Su Ťij bude moci sama reformovat Barmu, její strana získala ve volbách absolutní většinu

ČTK ČTK
Aktualizováno 13. 11. 2015 9:00
Dosud opoziční strana Národní liga pro demokracii drtivě zvítězila v prvních svobodných volbách za několik posledních desetiletí. Strana vedená laureátkou Nobelovy ceny míru Su Ťij bude moci sama rozhodovat o demokratických a ekonomických reformách i novém prezidentovi. Kabinet v čele s prezidentem Thein Seinem už ve středu přiznal porážku a blahopřál NLD k dosaženému výsledku. Ujistil, že bude výsledky voleb respektovat, a slíbil "mírové předání moci".
Foto: Reuters

Neipyijto - Barmská Národní liga pro demokracie (NLD) opoziční vůdkyně Aun Schan Su Ťij si otevřela cestu k historické politické změně.

V nedělních přelomových volbách získala parlamentní většinu, a tak bude moci sama rozhodovat o demokratických a ekonomických reformách i novém prezidentovi.

Jak informovala barmská volební komise, NLD obsadí v parlamentu 348 křesel, přičemž k nadpoloviční většině by jí stačilo 329 mandátů.

Podle agentury Reuters to roky vězněné Su Ťij umožní smést vládu bývalých generálů, kteří Barmu řídí od odchodu junty před čtyřmi lety.

Kabinet v čele s prezidentem Thein Seinem už ve středu přiznal porážku a blahopřál Národní lize pro demokracii k dosaženému výsledku. Ujistil, že bude výsledky voleb respektovat, a slíbil "mírové předání moci".

Také šéf vlivné barmské armády Min Aun Hlain ve čtvrtek slíbil, že bude s novou vládou spolupracovat.

Vojenská diktatura v zemi působila desítky let a až pod zahraničním tlakem předala v roce 2011 moc civilní vládě.

Armáda si ale nadále drží v Barmě značnou moc. Kromě toho, že jí ústava automaticky zajišťuje 25 procent parlamentních míst, jmenuje vrchní velitel armády také ministry vnitra, obrany a bezpečnosti hranic.

To vyvolává obavy do budoucna, protože Su Ťij má napjaté vztahy s šéfem armády, poznamenává Reuters.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy