Favoritem na nového prezidenta Barmy je dlouholetý přítel Su Ťij. Ona sama kandidovat nemůže

ČTK ČTK
10. 3. 2016 8:42
Kandidátem na barmského prezidenta se stal Tchin Ťjo ze strany Národní ligy pro demokracii. Strana s převahou vyhrála loni v listopadu parlamentní volby a její kandidát s velkou pravděpodobnosti prezidentský post získá. Tchin Ťjo kandiduje za dolní komoru, kandidátem horní komory je Henry Van Thio, který reprezentuje barmské národnostní menšiny. Ťoj je blízkým spolupracovníkem vůdkyně ligy Do Aun Schan Su Ťij. Ta kandidovat nemůže, neboť jí to ústava přijatá ještě armádním režimem nedovoluje.
Su Ťij kandidovat na nejvyšší posty nemůže, neboť ústava zakazuje, aby rodinní příslušníci měli jiné občanství než barmské. Oba synové Ťij jsou britskými občany. (Ilustrační foto)
Su Ťij kandidovat na nejvyšší posty nemůže, neboť ústava zakazuje, aby rodinní příslušníci měli jiné občanství než barmské. Oba synové Ťij jsou britskými občany. (Ilustrační foto) | Foto: Reuters

Neipyijto (Barma) - Kandidátem barmské Národní ligy pro demokracii (NLD) na úřad hlavy státu se stal Tchin Ťjo, blízký spolupracovník vůdkyně ligy Do Aun Schan Su Ťij. Oznámila to ve čtvrtek agentura Reuters s odvoláním na prohlášení strany.

NLD s převahou vyhrála loni v listopadu parlamentní volby a její kandidát s velkou pravděpodobnosti prezidentský post získá.

Podle volebního zákona navrhuje jednoho kandidáta dolní komora parlamentu, druhého horní a třetího velení armády. Parlament pak na společné schůzi obou komor zvolí hlavu státu, ostatní dva kandidáti se stanou viceprezidenty.

Tchin Ťjo kandiduje za dolní komoru, kandidátem horní komory je Henry Van Thio, který reprezentuje barmské národnostní menšiny. I jeho kandidaturu navrhla NLD.

Su Ťij nemůže kandidovat, protože ústava z roku 2008 přijatá ještě armádním režimem znemožňuje ucházet se o nejvyšší úřad osobám, jejichž rodinní příslušníci nemají barmské občanství. Oba synové Su Ťij jsou britskými občany, stejně jako byl její zesnulý manžel.

Su Ťij ale již dříve prohlásila, že bude řídit zemi bez ohledu na to, koho parlament oficiálně zvolí jako hlavu státu.

V Barmě se v poslední době velmi spekulovalo o kandidátovi NLD, hovořilo se o osobním tajemníkovi Su Ťij nebo o jejím lékaři. Devětašedesátiletý Tchin Ťjo je dlouholetým přítelem Su Ťij. V Barmě pracuje jako univerzitní profesor, vede dobročinnou nadaci, která pečuje o obyvatele nejchudších oblastí země. Nadace nese jméno matky Su Ťij.

 

Právě se děje

před 56 minutami

Kapela Green Day nebo raper Stormzy kvůli koronaviru ruší asijské turné

Americká rocková kapela Green Day, která 19. června vystoupí na královéhradeckém festivalu Rock for People, v pátek zrušila asijské turné kvůli obavám z šíření koronaviru a omezení cestování i hromadných akcí. V Singapuru, Bangkoku, Tchaj-peji, Hongkongu, Soulu nebo Tokiu měla sestava vystoupit začátkem března předtím, než v květnu přejede do Evropy. "Víme, že je to otrava, a na vás všechny se těšíme. Lístky ale nevyhazujte, brzy oznámíme nová data koncertů," slibují Green Day. Kvůli koronaviru už koncerty v Asii odřekli také celosvětově úspěšný korejský boyband BTS, americký R&B zpěvák Khalid nebo britský raper Stormzy. Ten příští středu 4. března vystoupí v pražské Malé sportovní hale.

Zdroj: Reuters
před 2 hodinami

Trump nominoval do čela amerických rozvědek opět Johna Ratcliffea

Americký prezident Donald Trump nominoval do funkce šéfa amerických tajných služeb (DNI) znovu republikánského kongresmana Johna Ratcliffea, kritizovaného pro nedostatek zkušeností. Šéf Bílého domu svou volbu oznámil v noci na sobotu na twitteru.

Trump nominoval Ratcliffea do čela amerického civilního a vojenského špionážního aparátu již koncem července. Počátkem srpna však nominaci stáhl poté, co americká média a politici kritizovali Ratcliffeovy malé zkušenosti v oblasti tajných služeb.

Další zprávy