Barcelona - Předseda katalánské vlády Carles Puigdemont je pod silným tlakem. Už v pondělí v deset hodin ráno vyprší lhůta, do které měl centrální vládě v Madridu vedené lidovcem Marianem Rajoyem vysvětlit, zda minulý týden vyhlásil, či nevyhlásil nezávislost Katalánska.
Ať už bude jeho reakce jakákoliv, tak vše rozhodne odpověď Madridu. Premiér Rajoy se nijak netají tím, že zvažuje aktivaci dosud nikdy nepoužitého článku 155 španělské ústavy. Ten centrální vládě umožňuje převzít autonomii Katalánska. "Puigdemont musí odpovědět ano, nebo ne. Odpověď musí být jednoznačná," prohlásil španělský ministr vnitra Juan Ignacio Zoido o víkendu.
Podniky odcházejí
Puigdemont minulý týden navrhl odložit vyhlášení nezávislosti o několik týdnů a mezitím vyjednávat s Madridem. "Je důležité snížit napětí v Katalánsku a k tomu je potřeba dialog," prohlásil Puigdemont.
Následující den Mariano Rajoy po mimořádném zasedání španělské vlády požádal předsedu katalánské vlády o vysvětlení, zda skutečně vyhlásil nezávislost.
Rozhodující bude, jak na to Puigdemont odpoví
Tlačí na něj malá radikálně levicová strana CUP, která podporuje jednostranné vyhlášení nezávislosti. "Dialog s Madridem je nemožný, mediace je nemožná," uvedla během víkendu mluvčí CUP Nuria Gobertová. "Požadujeme, aby Puigdemontova odpověď byla jasně kladná," dodala.
Pokud Puigdemont odmítne vyhlásit nezávislost nebo jeho odpověď bude nejednoznačná, tak by CUP mohla stáhnout podporu Puigdemontově vládě. Bez ní katalánská regionální vláda padne a následovat budou předčasné regionální volby.
Jenže na Puigdemonta současně tlačí i umírnění členové jeho uskupení Junts pel Sí. V posledních dnech se také v Barceloně konaly dvě velké demonstrace na podporu jednoty Španělska.
Nejistotu a obavy z dalšího vývoje také často vyjadřují katalánští podnikatelé. Od 1. října, kdy se konalo protiústavní referendum o nezávislosti regionu, svá sídla z Katalánska přestěhovalo přes 500 podniků. A to například banky CaixaBank nebo Banco Sabadell, provozovatel placených dálnic Abertis nebo také vydavatelství Planeta.
Ano, ale…
A pokud Puigdemont potvrdí, že opravdu vyhlásil nezávislost, či odpověď bude nejednoznačná, tak španělská vláda v Madridu sáhne po článku 155. Je ale také možné, že dá regionu ještě další čas - a to do čtvrtka - na nové rozhodnutí.
Média článek 155 popisují až jako "poslední možnost". Článek je napsaný vágně a umožňuje širší výklad. Není tak proto přesně jasné, co pod něj spadá a jak ho může vláda přesně využít. Rozumí se ale, že umožňuje centrální vládě v Madridu převzít autonomii Katalánska a vypsat nové regionální vlády.
O aktivaci článku by ještě musel hlasovat španělský Senát. V něm mají Rajoyovi lidovci většinu.
Použití článku podporuje například šéf středopravé strany Ciudadanos Albert Rivera. Pokud Puigdemont potvrdí, že opravdu vyhlásil nezávislost, tak s aplikací článku 155 bude souhlasit i největší opoziční strana, socialisté (PSOE).
Není jasné, jak by na použití článku 155 reagovali zastánci nezávislosti v Katalánsku. Je možné, že by se v Barceloně a v dalších městech mohly konat velké demonstrace.