Když zemřeš, vyhraješ. Ruskojazyčný internet děsí tajemná hra, která může děti nabádat k sebevraždě

Zahraničí Helena Truchlá, Zahraničí
2. 3. 2017 18:13
Na sociálních sítích nejen v Rusku, ale i v dalších postsovětských zemích začala být velmi populární interaktivní hra Modrá velryba. Často ji hrají děti a podle některých médií je může dovést až k sebepoškozování nebo pokusům o sebevraždu. Uživatelé v rámci této anonymní hry dostávají různé úkoly, které musí provést. Nejdřív jde o banální věci, které se ale můžou vystupňovat do extrémních poloh.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Biškek - Když prvního února vyskočil z okna v kyrgyzském hlavním městě Biškeku nezletilý chlapec, spustilo to paniku. 

Podle serveru Eurasianet znepokojil vyšetřovatele hlavně čas, kdy k incidentu došlo. Chlapec totiž nejspíš vyskočil z okna po čtvrté hodině ráno. To je čas, spojovaný na ruskojazyčném internetu s anonymní hrou Modrá velryba.

Hashtag #vzbuďměve420 (rusky #Разбудименяв420) je jedním ze symbolů, které doprovázejí rostoucí počet sebepoškozování nebo rovnou pokusů o sebevraždu.

K prvním tragédiím, které mohly být podle některých médií způsobené touto hrou, došlo už před dvěma lety. Obavy trvají i přesto, že se oficiálně spojitost sebevražd s Modrou velrybou u žádného úmrtí neprokázala.

Na konci zemřeš

Populární hra je doslova fenoménem na sociálních sítích v Rusku. Postupně se navíc šíří do dalších postsovětských států - Ukrajiny, Běloruska, Ázerbájdžánu a v poslední době taky Kazachstánu a Kyrgyzstánu. A s ní i nepříjemné incidenty. 

Interaktivní online hra funguje na principu reálných úkolů. Hráči, někdy nazývaní "velryby", dostávají od anonymních administrátorů neobvyklé úkoly. Například si mají na zápěstí nakreslit modrou velrybu a jako důkaz to vyfotit. Úkoly se ale postupně stupňují, až například k vyřezávání hesel do ruky.

"Na konci hry zemřeš, a to bude tvoje vítězství," dozvěděl se reportér stanice Svobodná Evropa (RFE/RL), který si vytvořil falešný profil na ruské sociální síti VKontakte. Právě na ní se hra nejvíce šíří.

Novinář se s vymyšlenou identitou patnáctileté dívky do hry zapojil pomocí napsání věty "Chci hrát hru". Tak totiž hra začíná. Zájemce napíše některý z hashtagů a čeká, kdy se ozve "kurátor" s úkoly.

V případě reportéra Svobodné Evropy skutečně odpověděl a vysvětlil všechna pravidla hry. Upozornil taky, že nikdo se o jejím hraní nesmí dozvědět. "A co když budu chtít skončit?" ptal se reportér přes svůj falešný profil. "Mám o tobě všechny informace. Půjdou pak po tobě," zněla odpověď.

Po několika dalších zprávách se ale "kurátor" odmlčel a později mu síť VKontakte zablokovala účet.

Existuje vůbec hra?

Loni v listopadu zadržela moskevská policie jedenadvacetiletého Filippa Budejkina. Podezřívá ho, že řídí tým, který za utajenou a potenciálně nebezpečnou hrou stojí. Budejkin je pořád v ruské vazbě a jeho případ nebyl doposud uzavřen. 

Situace je o to komplikovanější, že v anonymitě internetu nikdo přesně neví, zda ten, s kým hráč komunikuje, je opravdu "kurátor", nebo někdo jiný.

Tématu se dlouhodobě věnuje ruský novinář Mark Krotov. Podle něj patří naprostá většina účtů na sociálních sítích, které napíšou příslušné hashtagy, policistům nebo dobrovolným bojovníkům proti "skupinám smrti".

Podle jeho názoru je klidně možné, že celá Modrá velryba je jakýmsi městským folklórem. A hra jako taková nikdy neexistovala.

Sebevraždy jsou obecný problém

Z Modré velryby se mezitím stalo i politické téma. V polovině února projednávali ruští poslanci zákon, který by zpřísňoval tresty za podněcování k sebevraždě.

Během diskuse padla obvinění, že Modrou velrybu vytvořili "ukrajinští nacionalisté". A že jde o "profesionálně vytvořenou kampaň, která zasáhla minimálně dva miliony mladistvých", napsal list Kommersant.

V souvislosti s hrou se navíc v Rusku, Kazachstánu a Kyrgyzstánu objevily návrhy na přísnější regulaci internetu.

Organizace Freedom House, která měří kvalitu demokracie ve všech státech světa, přitom popisuje už teď internet v Rusku a Kazachstánu jako přísně regulovaný. Kyrgyzstán pak řadí do kategorie "částečně svobodný".

Na hráče Modré velryby to ale příliš velký dopad nemá. Stejně jako na statistiky dětských sebevražd - ať už jsou s ní přímo spojené nebo ne.

Ruská tajná služba FSB založila letos v únoru novou databázi informací o sebevraždách dětí, které začínají být v zemi vážným problémem. Jen v roce 2016 si podle oficiálních údajů sáhlo v Rusku na život víc než sedm stovek nezletilých.

Lidé od nás odcházejí bez stresu, změní je to, můžete se třeba potopit pod hladinu a sledovat život v moři, říká majitel herny Jan Hlavsa. | Video: Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Zrušení ústavního práva na potrat vyvolalo protesty napříč Spojenými státy

V amerických městech se čekají další protesty spojené s pátečním verdiktem nejvyššího soudu, který po téměř 50 letech zrušil ve Spojených státech ústavní právo na potrat. Už během sobotního dopoledne se lidé opět scházeli před budovou soudu ve Washingtonu, přičemž vedle stovek nespokojených přišla podle médií i menší skupina lidí, kteří verdikt umožňující zakazovat interrupce vítají. Nové manifestace přicházejí po pátečních protestech, ale i oslavách v New Yorku, Bostonu, Atlantě nebo Los Angeles.

Nejvyšší soud poměrem pěti hlasů ku čtyřem zneplatnil precedenční verdikt z roku 1973, který vytvořil právo na ukončení těhotenství přibližně do 23. týdne. Páteční stanovisko představuje velmi vzácné rozhodnutí, které zrušením platného precedentu práva Američanů nerozšiřuje, ale omezuje. Verdikt dává možnost americkým zákonodárcům potraty libovolně regulovat a v několika státech s republikánským vedením už jsou nyní tyto procedury zakázané.

Před budovou soudu nedaleko washingtonského Kapitolu po zveřejnění verdiktu slavili členové takzvaného hnutí pro život, pro které šlo o dlouho očekávaný moment, zatímco zastánci práva na potrat vývoj těžce vstřebávali. Protesty proti rozhodnutí nejvyššího soudu se do večera rozšířily do mnoha koutů Spojených států. Průzkumy veřejného mínění v USA dlouhodobě ukazují většinovou podporu práva na interrupce, byť se čísla mohou stát od státu výrazně lišit.

Bezpečnostní složky se v souvislosti s očekávaným výbušným verdiktem připravovaly na násilí a noc na sobotu v tomto směru přinesla několik menších incidentů. V Jacksonu ve státě Mississippi podle televize CNN nad ránem neznámý muž vystupující proti potratům najel autem do dobrovolníka místní kliniky. Web Huffington Post pak informoval o dění v Cedar Rapids ve státě Iowa, kde nějaký muž najel do žen pochodujících za právo na interrupci.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Čeští hokejbalisté porazili ve čtvrtfinále MS Finsko 9:1

Čeští hokejbalisté zvítězili ve čtvrtfinále mistrovství světa v kanadském Lavalu nad obhájci stříbra Finy jednoznačně 9:1 a na čtrnáctém světovém šampionátu postoupili potřinácté mezi nejlepší čtyři celky. Pěti góly zazářil Dalimil Zvonek. Šest bodů za šest asistencí si připsal Martin Kruček.

Češi, kteří ovládli základní skupinu A1 bez porážky, s Finy prohráli před třemi roky na minulém MS v Košicích v semifinále 1:2 v prodloužení. Po následné porážce v duelu o 3. místo s Kanadou (2:3 v prodloužení) skončili teprve podruhé v historii bez medaile. V roce 2005 v Pittsburghu obsadili páté místo.

V Lavalu museli svěřenci trenéra Jiřího Mašíka dohánět ztrátu. Při vyloučení Henrika Kärkkäinena nevyužili přesilovou hru a v čase 9:07 otevřel skóre Sami Pietsalo. Český výběr ve 14. minutě bleskově během 11 sekund otočil stav. Při trestu Juusa Nieminena vyrovnal Jan Müller a vzápětí se zapsal mezi střelce Tomáš Zajíček.

Ve druhé třetině pojistil náskok dvěma góly Zvonek, který skóroval v 18. a 27. minutě. Mezitím se Mašíkův výběr ubránil ve dvou oslabeních při pobytu Ondřeje Pražáka a Radomíra Vaňka na trestné lavici.

Po 59 sekundách závěrečného dějství při vyloučení Mikka Hyvönena zvýšil Tomáš Fejfar. V čase 32:23 dovršil hattrick Zvonek a za čtyři minuty přidal ičtvrtou trefu. Potom se prosadil Lukáš Lhota a ve 43. minutě korunoval své střelecké představení Zvonek.

před 4 hodinami

Českou obec sokolskou povede v dalších třech letech opět Hana Moučková

Českou obec sokolskou povede i v nadcházejících třech letech starostka Hana Moučková. Bude to její páté funkční období. Delegáti o tom rozhodli dnes na 13. sjezdu, který se uskutečnil v Tyršově domě v Praze. Oznámil to mluvčí obce Jiří Reichl.

Moučková vede sokoly již od roku 2011. Je také první ženou, která tento post zastává od založení organizace před 160 lety.

Sokol, který se řadí mezi nejstarší spolky v Česku, vznikl 16. února 1862, kdy Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner založili Tělocvičnou jednotu pražskou se znakem sokola v letu. V současnosti má Česká obec sokolská 152 tisíc členů.

Od ostatních sportovních organizací se Sokol odlišuje mimo jiné tím, že se věnuje i kulturně-společenským aktivitám. Pod hlavičkou České obce sokolské tak působí asi dvě stovky divadelních, loutkářských, folklorních a hudebních nebo pěveckých sborů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy