Su Ťij by přeci jen mohla být prezidentkou Barmy. Jednání o změně ústavy jsou slibná

Zahraničí Zahraničí
8. 2. 2016 11:16
Barmská opoziční vůdkyně Su Ťij, jejíž strana Národní liga pro demokracii (NLD) v listopadu drtivě zvítězila v prvních svobodných volbách po několika desetiletích, bojuje o možnost stát se prezidentkou země. To ji v současnosti zapovídá ústava, podle níž nemůže být hlavou státu člověk, jehož rodinní příslušníci mají cizí státní občanství. Nyní se ale jedná o možnosti konkrétní článek zrušit. A podle místních médií jednání probíhají pro Su Ťij pozitivně. Nově zvolený parlament, který o změně ústavy bude muset hlasovat, se však od voleb sešel poprvé až 1. února.
Aun Schan Su Ťij.
Aun Schan Su Ťij. | Foto: Reuters

Neipyijto - Sedmdesátiletá držitelka Nobelovy ceny míru a bojovnice za demokracii Aun Schan Su Ťij by se přeci jen mohla stát prezidentkou Barmy.

Vyplývá to z dosavadních "pozitivních výsledků vyjednávání" se zástupci bývalého vojenského režimu o zrušení ústavní podmínky, která jí v tom doposud bránila, napsal s odkazem na barmská média britský list The Guardian.

Ústavní klauzule zakazuje, aby se prezidentem Barmy stal člověk, který je v manželství s cizincem nebo cizinkou, či má dokonce potomky s cizí národností.

Su Ťij se v 70. letech minulého století provdala za Brita a britskou národnost mají i její dva synové.

Článek v ústavě může být změněn pouze na základě hlasování v parlamentu, kde se pro návrh musí vyslovit dvě třetiny poslanců.

Přestože opoziční strana Národní liga pro demokracii (NLD), jejíž zakladatelkou a dlouholetou vůdkyní je právě Su Ťij, získala v listopadových volbách v parlamentu většinu, zástupci vojenské junty stále drží 25 procent křesel.

Zdá se ale, že i mezi nimi má opoziční vůdkyně své spojence. Bývalý šéf vojenskému režimu loajální Strany svazové soudržnosti a rozvoje (USDP) Šwei Mann, který vedl poradní výbor jednající o ústavní změně, je považován za příznivce reformy.

"Myslím, že všechno bude v pořádku," cituje britský list člena ústředního výboru NLD. "Jednání dopadnou pozitivně a naše vůdkyně Su Ťij se bude moci stát prezidentkou."

Svobodné parlamentní volby proběhly v Barmě po několika desetiletích na začátku listopadu loňského roku. Národní liga pro demokracii v nich drtivě zvítězila. Su Ťij tak bude zemi vládnout alespoň ze zákulisí i v případě, že se prezidentkou nebude moci stát.

Její kandidatura bude i přes pozitivní výsledky prvního jednání záviset na čase. Projednat ústavní reformu může být časově náročné.

Hlavu státu v Barmě vybírá parlament. Ten se však po posledních volbách sešel poprvé až 1. února. Kromě kandidáta na prezidenta musí jmenovat i vládu. Kvůli dlouhému výběrovému řízení se nepředpokládá, že nový prezident bude jmenován dříve než na konci března. Nejprve parlament musí zveřejnit tři kandidáty, po té se zahájí hlasování.

 

Právě se děje

Další zprávy