Washington - Byrokratická netečnost a podcenění rychle se zhoršující bezpečnostní situace v Libyi měly v roce 2012 v Benghází podíl na smrti čtyř Američanů včetně amerického velvyslance. Uvádí to zveřejněná závěrečná zpráva republikánských členů výboru Sněmovny reprezentantů pro prošetření událostí souvisejících s útokem na americkou ambasádu v Benghází.
Osmisetstránkový dokument nicméně nepřináší žádné nové důkazy o možném selhání tehdejší americké ministryně zahraničí a nynější předpokládané demokratické prezidentské kandidátky Hillary Clintonové, poznamenal list The New York Times.
Podle mluvčího bývalé ministryně Briana Fallona je zpráva republikánů politickou mstou a pokusem poškodit prezidentskou kampaň Clintonové. "Hlavním cílem kongresové komise je zpolitizovat smrt čtyř statečných Američanů, zaútočit na vládu Baracka Obamy a poškodit kampaň Hillary Clintonové," uvedl v prohlášení Fallon.
Americká Ústřední zpravodajská služba (CIA) a ministerstva obrany a zahraničí podle zprávy nedokázaly vyhodnotit bezprostřední nebezpečí ve východolibyjském přístavním městě a provozovaly zde diplomatické areály, jejichž obranu nemohly zaručit.
Výbor, v jehož čele stál republikánský poslanec Trey Gowdy, rovněž tvrdě kritizoval způsob interního vyšetřování, které vedlo ministerstvo zahraničí. Tento úřad totiž podle výboru mohl ovlivňovat výběr lidí, kteří případ prošetřovali.
Americká reakce byla pomalá
Zpráva nicméně nezpochybňuje dřívější tvrzení, že američtí vojáci rozmístění v Evropě by se do Benghází nedokázali dostat včas, aby do bojů o ambasádu mohli zasáhnout. Výbor ale kritizuje zpoždění a prodlevy americké reakce.
"V důkazech zjištěných výborem bylo znepokojující to, že v době, kdy tragický útok končil, nebyly vůbec žádné síly vyčleněné ministerstvem (obrany) na cestě," uvádí zpráva. Jako jedno z mnoha byrokratických selhání pak uvádí rozhodování o tom, v jakém oblečení mají američtí vojáci do Libye odletět. Příslušníci zvláštních sil námořnictva, kteří čekali na odlet do Libye ve Španělsku, se podle svědeckých výpovědí během tří hodin čtyřikrát převlékali.
Důvodem výměny vojenských uniforem za civilní byly obavy, že by těžce vyzbrojení vojáci ve snadno rozpoznatelných stejnokrojích amerického námořnictva mohli způsobit diplomatický skandál. Vládní činitelé také debatovali o tom, v jakém oděvu bude bezpečnost amerických příslušníků vyšší.
Americká ambasáda v Benghází čelila 11. a 12. září 2012 dvěma útokům. Nejdříve se pod palbou ocitl konzulát, kde byl na návštěvě americký velvyslanec Chris Stevens. Zahynuli zde dva Američané včetně Stevense.
O několik hodin později ozbrojenci, kteří byli podle vyšetřovatelů mnohem lépe organizovaní než během předešlého útoku a kteří byli vybaveni minomety, napadli nedaleký areál CIA. Zde zahynuli další dva Američané, tentokrát příslušníci bezpečnostních sil.
Sněmovní výbor se také pozastavil nad tím, že s evakuací Američanů z areálu CIA na letiště v Benghází nepomáhaly žádné spřátelené libyjské ozbrojené frakce, ale někdejší členové sil loajálních bývalému libyjskému vůdci Muammaru Kaddáfímu. K jeho svržení přitom Spojené státy přispěly.