Káhira - Domněnky, že pád ruského letadla mají na svědomí islámští radikálové ze Sinajského poloostrova, se množí.
Vyšetřovatelé jsou si už téměř jisti, že za letecké neštěstí, při němž zemřelo 224 lidí, může výbuch na palubě. Zřejmě bomba.
Pokud tomu tak skutečně je, ukazovalo by to, že schopnosti tamních džihádistů, kteří jsou od loňského roku napojeni na Islámský stát (IS), dramaticky poskočily.
Agentura AFP v pondělí informovala, že se egyptským policistům podařilo zabít Ašrava Alího Hasanajna Gharáblího, jednoho z vůdců egyptské odnože IS, která se k útoku přihlásila.
Za vybudování funkční sítě z ne zcela organizovaných islámských fanatiků, roztroušených nadšených radikálů, ale i dobrovolníků z jemenské Al-Káidy může Sinaj poděkovat zejména dvěma mužům, napsal server The Telegraph.
"Otec Usámy z Egypta"
Abú Osama al-Masrí je duchovním vůdcem teroristické skupiny Wilayat Sinai - neboli "Provincie Sinaj", případně Sinajská provincie Islámského státu. Právě skrze Masrího prohlášení se toto uskupení přihlásilo - dokonce opakovaně - k útoku na ruský airbus.
O Masrím se toho nicméně mnoho neví, utajené zůstává i jeho skutečné jméno. Džihádistická přezdívka, kterou jako mnoho jeho spolubojovníků používá, se překládá jako "otec Usámy z Egypta".
Zřejmě mu je okolo 42 let a podle dostupných informací pravděpodobně navštěvoval káhirskou vysokou školu Al-Azhar University.
Abu Usama al Masri, leader of Wilayat Sinai, in the latest video – released on November 1 pic.twitter.com/RTgmHGUomI
— Daniele Raineri (@DanieleRaineri) November 6, 2015
Věrnost vůdci Islámského státu
Důležité je připomenout, že u džihádistů na Sinaji se vžila různá jména.
Wilayat Sinai vznikla loni v listopadu de facto přejmenováním uskupení Ansar Bajt al-Makdis (doslova "Podporovatelé svatého domu"), jehož členové přísahali věrnost vůdci IS Abú Bakr Bagdádímu.
Skupina vznikla po pádu prezidenta Husního Mubaraka v roce 2011, kdy se místním ozbrojencům podařilo z regionu vytlačit bezpečnostní složky. Ansar Bajt al-Makdis využila mocenského vakua, a než se v roce 2014 připojila k IS, soustředila se zejména na boj proti egyptským uniformám.
Nepokoje v Egyptě vypukly poté, co armáda v červenci 2013 sesadila prezidenta Muhammada Mursího.
Teenager, který pašoval zbraně
Jedním z vůdců Ansar Bajt al-Makdis byla i druhá výrazná osobnost Sinajského poloostrova - mladý, přibližně 26letý, Shadi el-Menaie. Vojenský "princ" nebo také emír, píše The Telegraph.
Z problematického mladíka pocházejícího z jednoho z nejprominentnějších klanů v oblasti se vypracoval na "proslulého" džihádistu. Během té doby navíc prokázal i brilantní pud sebezáchovy, když přežil řadu pokusů usilujících o jeho smrt.
Zda se přímo angažoval v možném teroristickém útoku na ruské letadlo, není známo, uvedl server s tím, že je možné, že Shadi zůstal věrný ozbrojencům, kteří jsou napojeni na Al-Káidu. V květnu loňského roku se dokonce objevily zprávy o jeho smrti. Skupina je nicméně popřela, stejně jako informace, že je Shadi jejím lídrem.
Členové Shadiho rodiny se angažují ve všem možném, od drog přes pašování lidí až po džihádismus. Sám Shadi el-Menaie už coby teenager úspěšně pašoval zbraně do Gazy. Není asi překvapením, že se podíval i do vězení.
Frustrace obrací lidi k ideologii
Jeho bratr před dvěma lety serveru The Telegraph řekl, že egyptské úřady si lidi, jako je Shadi, znepřátelily tím, že je odstřihly od zdrojů příjmů. "Byla to frustrace, co ho nasměrovalo k této ideologii. Předtím nikdy nábožensky založený nebyl," doplnil.
Jméno si vybudoval v roce 2012, kdy Ansar Bajt al-Makdis unesla skupinu čínských inženýrů. Právě Shadi se podle jeho bratra Haithama objevil na videu s požadavky. Spojován byl následně i s řadou vražd. Skupina proslula mimo jiné i útoky na plynová potrubí.