Manila - Počet potvrzených obětí ničivého tajfunu Haiyan na Filipínách se podle OSN zvýšil na 4460.
Ve čtvrtek v podvečer to uvedla agentura AP s tím, že se oficiální počet obětí tajfunu téměř zdvojnásobil - dosud se vědělo o 2357 obětech.
Číslo přitom není konečné, zřejmě dále poroste.
Mezitím dorazila k filipínským břehům místními toužebně očekávaná americká letadlová loď George Washington. Plavidlo poslouží jako základna pro helikoptéry, které do oblastí zasažených supertajfunem Haiyan dovážejí potřebné zásoby.
Počet vrtulníků přitom podle brigádního generála amerického námořnictva Paula Kennedyho příjezdem letadlové lodi stoupl na trojnásobek.
Helikoptéry zvládnou Filipíncům denně rozvážet statisíce litrů vody. Navýšit by se mělo i množství pátracích a záchranných operací.
Na cestě z Hongkongu
Letadlová loď s jaderným pohonem na Filipíny vyrazila z Hongkongu. Spolu se čtyřmi doprovodnými plavidly přivezla na 5000 členů posádky a přes 80 letounů, uvedla agentura Reuters.
Kontraadmirál Mark Montgomery potvrdil, že je mezi nimi i 21 helikoptér. "Ty reprezentují spoustu možností pro rozvoz nouzových zásob," uvedl.
Podle amerického námořnictva by další plavidla měla dorazit v průběhu týdne. Vyplout by nejspíš měla i "nemocniční loď", která ale k Filipínám dorazí nejdříve v prosinci.
Pomoc od americké armády dosáhne nebývalého rozsahu, řekl BBC Kennedy. Úroveň humanitárního úsilí, ke které USA přistoupilo, podle něj "pravděpodobně ještě nikdy nebyla použita" pro humanitární krizi.
Lodě posílají i Britové a Japonci
USA zdaleka není jedinou zemí, která ostrovům zdecimovaným tajfunem Haiyan nabídla pomoc. Velká Británie kromě týmu lékařských odborníků posílá i jednu z lodí královského námořnictva a dopravní letoun RAF.
Podobně japonský ministr obrany Itsunori Onodera potvrdil, že asijská monarchie plánuje vyslat na pomoc vlastní vojenská plavidla, letouny i na tisíc vojáků.
Další státy přispěly finančně, posílají zásoby i odborníky. Přispěla i Česká republika a její obyvatelé. Přesto je stále množství oblastí a jejich obyvatel od humanitární pomoci odříznuto. Tajfun totiž poničil dopravní infrastrukturu, silnice i řadu letišť. Mnozí lidé jsou tak už šestým dnem bez jídla, vody i potřebných léků.
Orla Flagan z manilské pobočky OSN pro humanitární záležitosti potvrdil, že po pomalém začátku se poskytování humanitární pomoci začíná urychlovat. V některých částech Filipín už začali mrtvé ukládat do masových hrobů.
OSN uvádí, že katastrofa se dotkla nejméně 9,4 milionu lidí (podle dřívějších zpráv dokonce až 11 milionů).