Jak se terorista z Nice chystal na útok? Kdo se ho pokusil zastavit? Čtěte odpovědi na hlavní otázky

Jan Hejl Jan Hejl
Aktualizováno 15. 7. 2016 17:40
V Nice kamionem útočil jednatřicetiletý Tunisan žijící ve Francii. Zatím není jasné, zda byl napojený na Islámský stát nebo jinou teroristickou organizaci. Při zběsilé dvoukilometrové jízdě vypůjčeným nákladním autem zavraždil 84 lidí. Ke svému činu si vybral nejvýznamnější francouzský státní svátek - Den pádu Bastily, kdy si celá země připomíná hodnoty jako volnost, rovnost a bratrství. Přečtěte si v otázkách a odpovědích, co se čtvrteční večer na jihu Francie odehrálo.
Teroristický útok v Nice.
Teroristický útok v Nice. | Foto: Reuters

NiceFrancie se vzpamatovává ze čtvrtečního večerního útoku nákladním autem v přímořském letovisku Nice. Řidič, jednatřicetiletý Tunisan žijící ve Francii, zavraždil na zaplněné promenádě podél pobřeží 84 lidí. Nabízíme vám shrnutí všeho podstatného v podobě otázek a odpovědí.

  • Co se přesně stalo?

Útok začal zhruba o půl jedenácté večer. Na amatérském videu je zřetelně vidět bílý kamion, který zprvu pomalu projíždí promenádou podél moře, pak ale náhle zrychlí a začne srážet kolemjdoucí. Je nepochybné, že atentátník chtěl zabít co nejvíc lidí, podle svědků kličkoval a průběžně zrychloval.

V autě měl řidič kromě napodobenin zbraní a granátů pistoli, z níž střílel na policisty, kteří se ho snažili zastavit. Kamion po Promenade des Anglais jel asi dva kilometry.

Deník The Guardian popsal dramatickou situaci, kdy se řidiče pokusil zastavit muž, který vyskočil na nákladní auto.

Policisté útočníka po několikaminutové zběsilé jízdě skrz okno kabiny zastřelili.

  • Co víme o útočníkovi?

Kamionem útočil jednatřicetiletý Tunisan žijící ve Francii Mohammed Bouhlel. Podrobnější informace o něm stále nejsou známy.

Podle pařížského prokurátora se narodil v Tunisku v roce 1985. Žil přímo v Nice spolu se svou ženou a třemi dětmi. Živil se jako řidič a podle informací televize BFM TV se rozváděl.

Bouhlel se v minulosti dostal do hledáčku policie kvůli domácímu násilí, výhrůžkám a krádeži. Soud ho potrestal na šest měsíců s podmínkou, oznámil prokurátor. Nikdy ale kvůli teroristickým aktivitám, tajným službám nebyl znám.

Sousedé, se kterými hovořila agentura AFP, ho popisují jako osamělého a tichého muže.

  • Čím se útok liší od ostatních?

Modem operandi - způsobem provedení. Francie sice z minulých let pamatuje případy úmyslného zabíjení autem, nikdy ale nezemřelo tolik lidí. Daleko běžnější byly například útoky střelnou zbraní.

Terorista si navíc vybral masově navštěvovanou akci, která se odehrávala v Den dobytí Bastily, což je nejvýznamnější francouzský státní svátek. Na zaplněné promenádě přímořského letoviska Nice sledovaly slavnostní ohňostroj tisíce lidí.

  • Byl útok plánován dopředu?

Útok musel být dopředu naplánovaný, Bouhlel si kamion vypůjčil několik dní před čtvrtečním večerem. Před nedávnem si také pořídil řidičský průkaz pro kamiony. Nejednalo se tedy o žádné náhlé pohnutí mysli.

  • Kdo atentát mohl provést?

Logicky se nabízí, že teroristická organizace Islámský stát. Je však třeba zdůraznit, že policie zatím neinformovala o žádných indiciích, které by tuto tezi potvrdily, nebo vyvrátily.

Podstatné je, že se žádná džihádistická organizace k útoku nepřihlásila.

Mohammed Bouhlel tedy mohl jednat na vlastní pěst bez podpory jakékoliv islamistické organizace. O jeho napojení na islamisty nejsou zatím informace.

Příznivci Islámského státu ovšem útok v Nice oslavovali na sociálních sítích, připomíná list The Guardian.

  • Proč se útok odehrál zrovna ve čtvrtek?

Pokud chtěl terorista útočit na samotnou podstatu francouzského státu, nemohl si najít "vhodnější" den. 14. červenec – Den pádu pevnosti Bastila, kterým započala Velká francouzská revoluce – je ve Francii státním svátkem už od roku 1880.

Slaví se v mnoha menších i větších městech po celé zemi. A velkolepé oslavy s každoročním ohňostrojem byly naplánovány i v Nice. Útočník si mohl být jistý, že v ulicích oblíbeného letoviska bude mnoho zahraničních turistů, mladých lidí a rodin s dětmi.

  • Je mezi oběťmi Čech?

Obvykle dobře informovaná televize BFM TV v pátek odpoledne uvedla, že mezi mrtvými je český občan, ministerstvo zahraničí ale v pátek odpoledne tuto informaci dementovalo. Potvrzeno je pouze jedno lehké zranění.

  • Kdo je mezi oběťmi?

Oficiálně je mrtvých 84, další desítky lidí jsou těžce zranění. Nice mají v oblibě zahraniční turisté, mezi oběťmi je mimo Francouzů například muž z amerického Texasu a jeho syn, Arménka, Ukrajinec, tři Švýcaři, tři Rusové a Němci, Australan a Ital.

V prvních reakcích po útoku si svědkové stěžovali, že záchranáři na místo neštěstí přijeli až zhruba za půl hodiny.

  • Jak reaguje Francie a svět?

Vlnou zděšení, kterou vystřídala solidarita a projevy soustrasti s pozůstalými. Francie po útoku vyhlásila třídenní státní smutek, který začne platit od soboty. Prezidentovi Francoisi Hollandovi posílají jeho protějšky kondolence se slovy účasti.

Nejméně 84 lidí zemřelo při útoku ve francouzském městě Nice, kde do davu lidí oslavujících státní svátek najelo nákladní auto.
1:30
Nejméně 84 lidí zemřelo při útoku ve francouzském městě Nice, kde do davu lidí oslavujících státní svátek najelo nákladní auto. | Video: Reuters

Francouzská vláda oznámila, že do příštího týdne pošle do parlamentu návrh, aby byl prodloužen výjimečný stav o další tři měsíce. Ten trvá už od teroristických útoků v Paříži v listopadu loňského roku.

Německo následující ráno po útoku posílilo kontroly na hranicích s Francií. Bezpečnostní situaci sledují i čeští politici. Ministr vnitra Milan Chovanec už v noci hovořil s šéfem zahraniční tajné služby. Vláda ale stupeň bezpečnostní výstrahy nezvýší.

 

Právě se děje

Další zprávy