Favoritem na nového prezidenta Barmy je dlouholetý přítel Su Ťij. Ona sama kandidovat nemůže

ČTK ČTK
10. 3. 2016 8:42
Kandidátem na barmského prezidenta se stal Tchin Ťjo ze strany Národní ligy pro demokracii. Strana s převahou vyhrála loni v listopadu parlamentní volby a její kandidát s velkou pravděpodobnosti prezidentský post získá. Tchin Ťjo kandiduje za dolní komoru, kandidátem horní komory je Henry Van Thio, který reprezentuje barmské národnostní menšiny. Ťoj je blízkým spolupracovníkem vůdkyně ligy Do Aun Schan Su Ťij. Ta kandidovat nemůže, neboť jí to ústava přijatá ještě armádním režimem nedovoluje.
Su Ťij kandidovat na nejvyšší posty nemůže, neboť ústava zakazuje, aby rodinní příslušníci měli jiné občanství než barmské. Oba synové Ťij jsou britskými občany. (Ilustrační foto)
Su Ťij kandidovat na nejvyšší posty nemůže, neboť ústava zakazuje, aby rodinní příslušníci měli jiné občanství než barmské. Oba synové Ťij jsou britskými občany. (Ilustrační foto) | Foto: Reuters

Neipyijto (Barma) - Kandidátem barmské Národní ligy pro demokracii (NLD) na úřad hlavy státu se stal Tchin Ťjo, blízký spolupracovník vůdkyně ligy Do Aun Schan Su Ťij. Oznámila to ve čtvrtek agentura Reuters s odvoláním na prohlášení strany.

NLD s převahou vyhrála loni v listopadu parlamentní volby a její kandidát s velkou pravděpodobnosti prezidentský post získá.

Podle volebního zákona navrhuje jednoho kandidáta dolní komora parlamentu, druhého horní a třetího velení armády. Parlament pak na společné schůzi obou komor zvolí hlavu státu, ostatní dva kandidáti se stanou viceprezidenty.

Tchin Ťjo kandiduje za dolní komoru, kandidátem horní komory je Henry Van Thio, který reprezentuje barmské národnostní menšiny. I jeho kandidaturu navrhla NLD.

Su Ťij nemůže kandidovat, protože ústava z roku 2008 přijatá ještě armádním režimem znemožňuje ucházet se o nejvyšší úřad osobám, jejichž rodinní příslušníci nemají barmské občanství. Oba synové Su Ťij jsou britskými občany, stejně jako byl její zesnulý manžel.

Su Ťij ale již dříve prohlásila, že bude řídit zemi bez ohledu na to, koho parlament oficiálně zvolí jako hlavu státu.

V Barmě se v poslední době velmi spekulovalo o kandidátovi NLD, hovořilo se o osobním tajemníkovi Su Ťij nebo o jejím lékaři. Devětašedesátiletý Tchin Ťjo je dlouholetým přítelem Su Ťij. V Barmě pracuje jako univerzitní profesor, vede dobročinnou nadaci, která pečuje o obyvatele nejchudších oblastí země. Nadace nese jméno matky Su Ťij.

 

Právě se děje

Další zprávy