reklama
 
 

Katalánský parlament schválil nezávislost s odkladem. Chceme jednat s Madridem, tvrdí premiér

Aktualizováno 11. 10. 2017 0:10
reklama
Katalánský premiér Carles Puigdemont v úterý požádal katalánský parlament o mandát k vyhlášení nezávislosti Katalánska na základě výsledků referenda z 1. října. Zároveň však prohlásil, že by nejprve chtěl několik týdnů času na vyjednávání s Madridem, než vstoupí deklarace v platnost. Deklaraci nezávislosti podepsalo 72 ze 135 poslanců, tedy všichni zástupci separatistických stran. "Výsledky referenda opravňují Katalánsko k tomu, aby se stalo nezávislým státem," uvedl Puigdemont v napjatě očekávaném projevu. Současně zdůraznil, že chce snížit napětí mezi Katalánskem a centrální vládou v Madridu. Dění v Katalánsku jsme sledovali v on-line reportáži.

Katalánský parlament schválil nezávislost s odkladem. Chceme jednat s Madridem, tvrdí premiér

reklama
0:00
Aktuálně.cz

Úterní online reportáž o dění kolem Katalánska končí, další informace přineseme v našem zpravodajství.

23:32
Španělsko

Premiér Mariano Rajoy se kvůli situaci v Katalánsku večer sešel s lídrem socialistů Pedrem Sánchezem.

23:31
Španělsko

"Ani pan Puigdemont, ani nikdo jiný nemůže vyvozovat závěry ze zákona, který neexistuje, z referenda, které neproběhlo, ani z vůle katalánského lidu, kterou si chce přivlastnit," prohlásila Saénzová v narážce na to, že katalánský zákon o nezávislosti zneplatnil ústavní soud, referendum bylo neústavní a většina Katalánců k nemu vůbec nepřišla.

23:30
Španělsko

Pokud chce Katalánsko zahájit dialog s centrální vládou, musí jeho vedení opět začít jednat v mezích zákona. Uvedla to místopředsedkyně španělské vlády Soraya Saénzová de Santamaría v první reakci Madridu na projev Carlese Puigdemonta.

22:40
Katalánsko

Deklaraci podepsalo 72 ze 135 poslanců, tedy všichni zástupci separatistických stran.

22:39
Katalánsko

"Katalánsko dnes obnovuje svou plnou svrchovanost," píše se v dokumentu s titulem "Deklarace zastupitelů Katalánska". Text vyzývá všechny státy a mezinárodní organizace k uznání nezávislé Katalánské republiky.

22:38

Deklarace nezávislosti s dovětkem o odkladu jejího vyhlášení byla přijata parlamentem. Vyhlášení nezávislosti ponechává na vládě, která má lhůtu na vyjednávání s Madridem. Informoval o tom list La Vanguardia.

22:32
Španělsko

Španělská vláda se sejde ve středu ráno na mimořádném zasedání.

22:02
Carles Puigdemont

Katalánský premiér Carles Puigdemont podle agentury Reuters podepsal dokument deklarující nezávislost na Španělsku. Není jasné, jakou právní relevanci tato deklarace má.

21:33
Carles Puigdemont

Za posunutí začátku Puigdemontova projevu zhruba o hodinu mohlo podle médií vyjednávání s radikálně levicovou Kandidátkou lidové jednoty (CUP), která podporuje menšinovou Puigdemontovu vládu aliance Společně pro ano (JXSí) a která usilovala o jednostranné vyhlášení nezávislosti. Zatím není jisté, jaké bude mít Puigdemontovo nejednoznačné prohlášení vliv na spolupráci obou separatistických stran.

20:42
Carles Puigdemont

Sám Puigdemont připomněl nesnáze při předchozích jednáních s Madridem, kdy Katalánsko chtělo s několika vládami navázat dialog o možnosti vyhlášení legálního referenda založeného na dohodě, jako tomu bylo v případě Skotů v Británii, avšak bylo opakovaně odmítnuto.

20:41
Katalánsko

Poslanci opozičních stran v reakcích na premiérův projev dávali najevo, že hledání podpory v Madridu mají za bláhové. "Pane Puigdemonte, jste osamocen. Nikdo v Evropě vás nepodporuje," řekla šéfka klubu nejsilnější prošpanělské strany Ciudadanos Inés Arrimadasová, která označila slova o vyhlášení nezávislosti za "státní převrat".

20:40
Katalánsko

Napjatě očekávaný projev katalánského premiéra nenaplnil obavy Španělska i Evropské unie z jednostranné deklarace nezávislosti. Katalánská opozice označila proslov za marné volání o podporu za hranicemi regionu.

20:14

Další obrázek z ulic Barcelony od naší zpravodajky.

Zastánci nezávislosti Katalánska v Barceloně Zastánci nezávislosti Katalánska v Barceloně. | Foto: Reuters
19:59
Carles Puigdemont

Shrnutí: Puigdemont požádal katalánský parlament o mandát k vyhlášení nezávislosti Katalánska na základě výsledků referenda z 1. října. Zároveň však prohlásil, že by nejprve chtěl několik týdnů času na vyjednávání s Madridem, než vstoupí deklarace v platnost. Současně zdůraznil, že chce snížit napětí mezi Katalánskem a centrální vládou v Madridu.

Nezávislost by kvůli obavám z chaotické situace chtěl Puigdemont vyhlásit na zasedání své vlády až po několika týdnech. Během této doby hodlá přesvědčit španělského premiéra Mariana Rajoye, aby akceptoval výsledky katalánského referenda, které Madrid označuje za neústavní.

Carles Puigdemont Carles Puigdemont | Foto: Reuters
19:42

Konflikt se Španělskem lze vyřešit za jednacím stolem, je přesvědčen Puigdemont.

19:40

Katalánsko je podle něj ochotné dál vést rozhovory a vyzkoušet mezinárodní mediaci.

19:39

"Nejsme zločinci," říká mimo jiné Puigdemont. Žádá o mandát na vyhlášení Katalánska samostatným státem.

19:38
 

Současný vztah Katalánska se Španělskem je neudržitelný, pokračuje předseda katalánské regionální rady. Katalánsko získalo právo na nezávislost.

19:30

Miliony Katalánců si podle Puigdemonta přejí nezávislost.

autor: Zahraničí | 10. 10. 2017 15:45

Související

    Pokračujte dál

    Hlavní zprávy

    reklama
    reklama