Štěnice u prezidentů i tajné mise CIA. Tohle jsou nejcitlivější úniky na WikiLeaks

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
11. 4. 2019 20:39
Od roku 2010 zveřejnil server WikiLeaks desítky tisíc tajných amerických vládních dokumentů a stovky tisíc diplomatických depeší. Otřásl americkými bezpečnostními strukturami. Na veřejnost se dostaly skandální informace o tajných akcích CIA, odposlouchávání evropských prezidentů nebo o tom, co si americká diplomacie myslí o světových lídrech. Spoluzakladatel a šéfeditor WikiLeaks, Australan Julian Assange, nashromáždil více než milion dokumentů. Od roku 2010 čelí mezinárodnímu zatykači, který na něj vydalo Švédsko kvůli obvinění ze znásilnění. Posledních sedm let se ukrýval na ekvádorské ambasádě v Londýně. Ve čtvrtek ho zatkla britská policie.

Video: Britská policie ve čtvrtek zadržela zakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assange

Zatčení Juliana Assange | Video: Ruptly
Julian Assange oslovil prostřednictvím videomostu delegáty Valného shromáždění OSN.
Julian Assange oslovil prostřednictvím videomostu delegáty Valného shromáždění OSN. | Foto: Reuters

Špionáž

Ze stejné sady dokumentů vyšlo najevo, že USA využívaly svá velvyslanectví pro globální špionážní síť. Diplomaté sbírali vše o politických špičkách a vlivných osobách, včetně čísel kreditních karet, otisků prstů, vzorků DNA nebo značek jejich aut.

Američané dostali za úkol špionáž i přímo proti vedení OSN. V depeších jsou žádosti o přístup k telefonní síti vrcholných představitelů organizace.

Na konci června 2015 pak WikiLeaks zveřejnil informace o tom, že americká Národní bezpečnostní agentura (NSA) odposlouchávala tři poslední francouzské prezidenty, kterými byli Jacques Chirac, Nicolas Sarkozy a François Hollande, a mimo jiné také bývalé francouzské i německé ministry. Hollande kvůli tomu telefonicky hovořil se svým americkým protějškem Barackem Obamou, který jej ujistil o ukončení podobných praktik.

 

Právě se děje

Další zprávy