Su Ťij bude moci sama reformovat Barmu, její strana získala ve volbách absolutní většinu

ČTK ČTK
Aktualizováno 13. 11. 2015 9:00
Dosud opoziční strana Národní liga pro demokracii drtivě zvítězila v prvních svobodných volbách za několik posledních desetiletí. Strana vedená laureátkou Nobelovy ceny míru Su Ťij bude moci sama rozhodovat o demokratických a ekonomických reformách i novém prezidentovi. Kabinet v čele s prezidentem Thein Seinem už ve středu přiznal porážku a blahopřál NLD k dosaženému výsledku. Ujistil, že bude výsledky voleb respektovat, a slíbil "mírové předání moci".
Foto: Reuters

Neipyijto - Barmská Národní liga pro demokracie (NLD) opoziční vůdkyně Aun Schan Su Ťij si otevřela cestu k historické politické změně.

V nedělních přelomových volbách získala parlamentní většinu, a tak bude moci sama rozhodovat o demokratických a ekonomických reformách i novém prezidentovi.

Jak informovala barmská volební komise, NLD obsadí v parlamentu 348 křesel, přičemž k nadpoloviční většině by jí stačilo 329 mandátů.

Podle agentury Reuters to roky vězněné Su Ťij umožní smést vládu bývalých generálů, kteří Barmu řídí od odchodu junty před čtyřmi lety.

Kabinet v čele s prezidentem Thein Seinem už ve středu přiznal porážku a blahopřál Národní lize pro demokracii k dosaženému výsledku. Ujistil, že bude výsledky voleb respektovat, a slíbil "mírové předání moci".

Také šéf vlivné barmské armády Min Aun Hlain ve čtvrtek slíbil, že bude s novou vládou spolupracovat.

Vojenská diktatura v zemi působila desítky let a až pod zahraničním tlakem předala v roce 2011 moc civilní vládě.

Armáda si ale nadále drží v Barmě značnou moc. Kromě toho, že jí ústava automaticky zajišťuje 25 procent parlamentních míst, jmenuje vrchní velitel armády také ministry vnitra, obrany a bezpečnosti hranic.

To vyvolává obavy do budoucna, protože Su Ťij má napjaté vztahy s šéfem armády, poznamenává Reuters.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Ptačí chřipka se v druhém chovu firmy Moras na Pardubicku nepotvrdila

Nákaza ptačí chřipkou ve druhém chovu firmy Moras v Moravanech na Pardubicku se nepotvrdila, 120 000 kusů brojlerů se nemusí utratit, oznámil ředitel krajské veterinární správy Josef Boháč. Podnik Moras má chovy ještě ve tři kilometry vzdálených Slepoticích, kde se u krůt v pondělí nákaza ptačí chřipkou potvrdila.

Ve vedlejších halách ve Slepoticích jsou brojleři, virem nakažení nejsou. Protože jsou ale v ohnisku nákazy, veterináři přikázali jejich usmrcení. Je tam zhruba 140 000 kusů drůbeže, odhadem 400 tun. Vybíjení drůbeže tam začalo v pondělí večer a potrvá zřejmě do pátku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy