci uklidnily. Peking uvedl, že je to jen přilévání oleje do ohně. A podle agentury Reuters Rusové potichu hledají politické řešení celé krize.
Donald Trump a Kim Čong-un.
Donald Trump a Kim Čong-un. | Foto: Reuters

New York/Praha - "Rakeťák na sebevražedné misi", "štěkající pes", "darebák a gangster, který si rád hraje s ohněm" nebo "choromyslný americký senil". Mezi Washingtonem a Pchongjangem už několik dní létají takto ostrá slova.

Vše pak eskalovalo v pondělí, kdy severokorejský ministr zahraničí Ri Jong-ho řekl novinářům v New Yorku: "Celý svět by si měl jasně uvědomit, že to byly Spojené státy, kdo vyhlásil naší zemi válku."

Bílý dům vzápětí označil vzkaz za absurdní.

Vyhrocená rétorika mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a severokorejským režimem nicméně zneklidňuje sousední země.

Čína proto vyzvala obě strany ke zdrženlivosti a k tomu, aby přestaly "přilévat olej do ohně".

Případná skutečná válka na Korejském poloostrově by podle Pekingu neměla žádného vítěze.

A k Číně se v úterý přidali i Rusové. Jejich ministerstvo zahraničí podle agentury Reuters uvedlo, že krize kolem Severní Koreje nemá vojenské řešení.

Ruští diplomaté proto v zákulisí hledají politické řešení krize, uvedl Michail Uljanov z oddělení nešíření a kontroly zbraní. Přístup USA k Severní Koreji je podle něj "slepou uličkou" a metoda sankcí vůči KLDR je už "téměř vyčerpaná".

Strach ve východní Asii

Případný ozbrojený konflikt na Korejském poloostrově by měl podle Moskvy "katastrofické důsledky". A Rusové nejsou jediní, kdo si to myslí.

Strach mají především Japonsko a Jižní Korea, které leží nebezpečně blízko KLDR.

Japonský premiér Šinzó Abe v pondělí potvrdil, že jeho země bude pokračovat v tlaku na KLDR, aby přestala vyvíjet své rakety a jaderné zbraně.

Západní mocnosti pak už dlouhodobě přesvědčují Čínu, aby více tlačila na severokorejského diktátora Kim Čong-una a ten se následně vzdal jaderného programu.

Sestřelit i bombardéry

Severokorejci přitom své výhrůžky stále stupňují.

"Protože nám Spojené státy vyhlásily válku, máme právo podniknout protiopatření, a to včetně sestřelení amerických strategických bombardérů mimo vzdušný prostor naší země," řekl také v pondělí ministr zahraničí KLDR.

Americké ministerstvo obrany vzápětí uvedlo, že předloží Donaldu Trumpovi seznam variant, jak proti severokorejskému režimu zakročit.

"Pokud Severní Korea neskoncuje s provokacemi, zajistíme, aby prezident dostal přehled možností, jak KLDR odpovědět," řekl mluvčí Pentagonu Robert Manning.

Americký ministr obrany James Mattis pak v úterý ujistil, že celý konflikt by se měl i podle Spojených států vyřešit diplomaticky.

Psi štěkají, ale karavana táhne dál

Válka slov mezi USA a Severní Koreou nabrala na intenzitě minulý týden v New Yorku v sídle OSN.

Nejprve americký prezident Trump během projevu na Valném shromáždění řekl, že severokorejský režim je "zvrácený" a že ho Američané "zcela zničí", pokud KLDR ohrozí Spojené státy nebo jejich spojence.

Severokorejskému diktátorovi Kim Čong-unovi přímo vzkázal, že "nepřežije americký útok". "Rakeťák podniká misi, která bude sebevražedná pro něj i pro jeho režim," prohlásil doslova Trump.

Na Trumpův projev zareagoval severokorejský ministr zahraničí Ri, který řekl, že je to "štěkání psa".

"Existuje takové rčení, které praví: Psi štěkají, ale karavana táhne dál. Pokud si Trump myslel, že nás vystraší psím štěkotem, tak to byl jen jeho sen," citoval ministra britský list The Guardian.

V sobotu pak před Valným shromážděním Ri dodal, že "návštěva našich raket na americké pevnině je nyní nevyhnutelná".

Americký prezident na to reagoval svým obvyklým způsobem - napsal tweet: "Právě jsem slyšel proslov ministra zahraničí Severní Koreje v OSN. Jestli říkal myšlenky Rakeťáčka, už tady moc dlouho nebudou."

Jaderná válka by měla apokalyptické rozměry, krize je významná, ale Severní Korea v tuto chvíli nemá potenciál zničit svět, tvrdí expert na bezpečnost | Video: DVTV, Filip Horký
 

Právě se děje

Další zprávy