Katar dál při stavbě stadionů pro MS zneužívá dělníky, tvrdí Amnesty. Kritika míří i na FIFA

Zahraničí Zahraničí
31. 3. 2016 13:26
Lidskoprávní organizace obzvláště vypíchla praktiky některých menších subdodavatelů, kteří se podílejí na výstavbě komplexu pro fotbalový šampionát v Kataru v roce 2022. Přistěhovalečtí dělníci jsou podle ní nuceni přežívat ve špinavých ubikacích a musí dlouho čekat na mzdu. Někteří zaměstnavatelé jim také konfiskují pasy a zakazují jim opouštět zemi. Ochránci lidských práv zároveň obvinili Mezinárodní federaci fotbalových asociací (FIFA), že problémy přehlíží. Katarská vláda informovala, že blahobyt dělníků z řad migrantů je pro ni prioritní a že obvinění AI prošetří. Na reformě pracovního práva se podle ní pracuje.
Vizualizace stadionu Al-Wakrah v katarské metropoli Dauhá.
Vizualizace stadionu Al-Wakrah v katarské metropoli Dauhá. | Foto: Aktuálně.cz

Dauhá - Lidskoprávní organizace Amnesty International (AI) znovu kritizuje Katar, a to za nedodržování lidských práv při přípravě fotbalového šampionátu v roce 2022.

Ve své nové zprávě zemi obvinila, že při stavebních úpravách stadionu Khalifa využívá nucených prací.

Organizace zvláště vypíchla praktiky některých menších subdodavatelů. Tamní dělníci z řad migrantů jsou podle ní nuceni přežívat ve špinavých ubikacích, dostávají nižší mzdu nebo na ni musí dlouho čekat. Sami naopak platí vysoké náborové poplatky. Někteří zaměstnavatelé dělníkům také konfiskují pasy a zakazují jim opouštět zemi.

"Sprostě na mě ječel a řekl mi, že pokud si budu ještě stěžovat, nikdy se ze země nedostanu," svěřil se AI jeden z indických dělníků. "Od té doby jsem byl opatrný, abych si na svůj plat ani na nic jiného nestěžoval. Pokud bych mohl, tak bych samozřejmě změnil práci nebo opustil Katar."

S potížemi se setkal takřka každý z dělníků

Nějakou formu porušování lidských práv ale podle AI zažil de facto každý z pracovníků, s nimiž organizace mluvila.

"Všichni pracovníci chtějí mít svá práva: mít včas zaplacenou mzdu, možnost opustit zemi v případě potřeby a chtějí, aby s nimi bylo zacházeno s úctou a respektem," doplnil generální tajemník AI Salil Shetty.

Někteří dělníci, kteří do Kataru přijeli za prací z Nepálu, si organizaci postěžovali, že nemohli po loňském zemětřesení v jejich rodné zemi ani zajet navštívit své rodiny.

Ochránci lidských práv zároveň obvinili Mezinárodní federaci fotbalových asociací (FIFA), že "takřka úplně selhala" ve snaze zabránit turnaji, který je "budován na porušování lidských práv". Federace podle nich problémy přehlíží.

Pracujeme na nápravě, brání se Katar

Katarská vláda informovala, že blahobyt dělníků z řad migrantů je pro ni prioritní a že obvinění AI prošetří. Na reformě pracovního práva se podle ní pracuje, napsal server BBC.

Výbor zodpovědný za dodávky infrastruktury spojené se šampionátem uvedl, že životní podmínky pracovníků budou prověřeny. Zároveň ale doplnil, že k podobným problémům dochází všude na světě.

"Vždycky jsme si byli vědomi toho, že nemáme kouzelnou hůlku, která by potíže dokázala napravit od úplného počátku," uvedl v pondělí generální tajemník připravovaného šampionátu Hassan Al Thawádi. "Potíže řěšíme den po dni," řekl.

AI mluvila dohromady s 231 přistěhovalci, kteří přijeli do Kataru za prací. Většinou pocházejí z oblasti jižní Asie. Na stadionu Khalifa International Stadium pracovalo 132 z nich.

AI podmínky dělníků kritizuje opakovaně

AI podmínky přistěhovaleckých dělníků pracujících na výstavbě stadionů pro světový šampionát v Kataru mnohokrát kritizovala už v minulosti. Média už v roce 2013 informovala, že malý emirát v Perském zálivu kvůli přípravám šampionátu najal tisíce dělníků z Nepálu, kteří jsou nuceni pracovat v otrockých podmínkách. Britský list The Guardian tehdy napsal, že jen za několik týdnů zemřely desítky lidí.

Podle spolupracovníka AI z Perského zálivu Mustafy Qadriho země už ty nejviditelnější problémy - například ohledně bezpečnosti a ubytování - v minulosti zlepšila. Ty "skrytější" ale přetrvávají. "V Kataru zaměstnavatel stále kontroluje život pracovníka v rozsáhlém měřítku," cituje ho agentura Reuters.

Katar loni například přislíbil, že změní systém, v rámci kterého přistěhovalečtí dělníci nemohou bez dovolení svého zaměstnavatele změnit práci či opustit zemi.

Na stavbě stadionů pro šampionát se podílí přes pět tisíc lidí, uvedla agentura Reuters. AI odhadla, že počet lidí pracujících na výstavbě světového fotbalového šampionátu během dalších dvou let vzroste na přibližně 36 000 lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy