Cestování za azylem končí. EU vůči ilegálům přitvrdí

bh
18. 6. 2008 13:35
Mohou být zadrženi až na rok a půl
Foto: Reuters

Štrasburk - Evropský parlament schválil klíčovou směrnici o navracení nelegálních přistěhovalců. Jejím cílem je odbourat nejednotná pravidla pro udílení azylu, zavést větší ochranu uprchlíků, ale také přísnější postihy pro ty, kteří azylový systém zneužívají a do EU se dostávají nelegálně.

Přísnější pravidla by měla zabránit tzv. azylovému shoppingu, tedy situaci, kdy neúspěšný žadatel postupně zkouší požádat o azyl v jiných zemích EU. Uvnitř unie totiž existují velké rozdíly v uznávání azylového práva.

Zatímco pravděpodobnost, že Iráčan dostane azyl v Německu je 70 procent, například Řecko udělí obdobný status jen každému padesátému žadateli.

Tvrdší bude unie vůči nelegálním přistěhovalcům, kteří podle normy mohou být zadrženi až na osmnáct měsíců. Zejména pro státy s liberální imigrační politikou, jakým je například Španělsko, je směrnice příliš tvrdá. Komise však argumentuje tím, že vůči zhruba osmi milionům nelegálních přistěhovalců na území EU je třeba radikálnějších kroků.

Po případném vyhoštění z EU se pak do sedmadvacítky imigranti nedostanou dalších pět let.

Novou euronormu kritizují nejen nevládní organizace, ale i část levicových europoslanců. Podle nich represe problém imigrace nevyřeší a lidé budou dál hledat cesty, jak se do unie dostat.

Jeden ze spoluautorů směrnice, komisař pro vnitro a spravedlnost Jacques Barrot, se inspiroval plánem svého krajana, francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho, který nedávno ohlásil nový imigrační pakt pro Evropu.

Podle něj by žadatelé o vstup na území EU mimo jiné od roku 2011 dostávali víza s biometrickými údaji a evropská agentura ochrany vnějších hranic (Frontex) by získala nové pravomoci.

Právě přistěhovalecká politika by měla být jednou z priorit nadcházejícího francouzského předsednictví v EU. Po krachu referenda v Irsku ale není jisté, jestli se kvůli novému palčivému problému v unii Sarkozymu podaří rozdílné evropské přístupy k imigraci sladit.

"Klima se změnilo," citoval deník Le Figaro ministra obrany Hervé Morina.

 

 

Právě se děje

před 5 minutami

Bavorský premiér Söder uhájil předsednictví v CSU

Kongres německé vládní strany, bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) v pátek zvolil do čela uskupení opět Markuse Södera. Dvaapadesátiletý politik, který je od loňska také bavorským premiérem, dostal 91,3 procenta hlasů delegátů, tedy ještě více než při lednovém prvním zvolení do čela strany.

Söder byl zvolen předsedou CSU poprvé 19. ledna, kdy dostal 87,4 procenta hlasů. Tehdy nahradil o 17 let staršího Horsta Seehofera, který ho po deseti letech v čele strany sám navrhl jako svého nástupce. Už loni v březnu Söder vystřídal Seehofera také ve funkci bavorského ministerského předsedy. Sedmdesátiletý Seehofer je teď německým ministrem vnitra a v roce 2021 hodlá odejít do politického důchodu.

Aktualizováno před 16 minutami

Dopravní nehoda u Ostrovačic na Brněnsku na několik hodin uzavřela dálnici D1 ve směru na Brno

Dopravní nehoda dvou kamionů u Ostrovačic na Brněnsku dnes zhruba na čtyři hodiny uzavřela dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kolize se obešla bez zranění, vyplývá z informací jihomoravské policie a hasičů. Před 10:00 se podařilo obnovit provoz jedním pruhem, oznámilo Ředitelství silnic a dálnic. Do té doby byla D1 neprůjezdná mezi sjezdem 178 u Ostrovačic a exitem 182 u Kývalky. Až zhruba do 18:00 ale v místě pokračovaly odklízecí práce.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 43 minutami

Dálnici D10 uzavřela u Mladé Boleslavi nehoda kamionu

Dálnici D10 ve směru na Prahu uzavřela u Mladé Boleslavi nehoda kamionu, který se převrátil na bok. Část návěsu zasahuje také do jízdního pásu v druhém směru, kde je provoz sveden do jednoho jízdního pruhu. Při nehodě se nákladnímu autu prorazila nádrž a unikala nafta, řekla mluvčí středočeských hasičů Tereza Fliegerová. Podle policejní mluvčí Michaely Novákové se kolize obešla bez zranění.

Policisté na místo vyjeli ve 13:30, kamion měl podle polského řidiče technickou závadu. Po nehodě zůstal ležet na středových svodidlech. Podle Novákové byl v podvečer provoz na Prahu jedním pruhem obnoven zhruba na čtvrt hodiny, aby mohla odjet část čekajících aut. "Ale už je to zase zavřené," uvedla mluvčí kolem 18:00.

Další zprávy