Zaorálek se v Barmě sešel s bývalými politickými vězni. Řešili, jak odstranit křivdy minulého režimu

ČTK ČTK
28. 2. 2016 10:09
Český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek se v Rangúnu sešel s bývalými barmskými politickými vězni, s nimiž mluvil i o české zkušenosti týkající se odstraňování křivd minulého režimu. Setkání s nejznámější barmskou politickou vězenkyní a vůdkyní opozice Do Aun Schan Su Ťij ho čeká v pondělí, kdy by měl jednat rovněž s prezidentem Theinem Seinem.
Foto: Jakub Plíhal

Lubomír Zaorálek se v barmském Rangúnu sešel s bývalými politickými vězni. Napsal to na svém twitterovém účtu.

"Požádali mě, aby nově zvolení poslanci a bývalí političtí vězni mohli navštívit český parlament a seznámit se s tím, jak jsme u nás odstraňovali křivdy minulého režimu," uvedl Zaorálek po setkání s asociací politických vězňů 88 Generation.

Někdejší odpůrci barmského režimu v barvách bývalé opoziční strany Národní liga pro demokracii (NLD) se po loňských listopadových volbách dostali do parlamentu, kde má strana vedená nositelkou Nobelovy ceny za mír Su Ťij nově většinu. Určitý díl moci však stále spočívá v rukou armády, které ústava zaručuje čtvrtinu parlamentních křesel. Složení nové vlády by mělo být jasné v dubnu.

Právě o dalším politickém vývoji Barmy bude Zaorálek v pondělí mluvit i přímo se Su Ťij. "Oddělit policii od armády, dostat armádu pod civilní kontrolu - to jsou hlavní úkoly pro vítěznou politickou stranu legendární paní Su Ťij," sdělil k tomu dnes český ministr na twitteru.

Barma je druhou zastávkou nynější Zaorálkovy zahraniční cesty, předtím navštívil Indonésii. S tamními nejvyššími představiteli jednal zejména o posílení obchodních vztahů a otevíral dveře pro zástupce českých podniků, jichž spolu s ním odcestovaly do Asie tři desítky.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecká zpěvačka Böleková zemřela po 288 dnech hladovky

V Turecku dnes po 288 dnech protestní hladovky zemřela zpěvačka Helin Böleková, členka populární folkové skupiny Grup Yorum. Informovala o tom agentura AP. Osmadvacetiletá hudebnice zahájila hladovku v době, kdy byla loni ve vězení kvůli údajnému napojení na zakázanou Stranu kurdských pracujících (PKK). Protestovala tak proti perzekuci členů skupiny a proti zákazu vystupovat, který těleso dostalo už v roce 2016.

Böleková a její kolega z kapely Ibrahim Gökçek přestali přijímat potravu poté, co skončili na mřížemi kvůli vyšetřování údajných styků s PKK. Ta vede ozbrojený boj za kurdskou autonomii a turecká vláda, ale také Evropská unie a Spojené státy ji považují za teroristickou organizaci. Z vězení vyšli loni v listopadu, ale s hladovkou ani poté neskončili. Jejich cílem bylo, aby byli propuštěni i zbývající členové skupiny a aby skupina známá svými protestsongy mohla opět vystupovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy