Ottawa - Současný kanadský premiér Justin Trudeau o problematice eutanazie hovoří de facto od svého nástupu do funkce.
Jeho podpora "asistované sebevraždě" vychází z osobní zkušenosti. Jeho otec, bývalý premiér Pierre Elliot Trudeau, v roce 2000 podlehl rakovině prostaty a Parkinsonově chorobě. Poté, co odmítl agresivní léčebné metody.
Není proto s podivem, že se Justin Trudeau zasazuje o liberálnější přístup než jeho předchůdce Stephen Harper.
Pozitivní dopad na životy
Zákon, který nyní dostal na stůl parlament, se bude vztahovat pouze na občany Kanady. Kabinet tak chce předejít "sebevražednému turismu", kdy za dobrovolnou smrtí lidé cestují do zemí, kde je tato možnost uzákoněna.
"Toto rozhodnutí bude mít pozitivní dopad na životy Kanaďanů," je přesvědčen Trudeau. "Je důležité uznávat a respektovat rozhodnutí, která Kanaďané dělají."
Today in the House, we’re introducing legislation that gives dying patients the choice of a medically assisted death. 1/2
— Justin Trudeau (@JustinTrudeau) April 14, 2016
Novela zákona umožňuje podstoupit eutanazii dospělým osobám, které "trpí nesnesitelnou bolestí" a pro které je "smrt jediným rozumným osvobozením". Musí však splňovat určité podmínky - být starší osmnácti let, trpět vážnou nebo nevyléčitelnou nemocí či postižením a být v pokročilém stadiu "nenávratné ztráty způsobilosti k životu".
Očekává se, že zákonodárci normu přijmou, protože liberální vláda má v parlamentu většinu. Podle průzkumu z loňského srpna navíc eutanazii podporuje 77 procent Kanaďanů.
This is a difficult & deeply personal issue, and our government has carefully studied how best to support those in great suffering. 2/2
— Justin Trudeau (@JustinTrudeau) April 14, 2016
Zbaveni důstojnosti
V zemi je dosud nezákonné podporovat, radit nebo napomáhat sebevraždě. A to pod hrozbou až 14 roků vězení. Podle kanadského Vrchního soudu zbavuje nezákonnost eutanazie pacienty jejich důstojnosti a nezávislosti.
V provincii Québec zákon o eutanazii prošel už loni. Tamní soud se tehdy zabýval případy dvou žen z Britské Kolumbie. A zvrátil verdikt Vrchního soudu z roku 1993, kdy bylo hlavní obavou soudců, že zranitelní pacienti nemohou být při asistované sebevraždě dostatečně chráněni.
Soud v Québecu nicméně rozhodl, že lékaři jsou schopni odhadnout pacientovu schopnost k souhlasu. A že neexistují důkazy, že by starší lidé nebo lidé s postižením byli náchylní k tomu, aby je někdo přemluvil k ukončení vlastního života.
Od té doby soudci umožnili dobrovolnou asistovanou smrt i pacientům v jiných částech Kanady. Za přísných pravidel.
Eutanazie ve světě
Asistovaná sebevražda je nyní legální ve Švýcarsku, Německu, Albánii, Kolumbii, Japonsku a v amerických státech Washingtonu, Oregonu, Vermontu, Novém Mexiku a Montaně. Uzákonění nyní probíhá také v Kalifornii, zde je potřeba ke schválení prokázat trvalý pobyt.
V Německu zákon umožňuje sebevraždu podstoupit jak Němcům, tak cizincům. Stejně tak ve Švýcarsku. Nizozemsko, Belgie a Lucembursko umožňují provést eutanazii lékařům za přísných podmínek, kdy je pacientův stav posouzen jako beznadějný a v případě, kdy podléhá velikým bolestem.
K získání zákonné asistence lékaře je třeba písemná žádost. Buď od pacienta, nebo - pokud toho není schopen - od jeho zákonného zástupce. Žádost musí také podepsat dva další nezávislí svědci.
Dokumenty posléze putují k posouzení nezávislému lékaři nebo sestře a po jejím schválení následuje povinná patnáctidenní lhůta, pokud u pacienta nehrozí bezprostřední smrt nebo ztráta způsobilosti k souhlasu.
Samotného procesu se budou moci zúčastnit rodinní příslušníci nebo blízcí přátelé.
Nejlepší zdravotní péče
Ani Kanadě se - podobně jako dalším zemím - nevyhnula emotivní debata mezi zastánci a odpůrci eutanazie.
Podle ministra spravedlnosti Jodyho Wilsona Rayboulda ale nový zákon zajistí, aby umírající pacienti měli možnost volby pokojné smrti. A ti zranitelní budou chráněni. "Pro některé bude lékařská asistence při umírání problémová, pro některé to stále nebude dostačující."
"Viděla jsem umírat lidi pokojně a viděla jsem i smrt plnou utrpení," citoval list The New York Times lékařku a ministryni zdravotnictví Jane Philpottovou. "Chci, aby Kanaďané měli přístup k nejlepší možné zdravotní péči."
Pozornost k problému v minulosti přitáhl také případ pacientky s amyotrofickou laterální sklerózou, Sue Rodriguezové, která za právo na eutanazii bojovala. Se soudním odvoláním neuspěla a nakonec v roce 1994 ve 44 letech spáchala sebevraždu s pomocí neznámého lékaře.