"Zklamal jste většinu Katalánců," vzkázal katalánský premiér králi. Madridu ale nabídl jednání

ČTK ČTK
Aktualizováno 4. 10. 2017 22:27
Katalánsko je ochotno vést zprostředkovaná jednání s Madridem. Z cesty k nezávislosti ale neustoupí a bude se řídit výsledky referenda. Uvedl to ve středu v televizním projevu katalánský premiér Carles Puigdemont. Přístup španělského premiéra Rajoye označil za nezodpovědný a na adresu krále Felipeho VI. dodal, že zklamal Katalánce, když ve svém projevu kopíroval postoj španělské vlády.
Katalánský premiér Carles Puigdemont (vlevo) a španělský premiér Mariano Rajoy.
Katalánský premiér Carles Puigdemont (vlevo) a španělský premiér Mariano Rajoy. | Foto: Reuters

Barcelona - Přístup španělského premiéra Mariana Rajoye k situaci v Katalánsku je nezodpovědný a král Felipe VI. zklamal Katalánce, když ve svém projevu kopíroval postoj vlády. V televizním vystoupení to ve středu prohlásil katalánský premiér Carles Puigdemont, podle něhož je vedení autonomního Katalánska ochotno vést zprostředkovaná jednání s Madridem. Z cesty k nezávislosti ale Katalánsko neustoupí a bude se řídit výsledky referenda, dodal.

Katalánský parlament by mohl už v pondělí vyhlásit nezávislost regionu na základě výsledků referenda, v němž se podle neoficiálních údajů více než dva miliony lidí, respektive 90 procent zúčastněných voličů, vyslovilo pro nezávislost.

"Moje vláda z našeho závazku neustoupí ani o milimetr," prohlásil ve středu Puigdemont, aniž se zmínil o možnosti vyhlásit nezávislost už v pondělí. Naproti tomu nabídl Madridu jednání za účasti nezávislé třetí strany, která by jej zprostředkovala.

Postoj Madridu, který odmítá jakékoli návrhy související s odtržením Katalánska a výsledky referenda neuznává, je podle něho nezodpovědný a vyústil v násilné okolnosti nedělního referenda, při němž bylo zraněno na 900 lidí. Ve stejném duchu jako přístup vlády se nesl rovněž úterní projev krále, dodal Puigdemont.

"Takhle ne. Zklamal jste většinu Katalánců," vzkázal katalánský premiér králi.

Nezávislost bude parlament řešit v pondělí

List La Vanguardia ve středu citoval zdroj z katalánské vlády, podle něhož bude parlament řešit možnost vyhlášení nezávislosti na chystaném pondělním jednání. Puigdemont v úterý večer prohlásil, že by mohla být vyhlášena začátkem příštího týdne.

Poslanci, mezi nimiž mají většinu 72 hlasů ze 135 separatisté, však nejprve musejí dostat konečné výsledky referenda, které zatím úřady nemají. V chaotickém plebiscitu se údajně pro odtržení vyslovilo 90 procent hlasujících, volební účast však nepřekročila 43 procent.

Vzhledem k jednoznačně odmítavému postoji Madridu by jednostranné vyhlášení nezávislosti nemělo žádné právní následky a s největší pravděpodobností by se nedočkalo mezinárodního uznání. To ve středu dali najevo europoslanci při debatě ve Štrasburku, kde místopředseda Evropské komise Frans Timmermans prohlásil, že v zemích EU by se měla dodržovat ústava, přičemž tu španělskou jak referendum, tak případné vyhlášení nezávislosti porušuje.

Europoslanci zároveň kritizovali zásah španělské policie, při němž bylo zraněno na 900 lidí, a vyzvali Madrid a Barcelonu k dialogu.

Katalánská vláda chce vyhlásit nezávislost. Má plnou podporu jeho obyvatel, kteří vyšli do ulic stávkovat. | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy