Doha - Diplomatická daň, kterou Izrael platí v souvislosti s třítýdenní vojenskou operací proti ozbrojeným radikálům z hnutí Hamás v palestinském pásmu Gazy, se dál zvyšuje.
Katar a Mauritánie, jedny z mála arabských zemí, jež udržovaly alespoň omezené styky s Izraelem, oznámily, že už s židovským státem žádné politické ani obchodní kontakty mít nechtějí.
Informovala o tom bez udání konkrétního zdroje katarská televize Al-Džazíra, podle níž se na tom představitelé obou zmiňovaných zemí dohodli na schůzce v Doha, kde se v pátek arabští a muslimští diplomaté radili o dalším postupu tváří v tváří pokračující izraelské ofenzívě v Gaze.
Oznámení předcházela výzva syrského prezidenta Bašára Asada a exilového vůdce Hamásu Chálida Mešala, aby celý arabský svět přerušil s Izraelem veškeré přímé i nepřímé styky.
Asad také oznámil, že arabskou mírovou iniciativu usilující o řešení blízkovýchodního konfliktu a normalizaci vztahů s Izraelem považuje za mrtvou.
Mauretánie je jednou ze tří členských zemí Ligy arabských států, které dosud udržovaly s Izraelem plné diplomatické vztahy (vedle Egypta a Jordánska). Na protest proti bombardování Gazy však počátkem měsíce svého velvyslance povolala zpět. Katar dosud udržoval s židovským státem ekonomické vazby.
Schůzka v Doha ale také znovu ukázala arabskou nejednotu. Egypt a Saúdská Arábie například odmítly vyslat na krizový summit své zástupce a daly přednost schůzce ministrů zahraničí v Kuvajtu.
Generální tajemník Ligy arabských států Amr Musa připustil, že reakce arabského světa na válku v Gaze je "velmi chaotická".