Cestování za azylem končí. EU vůči ilegálům přitvrdí

bh
18. 6. 2008 13:35
Mohou být zadrženi až na rok a půl
Foto: Reuters

Štrasburk - Evropský parlament schválil klíčovou směrnici o navracení nelegálních přistěhovalců. Jejím cílem je odbourat nejednotná pravidla pro udílení azylu, zavést větší ochranu uprchlíků, ale také přísnější postihy pro ty, kteří azylový systém zneužívají a do EU se dostávají nelegálně.

Přísnější pravidla by měla zabránit tzv. azylovému shoppingu, tedy situaci, kdy neúspěšný žadatel postupně zkouší požádat o azyl v jiných zemích EU. Uvnitř unie totiž existují velké rozdíly v uznávání azylového práva.

Zatímco pravděpodobnost, že Iráčan dostane azyl v Německu je 70 procent, například Řecko udělí obdobný status jen každému padesátému žadateli.

Tvrdší bude unie vůči nelegálním přistěhovalcům, kteří podle normy mohou být zadrženi až na osmnáct měsíců. Zejména pro státy s liberální imigrační politikou, jakým je například Španělsko, je směrnice příliš tvrdá. Komise však argumentuje tím, že vůči zhruba osmi milionům nelegálních přistěhovalců na území EU je třeba radikálnějších kroků.

Po případném vyhoštění z EU se pak do sedmadvacítky imigranti nedostanou dalších pět let.

Novou euronormu kritizují nejen nevládní organizace, ale i část levicových europoslanců. Podle nich represe problém imigrace nevyřeší a lidé budou dál hledat cesty, jak se do unie dostat.

Jeden ze spoluautorů směrnice, komisař pro vnitro a spravedlnost Jacques Barrot, se inspiroval plánem svého krajana, francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho, který nedávno ohlásil nový imigrační pakt pro Evropu.

Podle něj by žadatelé o vstup na území EU mimo jiné od roku 2011 dostávali víza s biometrickými údaji a evropská agentura ochrany vnějších hranic (Frontex) by získala nové pravomoci.

Právě přistěhovalecká politika by měla být jednou z priorit nadcházejícího francouzského předsednictví v EU. Po krachu referenda v Irsku ale není jisté, jestli se kvůli novému palčivému problému v unii Sarkozymu podaří rozdílné evropské přístupy k imigraci sladit.

"Klima se změnilo," citoval deník Le Figaro ministra obrany Hervé Morina.

 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na východě Ukrajiny byl zastřelen voják, další tři utrpěli zranění

Jeden ukrajinský voják byl zabit a další tři utrpěli zranění při sobotním ostřelování pozic vládních vojsk v Donbasu na východě Ukrajiny "ozbrojenými uskupeními Ruské federace" z minometů a dalších zbraní, uvedl v neděli na své internetové stránce list Ukrajinska pravda s odvoláním na komuniké velení ukrajinské armády. Podle něj "ruská okupační vojska" v sobotu desetkrát porušila příměří, v neděli zatím jednou.

Separatisté v neděli naopak obvinili ukrajinskou armádu, že během uplynulých 24 hodin dvanáctkrát porušila dohodnuté příměří ostřelováním vsí ovládaných povstalci. O případných ztrátách se povstalecká agentura DAN nezmínila.

V pondělí se v Paříži mají poprvé setkat prezidenti Ruska a Ukrajiny Vladimir Putin a Volodymyr Zelenskyj, aby za účasti německé kancléřky Angely Merkelové a francouzského prezidenta Emmanuela Macrona jednali o míru v Donbasu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy