"Zklamal jste většinu Katalánců," vzkázal katalánský premiér králi. Madridu ale nabídl jednání

ČTK ČTK
Aktualizováno 4. 10. 2017 22:27
Katalánsko je ochotno vést zprostředkovaná jednání s Madridem. Z cesty k nezávislosti ale neustoupí a bude se řídit výsledky referenda. Uvedl to ve středu v televizním projevu katalánský premiér Carles Puigdemont. Přístup španělského premiéra Rajoye označil za nezodpovědný a na adresu krále Felipeho VI. dodal, že zklamal Katalánce, když ve svém projevu kopíroval postoj španělské vlády.
Katalánský premiér Carles Puigdemont (vlevo) a španělský premiér Mariano Rajoy.
Katalánský premiér Carles Puigdemont (vlevo) a španělský premiér Mariano Rajoy. | Foto: Reuters

Barcelona - Přístup španělského premiéra Mariana Rajoye k situaci v Katalánsku je nezodpovědný a král Felipe VI. zklamal Katalánce, když ve svém projevu kopíroval postoj vlády. V televizním vystoupení to ve středu prohlásil katalánský premiér Carles Puigdemont, podle něhož je vedení autonomního Katalánska ochotno vést zprostředkovaná jednání s Madridem. Z cesty k nezávislosti ale Katalánsko neustoupí a bude se řídit výsledky referenda, dodal.

Katalánský parlament by mohl už v pondělí vyhlásit nezávislost regionu na základě výsledků referenda, v němž se podle neoficiálních údajů více než dva miliony lidí, respektive 90 procent zúčastněných voličů, vyslovilo pro nezávislost.

"Moje vláda z našeho závazku neustoupí ani o milimetr," prohlásil ve středu Puigdemont, aniž se zmínil o možnosti vyhlásit nezávislost už v pondělí. Naproti tomu nabídl Madridu jednání za účasti nezávislé třetí strany, která by jej zprostředkovala.

Postoj Madridu, který odmítá jakékoli návrhy související s odtržením Katalánska a výsledky referenda neuznává, je podle něho nezodpovědný a vyústil v násilné okolnosti nedělního referenda, při němž bylo zraněno na 900 lidí. Ve stejném duchu jako přístup vlády se nesl rovněž úterní projev krále, dodal Puigdemont.

"Takhle ne. Zklamal jste většinu Katalánců," vzkázal katalánský premiér králi.

Nezávislost bude parlament řešit v pondělí

List La Vanguardia ve středu citoval zdroj z katalánské vlády, podle něhož bude parlament řešit možnost vyhlášení nezávislosti na chystaném pondělním jednání. Puigdemont v úterý večer prohlásil, že by mohla být vyhlášena začátkem příštího týdne.

Poslanci, mezi nimiž mají většinu 72 hlasů ze 135 separatisté, však nejprve musejí dostat konečné výsledky referenda, které zatím úřady nemají. V chaotickém plebiscitu se údajně pro odtržení vyslovilo 90 procent hlasujících, volební účast však nepřekročila 43 procent.

Vzhledem k jednoznačně odmítavému postoji Madridu by jednostranné vyhlášení nezávislosti nemělo žádné právní následky a s největší pravděpodobností by se nedočkalo mezinárodního uznání. To ve středu dali najevo europoslanci při debatě ve Štrasburku, kde místopředseda Evropské komise Frans Timmermans prohlásil, že v zemích EU by se měla dodržovat ústava, přičemž tu španělskou jak referendum, tak případné vyhlášení nezávislosti porušuje.

Europoslanci zároveň kritizovali zásah španělské policie, při němž bylo zraněno na 900 lidí, a vyzvali Madrid a Barcelonu k dialogu.

Katalánská vláda chce vyhlásit nezávislost. Má plnou podporu jeho obyvatel, kteří vyšli do ulic stávkovat. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Polský prezident Duda řekl, že navrhne mírnější znění protipotratového zákona

Polský prezident Andrzej Duda navrhne parlamentu mírnější znění nového návrhu protipotratového zákona, který se má zpřísnit po verdiktu ústavního soudu. Ten rozhodl, že přerušení těhotenství v případě poškození plodu odporuje ústavě, podle Dudy by ale měly mít na interrupci právo ženy, jejichž nenarozené dítě má závažné vývojové vady.

Duda se snahou o mírnější postup v případě interrupcí odchýlil od stanoviska konzervativního vedení katolické země. Prezident chce prosadit, aby ženy mohly podstoupit potrat v případě, kdy lékařská vyšetření ukážou tak závažné poškození plodu, že by se dítě narodí mrtvé nebo zemře krátce po porodu. "Doufám, že v této věci nastane politický konsensus," uvedl Duda.

Minulý týden ústavní soud, složený převážně ze soudců nominovaných vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS), shledal, že přerušení těhotenství z důvodu poškození plodu odporuje ústavě. Na tyto případy podle statistik připadalo 98 procent legálních potratů v minulých letech. Povoleny zůstávají interrupce v případě ohrožení života či zdraví matky, anebo pokud je těhotenství důsledkem znásilnění či incestu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy