Washington - Evropská unie je jednou z deseti nejhorších zemí pro uprchlíky z chudých či válkou rozvrácených států.
Vyplývá to ze zprávy Světový přehled uprchlíků 2008, kterou vydala nevládní organizace Americký výbor pro uprchlíky a imigranty (USCRI).
Evropský parlament přitom před několika dny schválil směrnici, která postup vůči přistěhovalcům ještě přitvrdí.
Čtěte také: Cestování za azylem končí. EU vůči ilegálům přitvrdí
Chudí chrání bohaté
"Evropské země vytvořily politiku, která v zásadě činí co nejobtížnější vstup (uprchlíků) na jejich území," píše se ve zprávě. "Země na evropské periférii mají ty nejtvrdší směrnice a chrání své bohaté sousedy na severu a západě, často kvůli penězům."
Zpráva si všímá i Česka. Podle ní zde nemají uchazeči o azyl právo zpochybňovat u úřadů své zadržení. Je prý také obtížné kontrolovat podmínky, za jakých jsou utečenci drženi.
"Česká republika, Polsko a Španělsko všechny omezily či zcela zablokovaly nezávislým humanitárním organizacím monitoring prostorů na svých velkých letištích, kde drží potenciální uchazeče o azyl," tvrdí USCRI.
Problematické je právě mnohaměsíční zadržování imigrantů v detenčních centrech. USCRI upozorňuje zejména na situaci na Maltě, Kypru a v Litvě.
USCRI svůj report vydala při příležitosti pátečního Světového dne uprchlíků.
Čtěte také: Běženců přibylo. Nejvíc je jich z Iráku a Afghánistánu
Nejhorší je Asie
Vůbec nejvíce však práva imigrantů porušují asijské státy. Na čele žebříčku stojí Bangladéš, Čína, Indie, Malajsie a Thajsko.
Souvislosti:
- EU čeká příliv environmentálních uprchlíků
- Azyl v Česku? Pro uprchlíky stále pouhý sen
Čína vrací nazpátek stovky severokorejských utečenců. Těm, kteří kontaktují křesťanské misionáře, údajně hrozí i poprava. USCRI také kritizuje podmínky, za jakých jsou imigranti v Číně drženi.
Nejdiskriminovanější skupinou jsou v asijských zemích Barmánci. Trpí jak v Thajsku, tak v Malajsii, Bangladéši a Indii.
Thajsko je udržuje desetiletí v táborech, nevydává jim doklady a násilně je repatriuje.
Barmánci trpí všude
"Thajsko zavřelo 140 tisíc uprchlíků do speciálních uprchlických táborů, které jim není dovoleno opustit - většina z nich je z Myanmaru (oficiální, ovšem některými západními státy a opozicí neuznávaný název Barmy - pozn. red.) a Laosu," citovala agentura AFP Merrilla Smithe z USCRI.
Do Thajska posílá Barmánce a Laosany i Malajsie. "Někteří z nich byli prodáni do otroctví - muži na rybářské lodě a ženy do nevěstinců," říká Smith.
Velice špatně se k Barmáncům chová Bangladéš, kde nyní žije 178 tisíc členů muslimské etnické skupiny Rohingjů ze západní Barmy. Barmánky jsou v zemi údajně běžně znásilňovány a násilníky justice nechává bez trestu.
Indie je kritizována kvůli tomu, že uprchlíky kastuje podle toho, z jaké země přicházejí. Nejlépe je údajně zacházeno s Tibeťany, nejhůře s křesťanskými Čchiny, kteří pocházejí rovněž z Barmy.
Druhá pětka
Dalšími státy kruté desítky jsou Keňa, Rusko, Súdán a Irák. Zajímavý je případ Iráku, který má sám nejvíce uprchlíků na světě.
Do Iráku se v minulosti uchylovali sunnitští Palestinci, v letech 2004 až 2007 jich 85 tisíc ze země naopak uteklo kvůli systematickým represím ze strany šíitských milic. Dnes žije Palestinců v Iráku už jen 15 tisíc.