Online: Francie chce povolat desítky tisíc rezervistů. Premiér odmítl bezpečnostní selhání v Nice

Živě
Nejméně 84 lidí zemřelo při útoku ve francouzském městě Nice, kde do davu lidí oslavujících státní svátek najelo nákladní auto. Premiér Manuel Valls prohlásil, že počet obětí s největší pravděpodobností ještě poroste. Nevyloučil, že mohou následovat další útoky. Odmítl, že by v Nice selhala bezpečnostní opatření. Dění po útoku jsme sledovali v online reportáži.
Vojáci ulicemi Paříže procházejí od loňského listopadu.
Vojáci ulicemi Paříže procházejí od loňského listopadu. | Foto: Reuters
Živě
Aktualizovat reportáž
01:30

Na promenádě v Nice zahynuli také dva Američané z Texasu -  Sean Copeland (51) a jeho jedenáctiletý syn Brodie. Podle texaského deníku American-Statesman trávila Copelandova rodina prázdniny v Nice poté, co navštívila Španělsko. Baseballový tým Hill Country v Austinu, v němž hrál Brodie, zveřejnil fotografii, na které je vidět chlapec na pláži v Nice několik hodin před atentátem. Ke snímku klub připsal: "Nikdo si nezaslouží takový osud, hlavně ne taková skvělá rodina." O jejich úmrtí referovala na Twitteru také sestřenice Brodieho, Heather Copelandová.

0:45

Promenáda v Nice se opět otevřela, vznikají tu pietní místa.

23:45

Další obětí je Emmanuel Grout, 48letý francouzský policejní komisař. Byl zástupcem velitele pohraniční policie PAF v oblasti Alpes Maritimes. Dohlížel hlavně na policejní ochranu letiště v Nice. V době atentátu, kdy ho smetl kamion, nebyl ve službě. Podle listu Le Point se přišel podívat na ohňostroj se svojí partnerkou, také policejní komisařkou, a její dcerou.

23:30

Pod koly kamionu zahynul také 27letý Pařížan Timothé Fournier. Zemřel, když chránil svou ženu v sedmém měsíci těhotenství, kterou odstrčil stranou.  Vůz vzápětí vrazil do něj, vypráví jeho sestřenice Anna. "Byla to ztělesněná dobrota. Zasněný mladý muž, který ale dělal vše pro svou ženu a jejich budoucí dítě," dodala mladá žena.

23:00

Lidé se na sociálních sítích domnívají, že média v referování o tragédii v Nice překročila etické hranice. Kritici poukazují nejen na četné záběry obětí, ale i na necitlivé reportéry televizních stanic z celého světa, kteří šlapou na místech určených pietě a namačkaní jeden vedle druhého vysílají do světa přímé vstupy. Kromě nich se tu tísní i fotografové a loví snímky truchlících lidí.

22:30

Mezi oběťmi je i 60letá marocká obyvatelka Nice Fatima Šarrihíová, matka sedmi dětí. Je dávána za příklad, že při útoku umírali i muslimové. "Byla to velmi zbožná žena, skvělý člověk. Byla pozorná nejen vůči svým dětem, ale i vůči ostatním," řekl společník jednoho z jejích synů. Podle něj nosila závoj a vyznávala "skutečný islám, nikoli ten teroristů".

22:15

Bratranec jeho bývalé ženy Hajer Khalfallah dnes britskému listu The Daily Mail řekl, že Lahouaiej Bouhlel nebyl pravým muslimem. Svou manželku, s níž měl tři děti, prý bil, bral drogy a jedl vepřové. "A to pravý muslim nesmí," uvedl Khalfallah. Podle příbuzného Lahouaiej-Bouhlel nechodil do mešity a nedodržoval ani postní měsíc ramadán. (Na snímku bratr vraha z Nice, Jabeur Lahouaiej Bouhlel.)

Foto: Reuters
22:00

Jeden z útočníkových bývalých sousedů agentuře AFP řekl, že se domnívá, že Lahouaiej Bouhlel nebyl radikalizovaný, ale že měl spíše psychické problémy. Mohly podle něj být spojené s jeho vztahem k manželce, kterou prý bil. Další sousedé atentátníka označili za "tichého" a "osamělého". Spekulace o psychickém zdraví útočníka přiživil i jeho otec, kterého se dnes podařilo BBC vypátrat v Tunisku. "Bral své léky a mysleli jsme, že se mu daří dobře... Občas se ale nervově zhroutil a pak rozbil všechno kolem," uvedl. "Měl problémy se svou ženou a to se myslím podepsalo na jeho psychickém zdraví," dodal otec Lahouaieje Bouhlela.

Foto: ČTK
21:30

„Můžeme potvrdit, že víme o dvou amerických občanech, kteří zahynuli při útoku v Nice. Děláme vše pro to, abychom se spojili se všemi občany Spojených států ve městě. Vyzýváme všechny občany, aby neprodleně kontaktovali své rodiny a dali jim vědět, že jsou v pořádku“, řekla na tiskové konferenci mluvčí ministerstva zahraničí USA Elizabeth Trudeau.

21:10

"Na bulváru Promenade des Anglais bylo včera v noci mnoho Italů a existuje riziko, že byli obětí útoku... ale v tuto chvíli nemám oficiální údaje, takže musíme být obezřetní," řekla dnes agentuře ANSA italská generální konzulka v Nice Serena Lippiová. Dodala, že mnoho Italů se pohřešuje, neboť řada z účastníků oslavy ztratila při útoku mobilní telefon nebo se v noci nevrátila do svých hotelů. Mezi mrtvými jsou podle ministerstva zahraničí také tři Němky - dvě žačky a učitelka berlínské školy. Alžírské ministerstvo zahraničí potvrdilo smrt 70leté ženy a dvou dětí. Také švýcarské oběti jsou žena a dítě. Belgické ministerstvo zahraničí pohřešuje asi dvacítku svých občanů.

20:55

Mezi 84 oběťmi čtvrtečního útoku v Nice je kromě Francouzů také mnoho cizinců. Identifikace potrvá několik dní, už nyní jsou ale známy národnosti některých z nich, i když většinou úřady tyto informace ještě oficiálně nepotvrdily. Po třech občanech zřejmě v Nice ztratilo Německo, Alžírsko, Tunisko a Maroko. Dva mrtvé potvrdily USA a média hovoří o dvou mrtvých i z Polska, Ruska a Švýcarska. Podle všeho zahynuli také občané Ukrajiny, Arménie, Belgie, Kazachstánu a Británie.

20:45

"Byla jsem hluboce šokována a zarmoucena, když jsem slyšela o těch strašlivých ztrátách na životech v Nice," uvedla britská královna Alžběta II. na Twitteru.

20:30

Premiér Manuel Valls podle agentury Reuters prohlásil, že počet obětí s největší pravděpodobností ještě poroste. Nevyloučil, že mohou následovat další útoky. Odmítl, že by v Nice selhala bezpečnostní opatření

Francouzský premiér Manuel Valls na bezpečnostní konferenci v Mnichově, 13. února 2016
Francouzský premiér Manuel Valls na bezpečnostní konferenci v Mnichově, 13. února 2016 | Foto: Reuters
20:15

Britský server BBC přináší analýzu, která se zabývá otázkou: Proč právě Francie je v posledních dvou letech terčem tolika teroristických útoků? Kořeny je třeba hledat již v 70. letech 20. století, kdy do Francie proudili imigranti především ze severu Afriky. Francouzi je nebyli schopní integrovat a oni se ocitali na bezvýchodných předměstích a rostla jejich frustrace. Dalším rizikovým faktorem je asi tisícovka Francouzů bojujících v řadách Islámského státu. Někteří z nich se vrací do Francie s cílem páchat násilí zde.

19:55

Policii, četnictvu a armádě by měli podle nočního Hollandeova projevu přijít na pomoc lidé z takzvaných operačních rezerv, což jsou hlavně bývalí vojáci a dobrovolníci. Celkem jich je 180 000. "Mohli bychom je vyslat na místa, kde je potřebujeme, například na hranice," uvedl Hollande. Premiér Manuel Valls později upřesnil, že by se výzva k pomoci bezpečnostních složkám, které jsou neustále v pohotovosti už od teroristických útoků v loňském roce, mohla vztahovat na zhruba 26 000 rezervistů.

Vojáci ulicemi Paříže procházejí od loňského listopadu.
Vojáci ulicemi Paříže procházejí od loňského listopadu. | Foto: Reuters
19:45

Padesátka zraněných je "mezi životem a smrtí", uvedl francouzský prezident po návštěvě nemocnice v Nice, kam dorazil i s premiérem Manuelem Vallsem.

Francouzský prezident François Hollande mluví po teroristickém útoku v Nice
Francouzský prezident François Hollande mluví po teroristickém útoku v Nice | Foto: Reuters
19:26

Brazílie chce kvůli útoku v Nice zpřísnit bezpečnostní opatření během nadcházejících letních olympijských her v Rio de Janeiru. Informovala o tom agentura AFP, podle níž bude posílení bezpečnosti řešit prezident Michel Temer na dnešní mimořádné schůzce s ministry obrany a spravedlnosti.

 

"Budeme nyní přezkoumávat a posilovat bezpečnostní opatření, a i kdyby to mělo přinést další omezení pro účastníky her, bude to v zájmu bezpečnosti všech," řekl ministr obrany Raul Jungmann zpravodajskému serveru G1. Podle něj je ve hře například zvýšení počtu kontrolních stanovišť či zpřísnění kontrol před vstupy do sportovních areálů.

19:00

Wembley ve francouzských barvách s nápisem "Volnost, rovnost, bratrství".

18:45

Minuta ticha za oběti z Nice na Tour de France

18:10

List Nice-Matin doplňuje informace o otevírání místa činu pro veřejnost: Uvádí, že v osm hodin místního času by měly otevřít i obchody, bude zrušena uzavírka pro dopravu ve městě a lidé budou moci znovu na pláže. Odvolává se na informace z magistrátu.

18:02

Le Monde a další média si všímají faktu, že Bouhlel byl odsouzen nepodmíněně na půl roku v souvislosti se šarvátkou po incidentu na silnici. Druhého řidiče napadl fyzicky.

17:59

Antiteroristická sekce pařížské prokuratury už zahájila vyšetřování "vražd a pokusů o vraždy (...) v souvislosti s aktem terorismu" a "zločinným teroristickým spolčením".

17:58 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Kudy jel atentátník, který zabil přes 80 lidí? Kam se dostal a co ho zastavilo? Podívejte se na naši přehlednou mapu.

17:53

Promenáda Angličanů v Nice, kde došlo k útoku, by měla být pro veřejnost znovu otevřena za tři hodiny. Tvrdí to deník Nice-Matin.

17:34

Pařížský prokurátor upřesnil i zraněné: 202, 52 ve velmi vážném stavu, 25 resuscitováno.

17:30

Ministerstvo zahraničí dementuje informaci o mrtvém Čechovi v Nice.

"Ta informace je kachna, francouzská televize ji stáhla. Ověřovali jsme to na několika místech, nikdo nevěděl, kde na to ta televize přišla," řekla Irena Valentová z MZV.

Ministerstvo poslalo českým občanům zaregistrovaným v systému Drozd SMS, aby dali do pěti hodin do rána v sobotu vědět, zda chtějí odvézt speciálem. Ten do Nice vypraví Slovensko, Češi by tak mohli letět do Bratislavy.

17:18

Podle prokurátora Mohamed Bouhlel nikdy nejevil známky radikalizace.

17:17

"Zjišťujeme, jestli měl vazby na islámské organizace. Zatím se nikdo k atentátu nepřihlásil. Nicméně tento typ akce je zcela v souladu s pravidelnými vyjádřeními teroristických organizací, která vydávají na videu."

17:17

"Policii byl znám v souvislosti s násilnostmi a loupežemi. Byl trestán na šest měsíců s podmínkou," pokračuje Molins.

17:15

Pařížský prokurátor poskytuje detailní informace o útočníkovi a průběhu jeho činu i vyšetřování:

"Terorista byl nalezen mrtvý na sedadle spolujezdce. V kamionu bylo kolo, sedm prázdných palet, automatická pistole, zásobník, další zásobníky, druhá automatická pistole, atrapa pistole, atrapa kalašnikovu m16, nefunkční granát a mobilní telefon a dokumenty."

"V kabině řidiče byl řidičský průkaz a identifikační průkaz. Jedná se o Mohameda Bouhlelo, který se narodil v Tunisku a bylo mu 31 let. Byl to řidič z povolání tuniského občanství."

17:12

"Vyšetřování má na starosti generální ředitelství pro vnitřní bezpečnost a soudní policie," pokračuje Molins. "Jedná se o organizovaný pokus o vraždu, teroristický čin a také zločinné spolčení," definoval čtvrteční akt.

17:10

Podle Molinse je mezi oběťmi deset dětí a dospívajících.

17:09

"Útočník byl zastřelen, abychom zabránili pokračování jeho činu," řekl na tiskové konferenci pařížský prokurátor Francois Molins.

Poděkoval policistům, kteří ho "neutralizovali".

17:01
16:57

V reakci na teroristický útok v Nice zvýší bezpečnostní opatření také Slovensko. Země posílila bezpečnost už v souvislosti se svým nynějším předsednictvím v Radě EU.

Novinářům to řekl ministr vnitra Robert Kaliňák po dnešním zasedání bezpečnostní rady státu.

Bratislava také ponechá v platnosti druhý stupeň teroristického ohrožení země, který zavedla v březnu po útocích v Belgii a který podle Kaliňáka původně plánovala snížit na základní úroveň.

16:44

Mezi oběťmi z Nice je i sedmadvacetiletý pařížský trafikant Timothé Fournier. Na poslední chvíli stačil odstrčit stranou svou ženu, která je v sedmém měsíci těhotenství. Sám už ale uskočit nedokázal.

16:21

Na panelech oznamujících dopravní zácpy nad dálnicí vedoucí k Nice svítí motto Francouzské republiky: Svoboda, rovnost, bratrství.  

16:18

ČTK upozorňuje na problémy, které měla po útoku aplikace SAIP pro mobilní telefony. Nechala ji vyvinout francouzská vláda - kvůli včasnému varování občanů před hrozbami.

Aplikace v noci ze čtvrtka na pátek více než dvě hodiny mlčela. Na její selhání upozornil list Libération na svém webu.

První informace o hrůzném řádění kamionu na promenádě se objevily před 23:00 hodinou, ale podle SAIP se nic nedělo. A tak tomu zůstalo i o půlhodinku později, kdy starosta Nice a zakrátko i prefektura nabádali obyvatelstvo, aby zůstalo doma.

16:11

Policie už vyslýchá ženu atentátníka, se kterou se rozváděl.

16:04

Podle kanálu iTelé nenašla policie v bytě atentátníka v ulici Saint-Roche ani zbraně, ani výbušniny.

16:00

Upřesnění ke zraněným: 188 osob bylo přijato do nemocnice, stav 48 je velmi vážný. 25 z nich muselo být resuscitováno, uvádí Le Figaro.

16:00

Francouzský prezident Francois Hollande a premiér Manuel Valls jednají se zástupci bezpečnostních složek přímo v Nice.

15:52

Francoisi Hollandovi a francouzskému lidu kondoluje ruský prezident Vladimir Putin.

15:48

Místo činu během pátečního dne.

Foto: Reuters
15:47

Mezi prvními oběťmi atentátu byla Fatima Šaríhiová, matka sedmi dětí. Týdeníku L'Express to řekl její syn Hamza.

Šaríhiovi bydlí nedaleko Nice. Hamzova matka byla - slovy svého syna - praktikující, umírněnou muslimkou. Nosila nikáb.

15:44

Podle médií, která se odvolávají na informace úřadů, odešlo z Nice do Sýrie v posledních letech za Islámský stát bojovat více než sto osob.

15:43

Policie stále prohledává byt Mohameda Bouhlela. Muže, který řídil kamion. Zatím nejsou k dispozici žádné podrobnosti k případnému napojení atentátníka na Islámský stát.

15:41

Podle BFM TV se atentátník rozváděl. Před nedávnem si pořídil řidičský průkaz pro kamiony.

15:29

Jeden Čech, dva Američané, ruská studentka, dva němečtí studenti se svou profesorkou, tři Švýcaři, Australan a Ital. To jsou podle obvykle dobře informovaného kanálu BFM TV zahraniční oběti atentátu v Nice.

15:27

Podle Ireny Valentové z ministerstva zahraničí mají dosud potvrzeno jen jedno lehké zranění.

15:26

Ministerstvo zahraničí na dotaz Aktuálně.cz uvedlo, že o žádném zabitém Čechovi zatím nemá informace.

15:24

Podle BFM TV figuruje mezi zabitými také jeden Čech.

15:21

"Francie musí být silnější než ti, kteří jí chtějí uškodit. Než ti, kteří způsobují utrpení. A my jsme schopní je porazit, protože jsme jednotní," prohlásil Francois Hollande.

Foto: Reuters
15:20

"Posledních pět let čelíme boji, který asi bude dlouhý. Náš nepřítel je odhodlán bojovat proti všem zemím a lidem, pro které je svoboda základní hodnotou.
Učinili jsme opatření, abychom zachovali pořádek. Budeme i nadále ve střehu, abychom bránili naše lidi."

"Jsme silná země, která je schopná přestát všechny zkoušky. A že jich v minulosti bylo," pokračuje francouzský prezident.

15:16

"Celá Francie musí být solidární s oběťmi a jejich blízkými. Jde o to také udržet si odvahu, kterou znovu musíme ukázat. Chtěl bych vyzdvihnout práci pořádkových sil, které udělaly všechno proto, aby ohňostroj proběhl bezpečně."

15:14

"Terorista chtěl zasáhnout Francii, a proto spáchal tento útok. Asi 50 lidí se nachází mezi životem a smrtí v kritickém stavu," řekl francouzský prezident Francois Hollande na tiskové konferenci.

15:03

Vedení veřejnoprávní televize ve Francii se omluvilo za odvysílání drastických záběrů během živého vysílání po čtvrtečním atentátu v Nice. Omluva následovala po kritice na Twitteru.

Šokující byl podle kritiků především televizní rozhovor s mužem, který jen pár minut po atentátu seděl u jedné z obětí.

Šéf novinářského sdružení ve France 2 Manu Tissier to označil za "velikou chybu" a "obrovskou hloupost".

14:56

Pomoci s identifikací obětí přijela do francouzského Nice i skupina expertů z Interpolu.

14:54

Ve speciálním středisku, zřízeném po útoku v Nice, se o traumatizované lidi (přímé svědky i příbuzné, kteří pátrají po svých nejbližších) stará tým šedesáti psychologů a terapeutů.

Takto zachytil to, co zažil, pětiletý Skander. Jeho matka vysvětlila psychologům, kteří se jich ujali, že na obrázku jsou mrtví lidé, moře a "věc", kterou zahlédl za předním sklem kamionu. Tou "věcí" je atentátník.

14:49

Německý novinář, který z balkónu na mobil natáčel blížící se bílou dodávku, se stal svědkem hrdinského činu. Neznámý muž na motocyklu se kamion snažil zastavit. Po několika pokusech přisednout do kabiny vozu nakonec skončil pod jeho koly.

14:39

V Česku i po čtvrtečním útoku ve francouzském Nice dále platí první bezpečnostní stupeň ohrožení před terorismem, tedy bdělost. Policie bude nadále víc hlídat některé objekty, jako jsou letiště, nádraží či dějiště sportovních a kulturních akcí, kde by se mohlo sejít víc lidí.

Podle ministra Milana Chovance stále platí, že bezpečnostní složky nemají žádnou informaci o tom, že by pachatel teroristického útoku měl vazby na Česko.

14:34

Francouzská média zveřejnila počet lidí, kteří se přišli podívat na včerejší ohňostroj na promenádě. Bylo jich zhruba 30 000.

14:32

Na letišti šlo zřejmě o falešný poplach. Podle dostupných informací se jednalo o zavazadlo, které někdo nechal v hale.

14:29

Detaily ke zprávám o evakuaci: Na letišti Nice-Côte d'Azur byl objeven podezřelý balíček. V části terminálu policie okamžitě vytvořila bezpečnostní zónu, odkud evakuovala cestující.

14:22

Kromě Německa posilují kontroly na hranicích s Francií také Španělsko a Itálie.

Itálie posílila kontroly na hraničních přechodech na silnicích podél středomořského pobřeží, které leží jen asi 30 kilometrů od Nice. "Dostali jsme informaci, že by uprchlíci (kteří mají spojitost s útokem) mohli směřovat do Itálie, ačkoli pro to nemáme žádné konkrétní důkazy," sdělila policie agentuře ANSA.

14:19

Kromě toho, že francouzský prezident Francois Hollande oznámil prodloužení výjimečného stavu (původně měl být zrušen 26. července), nechal v platnosti také operaci Sentinelle (Hlídka). V jejím rámci je v permanentním nasazení deset tisíc policistů a vojáků.

Hollande též vyhlásil plán Blanc (Bílý), uzákoněný v roce 2004. Ten umožňuje, aby byly uvolněny "mimořádné lidské a materiální zdroje" pro nemocnice.

V pátek ráno pak aktivoval plán Orsec, koncipovaný už v roce 1952. Ten má zvýšit bezpečnost obyvatel při dramatických událostech, jako jsou živelní pohromy nebo útoky.

Foto: Reuters
14:10

Francouz s tuniskými kořeny Mohamed Bouhlel navštívil rodné Tunisko naposledy před čtyřmi lety. S odkazem na turecké bezpečnostní zdroje to uvedla agentura Reuters.

14:07

Ze zatím nejasných důvodů je evakuováno letiště v Nice. Informuje o tom zpravodaj agentury AP.

 

14:05 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Znovu Tunisko. Na atentátu v Nice má podíl člověk, který z této severoafrické země pochází. Tunisko je vůbec největším dodavatelem zahraničních bojovníků pro Islámský stát, napsal před časem reportér Aktuálně.cz Martin Novák. A vysvětlil proč.

13:50

Mnoho lidí, kteří se mohli v době útoku pohybovat na promenádě v Nice, je stále pohřešováno. Rodiny své blízké hledají skrze sociální sítě, na kterých se rozšířil hashtag #rechercheNice.

Pohřešovaní jsou i turisté, například ještě 20 Belgičanů.

13:34

Šéfka francouzské Národní fronty Marine Le Penová využila teroristického útoku ke kritice francouzské vlády, kterou obviňuje z nečinnosti.

"Důležité je zaútočit na ideologii, na které je terorismus postaven," řekla, přestože motiv činu prozatím nebyl odhalen.

"Nic nebylo vykonáno - znovuzavedení dvojího trestu, zbavování lidí národnosti ani zavírání salafistických mešit nebo zavírání určitých organizací. Popravdě řečeno, nejsme ve válce, jsme ve válce slov."

Marine Le Penová po úspěchu v komunálních volbách.
Marine Le Penová po úspěchu v komunálních volbách. | Foto: Reuters
13:28

Nice mají v oblibě turisté, mezi oběťmi jsou tedy kromě Francouzů také cizinci.

- Řidič kamionu zabil mimo jiné muže z Texasu a jeho jedenáctiletého syna.
- Kromě dvou Američanů jsou mezi mrtvými ještě Ruska, Arménka a Ukrajinec.
- Další tři Rusové jsou podle ruského ministerstva zahraničí nezvěstní. Mezi pohřešovanými jsou také tři Němky a několik Italů.
- Mezi oběťmi jsou zřejmě i tři Němci – učitelka a dva žáci, kteří v Nice slavili maturitu.

13:21

Byt údajného vraha nejméně 84 lidí se podle serveru Le Figaro nachází v malé budově v oblíbené čtvrti na východě města Nice.

13:18

Novinářka z AFP na Twitteru zveřejnila fotografie, které údajně zachycují policejní zásah v bytě Mohameda Bouhlela.

12:54

Francouzský prezident Francois Hollande dorazil na místo teroristického útoku.

V jihofrancouzském Nice ho spolu s premiérem Manuelem Vallsem a ministrem vnitra Bernardem Cazeneuvem čeká jednání se zástupci bezpečnostních složek.

Francouzský prezident François Hollande mluví po teroristickém útoku v Nice
Francouzský prezident François Hollande mluví po teroristickém útoku v Nice | Foto: Reuters
12:53

Před sídlem Evropské komise v Bruselu vlají vlajky na půl žerdi.

12:51

Osamělý a tichý. Tak sousedé popisují muže, který má podle všeho na svědomí nejméně 84 životů. Mluvila s nimi agentura AFP.

Mohamed Bouhlel měl kolo a také malou dodávku.

Podle sousedů nevypadal na náboženského fanatika. Často chodil v šortkách, dodal jeden z místních lidí.

12:42

Britský list The Guardian popisuje dramatickou situaci, kdy se řidiče kamionu pokusil zastavit muž, který vyskočil na nákladní auto. "V ten moment terorista střílel na policisty," vylíčil Eroic Ciotti.

Další svědek celý útok kamionem viděl od začátku do konce. V závěru řidič ztratil kontrolu nad vozem. "Vypadal nervózně," popsal muž jménem Nader. "Policisté ho zastřelili skrz sklo kamionu."

12:32 Ikona - Logo Aktuálně.cz

"Západní svět by se měl nenávisti, postoji 'oko za oko, zub za zub' usilovně bránit. Místo aby se k tomu semkla, pokračuje EU v absurdní úředničině."

Čtěte komentář Martina Fendrycha.

12:25

Nejméně 50 dětí bylo po čtvrtečním teroristickém útoku hospitalizováno.

Dvě děti zemřely v pátek ráno během operace, další bojují o život. S odvoláním na zdravotníky to uvedla agentura AFP.

12:19

Co víme o útočníkovi?

Jedná o jednatřicetiletého Francouze tuniského původu Mohammeda Bouhlela.

Narodil se v Tunisku v roce 1985. Žil ale v Nice, byl ženatý, měl tři děti.

V minulosti se už dostal do hledáčku policie kvůli domácímu násilí, výhrůžkám a krádeži. Nikdy ale kvůli teroristickým aktivitám, uvádí francouzská televize BFMTV.

Živil se jako řidič. Nákladní vozidlo, se kterým spáchal útok, si vypůjčil ve středu.

12:16

Ve Francii větších teroristických útoků za poslední roky nebývale přibylo. Ten zatím poslední se ve čtvrtek odehrál v Nice.

12:12

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker zaslal prezidentovi Francie kondolenční dopis.

12:10

Řidič kamionu - podle médií identifikovaný jako Mohamed Bouhlel - se podle všeho narodil v tuniském městě M'saken, a to 31. ledna 1985. Vlastnil však francouzské občanství.

Serveru Politico to řekl nejmenovaný vysoce postavený člen zpravodajské služby.

12:00

Bezpečnostní informační služba v tuto chvíli nemá informace, že by Česku hrozilo bezprostřední či okamžité nebezpečí teroristického útoku.

Řekl to v reakci na útok ve francouzském Nice mluvčí BIS Jan Šubert. Podle něj však dále trvá možné riziko, které vyplývá z toho, že je Česko například členem NATO či spojencem USA.

11:59

Mapa místa, kde došlo k neštěstí...

 

11:50

Le Figaro uvádí, že mezi oběťmi jsou zřejmě i tři Němci – učitelka a dva žáci, kteří v Nice slavili maturitu.

11:46

Prvním bezpečnostním testem Nice "prošlo" během únorového karnevalu, na který dorazil asi milion lidí.

Na bezpečnost dohlíželo několik stovek policistů a četníků. Do ulic úřady povolaly i psy, speciálně vycvičené na detekci výbušnin.

Na začátku března se pak v Nice konala simulace teroristického útoku na tamním stadionu. V jeho rámci policejní a zvláštní jednotky nanečisto čelily falešnému útoku chemických a biologických zbraní.

11:40

Přímořské město Nice se na možný teroristický útok pokoušelo předem "připravit".

Patří totiž mezi nejpopulárnější turistické destinace ve Francii. Láká na tradiční karneval, ke kterému se letos přidalo i fotbalové mistrovství Evropy.

Nice proto nasadilo do ulic větší počet policistů, ve městě pak před fotbalovým mistrovstvím proběhla simulace teroristického útoku.

11:34 Ikona - Logo Aktuálně.cz

V den, kdy se v přímořském městě odehrál tragický teroristický útok, se šel Slovák Peter Ilovský podívat na večerní ohňostroj. "Byl jsem v šoku," řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz

11:24

Francouzský list Le Monde na svém Twitteru zveřejnil první fotografie z dnešního dne:

11:23

Server Nice-Matin informoval, že v kamionu byl nalezen druhý průkaz totožnosti.

11:21

"V danou chvíli je aktivizován, jako po celou dobu mimořádných událostí v Evropě, takzvaný Národní kontaktní bod proti terorismu," řekl Tomáš Tuhý pro Rádio Impuls.

"Jeho zástupci jsou také členy další zpravodajské skupiny, která vyhodnocuje hrozby pro Českou republiku. Zatím nemáme žádnou informaci, že by hrozilo Česku nebezpečí. Je před námi ale jednání skupiny a případně armády. Podle toho bude přijímat nutné kroky. Zatím žádné informace o nebezpečí nemáme."

11:20

Útok v Nice ovlivní i bezpečnostní opatření na sportovních a kulturních akcích v Česku, které bude střežit více policistů. Dotkne se to například Davis Cupu v Třinci.

Zvyšovat stupeň teroristické hrozby ale podle policejního prezidenta Tomáše Tuhého není namístě.

11:19

Čeští občané by podle ministerstva zahraničí neměli být mezi oběťmi útoku.

"Podle předběžných informací z naší ambasády by mezi oběťmi neměl být nikdo z českých občanů," řekla mluvčí ministerstva Irena Valentová. "Jedna Češka byla lehce zraněna, ale nemusela být hospitalizována," dodala.

11:15

Při útoku v Nice zemřel jeden Ukrajinec a další byl zraněn, oznámil ministr zahraničí Pavlo Klimkin. Mezi oběťmi jsou i dva Američané.

11:08

Řidič smrtícího kamionu byl identifikován jako Mohamed Lahouaiej Bouhlel. Uvedl to francouzský server Nice-Matin.

Muž tuniského původu žil v Nice a údajně se živil jako řidič. Měl za sebou několik trestných činů souvisejících s násilnostmi, ale i radikalizací.

Policie v tuto chvíli vyslýchá jeho příbuzné.

11:06

Nemocnice v Nice potřebuje dárce krve.

11:01

Podrobnosti o řidiči zatím nejsou známy. Francouzská a další evropská média se na základě informací policie přou o to, zda byl muž francouzsko-tuniského původu, nebo jen tuniského původu, zato žijící ve francouzském Nice.

10:54

Německo po dohodě s francouzskými bezpečnostními službami zpřísnilo hraniční kontroly, informuje agentura Reuters.

10:44

Francouzský premiér Manuel Valls v projevu k národu řekl, že Francie byla zasažena "zbabělým teroristickým činem." Země bude držet třídenní státní smutek, který začne od zítřka. Na veřejných budovách budou ode dneška vyvěšeny státní vlajky.

"Čelíme válce, kterou představuje terorismus, jejich cílem je rozšířit mezi lidmi strach a paniku. Francie se ale nenechá destabilizovat. Chceme Francouzům říct, že neustoupíme a jsme silní. Neustoupíme teroristické hrozbě," zdůraznil předseda vlády Valls.

10:33

Podle deníku Nice-Matin teď policisté prohledávají domov muže, který podle všeho řídil smrtící kamion.

10:29

Útok v Nice není ve Francii prvním případem, kdy bylo k úmyslnému zabíjení lidí použito auto.

V prosinci 2014 řidič nákladního auta najel do davu lidí na vánočním trhu v Nantes na západě Francie. Zranil deset osob, dva ze zraněných později zemřeli. Po činu se probodl nožem a utrpěl rovněž vážná zranění. Prokuratura poté uvedla, že se jedná o "izolovaný čin" a není možné mluvit o terorismu.

Ve stejný měsíc pak muž v Dijonu úmyslně najížděl na chodce, vykřikoval Alláhu akbar (Bůh je veliký) a 13 osob zranil. Podle policie nešlo o teroristický čin, ale o krok duševně vyšinutého jedince.

Útoky autem se v minulosti odehrály také v Izraeli.

10:23

Řidič kamionu byl "jednoznačně identifikován". Serveru Le Figaro to řekly policejní zdroje. Doklady nalezené v autě skutečně patřily muži, který seděl za volantem.

Jedenatřicetiletý muž se narodil v Tunisku a žil v Nice, doplnila agentura Reuters. Jeho jméno ale policie nezveřejnila.

10:21

Před dalším dnem závodu Tour de France proběhla minuta ticha k uctění památky obětí útoku.

10:17

Server BBC ovšem upozorňuje, že teroristická organizace Islámský stát už dříve vyzývala k tomu, aby džihádisté použili k zabíjení právě kamion.

Připomeňme také, že francouzská armáda na pozice Islámského státu v Sýrii a Iráku podniká nálety. Působí ve vojenské koalici vedené Spojenými státy.

10:16

Ačkoliv je útok v Nice často označován jako teroristický akt islamistů, stále není jasné, jaký byl motiv útočníka. Víme jen, že řidiči kamionu bylo 31 let a jednalo se o Francouze tuniského původu.

10:00

Po útoku bylo v místní nemocnici hospitalizováno 54 dětí.

9:54

Francie v posledních dvou letech zažila rozsáhlejších teroristických útoků několik.

9:46

"Útok cílil na nevinné lidi a na základní hodnoty, o které se NATO opírá. Terorismus ale nikdy neporazí demokracii, svobodu a naši otevřenou společnost," reagoval na útok v Nice šéf NATO Jens Stoltenberg.

9:44

"Evropa musí bezpečnost řešit jako prioritu číslo jedna. Bohužel se ukazuje, že věci běžné potřeby jako auto nebo třeba v budoucnu vlak se mohou stát zbraní v rukou lidí, kteří chtějí škodit a zabíjet," varoval Chovanec.

9:43

"Celou noc situaci sledujeme. Mezi zabitými by neměli být čeští občané," řekl v České televizi ministr vnitra Milan Chovanec.

Ještě v noci hovořil se zástupci bezpečnostních složek a tajnými službami. Ministr zároveň informoval, že policie zvýší výkon služby u vytipovaných objektů. Více střeženy budou například větší sportovní a společenské akce.

Foto: Jakub Plíhal
9:35

Časovka Tour de France se dnes i přes útok v Nice pojede. Na Twitteru to napsal zpravodaj Českého rozhlasu.

9:28 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Pro ty z vás, kteří právě vstáváte, přinášíme stručné shrnutí toho, co zatím o útoku v Nice víme:


- Útočník řídící velký nákladní vůz začal kolem jedenácté hodiny večer najíždět do davu lidí shromážděných na oblíbené promenádě v Nice. Ti tam krátce před tím zhlédli ohňostroj připomínající výročí pádu Bastily, což je největší státní svátek Francouzů.

- Jednatřicetiletý Francouz tuniského původu, jehož doklady se našly v kamionu, byl francouzské policii znám jako pachatel menších přečinů proti zákonu.

- Počet mrtvých dosáhl počtu minimálně 84, další desítky lidí jsou zraněny.

- Prezident Hollande v nočním projevu k národu označil čin za teroristický útok a ohlásil prodloužení výjimečného stavu v zemi o tři měsíce.

9:24

V Elysejském paláci mezitím začala schůze bezpečnostní rady státu.

9:22

Po summitu Evropské unie s Asií v Ulánbátaru vyjádřili upřímnou soustrast rodinám obětí útoku ve Francii také státníci. Společně odsoudili "odporný a zbabělý teroristický čin, který vedl ke ztrátě nevinných lidských životů".

"EU a Asie jsou odhodlané bojovat společně proti terorismu a nenávisti," řekl po summitu předseda Evropské rady Donald Tusk. Podle prohlášení summitu se státy dohodly "znovu potvrdit společný závazek bojovat s morem terorismu a podtrhly, že je potřeba viníky přivést před spravedlnost v souladu s Chartou OSN a mezinárodním právem".

9:20

Soustrast s oběťmi teroristického útoku vyjadřuje celý svět. Významné budovy se zabarvily do francouzské trikolory.

9:16

Novinářka listu Spectator byla přímo v Nice. Když začal útok, zrovna sledovala místní ohňostroj. Lidé začali utíkat.

"Nikdo nevěděl, před čím vlastně utíká," cituje ji server The Guardian.

9:14

"Je to tragický paradox, že oběťmi útoku jsou lidé oslavující svobodu, rovnost a bratrství," prohlásil předseda Evropské rady Donald Tusk s odkazem na to, že k útoku došlo během oslavy výročí pádu Bastily.

"Budeme jednotně stát po boku rodin obětí, francouzských občanů a vlády v boji proti násilí a nenávisti," dodal Tusk, který je stejně jako řada dalších politiků na evropsko-asijském summitu v Mongolsku.

9:11 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Svědecké výpovědi přímých účastníků teroristického útoku v Nice popisují chaos, který na promenádě bezprostředně zavládl.

9:07

Zvláštní vydání listu Nice-Matin:

9:06

Fotografie z rána po útocích:

Foto: Reuters
9:04

V přijímací středisko se proměnila budova místní univerzity. Přicházejí tam příbuzní obětí a pohřešovaných osob.

9:00

Deník Le Figaro informuje o tom, že na promenádě stále leží i těla obětí, překrývá je pouze modrá látka. Na místě pracuje asi 70 forenzních expertů od policie.

8:59

Titulní strana dnešního vydání francouzského deníku Le Figaro:

8:57

Úřady v Nice ruší některé naplánované akce. Mezi nimi je i koncert americké populární zpěvačky Rihanny, která měla vystoupit v Nice dnes večer, nebo na sobotu plánovaný start jazzového festivalu.

8:54

Video zveřejněné zpravodajským serverem The Telegraph zachycuje paniku lidí prchajících z promenády.

8:46

Mezi oběťmi je zřejmě i desítka dětí.

8:45

Útočník si vypůjčil nákladní vůz jen "před několika dny", řekl zdroj z policie agentuře AFP.

"Kamion si pronajal před několika dny v regionu Provence-Alpes-Côte d'Azur," řekl. Během úderu útočník nejméně jednou změnil směr. "Chtěl zabít co nejvíce lidí," dodal zdroj.

8:41

V ulicích města nyní hlídkuje zhruba 500 policistů. Na neurčito je uzavřena část pobřežní promenády, kde se útok odehrál, a také několik úseků přilehlých ulic.

Na místě zasahují francouzští policisté spolu s vojáky a záchranáři.
Na místě zasahují francouzští policisté spolu s vojáky a záchranáři. | Foto: Reuters
8:35

Francouzský deník Le Monde přišel s novou informací z vyšetřování, podle níž útočník nebyl francouzský občan tuniského původu, ale občan Tuniska.

8:31

Expertka na terorismus Margaret GIlmorová pro BBC uvedla, že útok nese všechny znaky akce Islámského státu. Zároveň připouští, že mohlo jít o akci jednotlivce, který pouze sdílí ideologii IS.

8:11

V devět hodin se francouzský prezident Hollande sejde na mimořádném zasedání s bezpečnostní radou státu. Následně odjede do Nice.

8:08

Podívejte se na video, které zachycuje bílý nákladní vůz, jak přidává plyn a najíždí do davu:

8:03

Podívejte se na mapu zobrazující místo útoku na promenádě v Nice.

7:59

Policie potvrzuje, že ve voze našla nefunkční granát a několik atrap zbraní.

7:57

Agentura AFP zveřejňuje předběžné závěry z vyšetřování: Řidič kamionu ještě před tím, než ho zastřelila policie, stihl vypálit několik ran z pistole.

 

7:51

Podle poslední bilance zemřelo při útoku v Nice nejméně 84 lidí, dalších 18 lidí je v kritickém stavu.

7:48

Zatímco francouzská policie měla pravděpodobného útočníka tuniského původu ve svých záznamech, tajné služby ho nesledovaly.

7:45

Islámský stát vyzývá své stoupence, aby vraždili Evropany, kdekoliv se k tomu naskytne příležitost, a jednali na vlastní pěst. Úmyslné najetí do davu v Evropě zatím k taktice teroristů nepatřilo. Z minulosti zná něco podobného Izrael, kde útočníci využili k útoku na civilisty dodávky nebo bagr, píše v prvním vyhodnocení situace šéfreportér Aktuálně.cz Martin Novák.

7:28

Jednatřicetiletý Francouz tuniského původu, jehož doklady se našly v kamionu, jímž byl proveden útok v Nice, byl francouzské policii znám jako pachatel menších přečinů proti zákonu.

7:15 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Pro ty z vás, kteří právě vstáváte, přinášíme stručné shrnutí toho, co zatím o útoku v Nice víme:
- Útočník řídící velký nákladní vůz začal kolem jedenácté hodiny večer najíždět do davu lidí shromážděných na oblíbené promenádě v Nice. Ti tam krátce před tím zhlédli ohňostroj připomínající výročí pádu Bastily, což je největší státní svátek Francouzů.
- Do lidí najížděl v délce dvou kilometrů, a to ve velké rychlosti.
- Řidiče nákladního automobilu zastřelili policisté.
- Ve voze se našly osobní doklady jednatřicetiletého Francouze tuniského původu. Zda šlo o doklady útočníka, policie zatím nepotvrdila.
- Policisté ve voze našli také zbraně a výbušniny. Podle některých svědků řidič během útoku i střílel.
- Počet mrtvých dosáhl počtu minimálně osmdesáti, další desítky lidí jsou zraněny.
- Prezident Hollande v nočním projevu k národu označil čin za teroristický útok a ohlásil prodloužení výjimečného stavu v zemi o tři měsíce.

6:58

Facebook v souvislosti s útokem v Nice aktivoval nástroj, který umožňuje lidem, aby o sobě dali vědět, že jsou v bezpečí. Takzvaný "safety check" byl v nedávné době použit při útoku v Orlandu a na letiště v Istanbulu.

6:53

Nemocnice v Nice vydaly výzvu obyvatelům, aby se dostavili a darovali krev potřebnou pro oběti útoku.

6:48

Sociálními sítěmi se coby symbol solidarity s oběťmi útoku v Nice začala šířit trojice slov "Je suis Nice", která odkazuje na reakci na útok ze začátku loňského roku, kdy byl cílem satirický měsíčník Charlie Hebdo.

6:44

Prezident Miloš Zeman vyjádřil hlubokou lítost a soustrast rodinám obětí nočního teroristického útoku ve francouzském městě Nice, při němž zemřelo nejméně 80 lidí. Během návštěvy Mongolska se současně vyjádřil pro razantnější postup vůči teroristům.

6:37

Než udeřil teror... Takto si lidé v Nice užívali ohňostroj oslavující výročí pádu Bastily.

6:15

Záchranář vypovídá.

6:10

Další video z turisticky oblíbené promenády, kde lidé čekali na ohňostroj (počet obětí se později zvýšil na 80 - pozn. red.).

6:05

Kudy jel vražedný náklaďák? Mapa.

6:00 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Stručné shrnutí pro ty, co právě vstávají: 

Na promenádě v Nice zaútočil ve čtvrtek pozdě večer atentátník. Nákladním automobilem zabil nejméně 80 lidí, stovku dalších zranil. Ve voze byl sám, policie ho zastřelila. V automobilu se po útoku našly doklady místního občana - Francouze s tuniskými kořeny. Oficiálně ale nikdo nepotvrdil, že jde skutečně o doklady útočníka.

5:48

Začínají se objevovat první zprávy o obětech ze zahraničí. Čína hlásí nejméně dva raněné Číňany.

5:46 Ikona - Logo Aktuálně.cz

V grafice připomínáme osm měsíců staré teroristické útoky v Paříži.

5:41

Video z Nice.

5:37

Na počest obětí z Nice.

5:26

"Jsme ve válce s teroristy, kteří nám chtějí ublížit za každou cenu," řekl francouzský ministr vnitra Bernard Cazeneuve. Zda byl útočníkem skutečně na vlastní pěst jednající Francouz tuniského původu, jak uvedly policejní zdroje, odmítl novinářům potvrdit.

Francouizský ministr vnitra Bernard Cazeneuve jde na jednání v Elysejském paláci kvůli útokům v Bruselu.
Francouizský ministr vnitra Bernard Cazeneuve jde na jednání v Elysejském paláci kvůli útokům v Bruselu. | Foto: Reuters
5:24

...

5:21

S pomocí Twitteru se hledají osoby, které byly v Nice a o nichž jejich blízcí nemají žádné zprávy.

5:16

Muslimové kondolují.

5:08

K teroristickému útoku v Nice se zatím nikdo oficiálně nepřihlásil. Na internetu už se ale objevují oslavné zmínky od sympatizantů Islámského státu.

4:55 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Shrnujeme to nejdůležitější o novém teroristickém útoku ve Francii:

- V den oslav dobytí Bastily zaútočil na promenádě v Nice atentátník.

- Nákladním automobilem zabil nejméně 80 lidí, stovku dalších zranil.

- Útočník seděl ve voze sám. Policie ho zastřelila.

- V automobilu se po útoku našly doklady místního občana - Francouze s tuniskými kořeny.

- K činu se zatím nikdo nepřihlásil.

- Prezident Francois Hollande prodloužil výjimečný stav ve Francii o tři měsíce.

4:51

Na jednom z tweetů je dobře vidět i bílý náklaďák...

4:50

Na Twitteru kolují fotky, které pořídili svědci.

4:45 Ikona - Logo Aktuálně.cz

K útoku v Nice, který už prezident Hollande označil jako "teroristický", došlo skoro na den přesně osm měsíců po úderu v Paříži (13. listopadu 2015). Detaily o koordinovaných atentátech v hlavním městě Francie tento týden zveřejnila speciální francouzská parlamentní vyšetřovací komise.

4:35

Policejní zdroj potvrdil agentuře AFP, že útočníkem byl 31letý Francouz tuniského původu, který patrně jednal bez komplice.

4:30

Francouzské ministerstvo vnitra právě potvrdilo, že mrtvých je 80. 18 raněných je v kritickém stavu.

4:29

Další záběr z promenády v Nice.

Foto: Reuters
4:24

"Hrůzný útok opět udeřil na Francii... Jeho teroristický charakter nelze popřít," řekl Francois Hollande v mimořádném televizním vystoupení. "Musíme učinit vše pro boj proti zkáze terorismu," dodal prezident, který se ještě dnes chystá navštívit Nice, aby podpořil jeho obyvatele.

4:20

Dvě desítky z více než stovky zraněných jsou v kritickém stavu, řekl v nočním projevu prezident Hollande. Některá média však uvádějí až dvojnásobný počet.

Francouzský prezident Hollande a premiér Valls na jednání v Elysejském paláci kvůli teroristickým útokům v Bruselu.
Francouzský prezident Hollande a premiér Valls na jednání v Elysejském paláci kvůli teroristickým útokům v Bruselu. | Foto: Reuters
4:15

Francouzská média se stále rozcházejí v počtu obětí. Figaro píše o více než 80, AFP o nejméně 77 mrtvých.

4:06

A ještě jednou prezident Francie: Teroristická povaha útoku v Nice je "nesporná", řekl Hollande.

4:10

Dvě desítky z více než stovky zraněných jsou v kritickém stavu, řekl v nočním projevu prezident Hollande. Některá média však uvádějí až dvojnásobný počet.

4:05

Francouzský prezident Francois Hollande prodlužuje ve Francii výjimečný stav. O tři měsíce.

4:00

Záběr z místa činu.

Foto: Reuters
3:55

Expert na terorismus Peter R. Neumann na Twitteru připomíná, že z Nice odešly v uplynulých měsících desítky lidí do Sýrie, aby se tam připojily k Islámskému státu.

3:47

V náklaďáku, který posloužil jako smrtící zbraň, byly podle zdrojů z policie objeveny doklady Francouze s tuniskými kořeny. Uvedla to AFP. Podle deníku Nice-Matin útočil jednatřicetiletý místní občan.

3:43

Útočníka z Nice nezastavila ani přísná bezpečnostní opatření, která oslavy francouzského státního svátku provázela. Jen v Paříži byly kvůli nim v akci tisíce příslušníků bezpečnostních sil.

Národní svátek připomíná dobytí pařížské Bastily 14. července 1789, začátek francouzské revoluce.

Vojáci ulicemi Paříže procházejí od loňského listopadu.
Vojáci ulicemi Paříže procházejí od loňského listopadu. | Foto: Reuters
3:40

List "Nice Matin" na webu popisuje paniku, která na známé Promenade des Anglais vypukla při a bezprostředně po útoku. Na sociálních sítích kolují četná videa, zachycující lidi prchající z místa činu.

3:37

V Nice stále platí výzva úřadů, aby se obyvatelé drželi doma a vyhýbali se centru města.

3:36

Promenáda v Nice je velmi oblíbená zejména u turistů. Proto je počet obětí tak vysoký.

3:30

V automobilu, který vjížděl do davu na promenádě v Nice, byly objeveny zbraně a granáty.

3:17

Na místě útoku zasahuje francouzská policie spolu s vojáky a záchranáři.

Foto: Reuters
03:10

Francouzský deník Le Figaro na svém webu píše o nejméně 80 mrtvých.

03:05

Republikánský kandidát na prezidenta USA Donald Trump v reakci na útok na Twitteru uvedl, že odložil na dnešek plánovanou tiskovou konferenci, na níž měl oznámit jméno viceprezidentského kandidáta.

02:35

Vražedná zbraň. Francouzští experti zkoumají nákladní auto, s nímž útočník najel do davu lidí.

Francouzští policisté a forenzní experti u nákladního automobilu, s nímž útočník vjel do davu lidí.
Francouzští policisté a forenzní experti u nákladního automobilu, s nímž útočník vjel do davu lidí. | Foto: Reuters
02:25

Útok odsoudil kanadský premiér Justin Trudeau, který jej v prohlášení na Twitteru označil za šokující.

02:20

Americký prezident Barack Obama útok odsoudil. Americkým úřadům nařídil, aby poskytly Francii veškerou pomoc.

"Jménem amerického lidu odsuzuji nejsilnějším možným způsobem tento strašlivý, zjevně teroristický čin ve francouzském Nice, při němž zemřely a byly zraněny desítky nevinných Francouzů," uvedl šéf Bílého domu v prohlášení.

Barack Obama při svém proslovu o střelbě v Orlandu.
Barack Obama při svém proslovu o střelbě v Orlandu. | Foto: Reuters
02:05

Prezident samosprávy místního kraje Provence-Alpes Côte d'Azur Christian Estrosi řekl televizi BFM TV, že útok byl dobře připraven a že řidič, který měl v autě množství zbraní a granáty, rovněž střílel do lidí.

01:55

K atentátu se podle francouzských úřadů dosud nikdo nepřihlásil, identita ani motiv řidiče zatím nejsou známy.

Útok jako teroristický čin vyšetřuje protiteroristické oddělení hlavní francouzské prokuratury.

01:45

Agentura AFP s odvoláním na úřady informovala, že při útoku zemřelo nejméně 70 lidí.

01:43

Podle francouzské prokuratury se řidič rozjel velkou rychlostí, než narazil do prvních lidí. Poté cíleně najížděl do dalších - s evidentní snahou způsobit co největší krveprolití.

Zabíjel a zraňoval lidi na úseku dlouhém dva kilometry. Policie nyní pátrá po jeho možných komplicích.

Úřady vyzvaly obyvatele města, aby zůstali doma.

01:35

Útok v Nice přišel osm měsíců po atentátech v Paříži, kde teroristé z organizace Islámský stát zabili na 130 lidí. Od té doby platí ve Francii, kde minulý týden skončilo ostře střežené mistrovství Evropy ve fotbale, výjimečný stav. Podle čtvrtečního prohlášení prezidenta Hollanda měl skončit 26. července.

01:30

Podle vyjádření ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka pro server Lidovky.cz neměly ještě krátce před půlnocí české úřady žádné informace o tom, zda se útok dotkl i nějakých českých občanů.

 

Lubomír Zaorálek
Lubomír Zaorálek | Foto: Jakub Plíhal
01:20

Údaje o počtech obětí se liší - podle agentury AFP informovala místní prokuratura o nejméně 60 mrtvých, agentura Reuters s odvoláním na policejní zdroje píše, že počet obětí útoku vzrostl na 73.

01:00

Nejmenovaný americký pilot, který se účastnil oslav v Nice a celý útok viděl, televizi CNN řekl, že se řidič rozjel velkou rychlostí, než narazil do prvních lidí. Poté prý ještě přidával plyn.

00:55

V nákladním voze, který zabil desítky lidí během oslav v Nice, byl pouze řidič. Vyplývá to z vyjádření svědků, kteří byli v době krveprolití na promenádě v jihofrancouzském městě.

"Lidé utíkají. Všude je panika. Vjel na promenádu a najel do davu... Lidé jsou celí od krve," uvedl z místa reportér místního listu Nice Matin Damien Allemand.

00:50

Ulicemi prchaly po útoku v panice stovky lidí.

00:40

Fotografie na sociálních sítích ukazují řadu bezvládně ležících těl. Francouzský prezident François Hollande svolal kvůli útoku zasedání krizového štábu.

Foto: Reuters
00:30

Desítky lidí zemřely při útoku ve francouzském městě Nice, kde do davu lidí oslavujících státní svátek najelo nákladní auto. Uvedl to místní prefekt v televizní stanici BFM TV. Na místě je podle něho až stovka zraněných. Po útoku se podle francouzských médií rozpoutala přestřelka mezi posádkou auta a policií, při níž řidič vozu zahynul. Místní úřady vyzvaly obyvatele, aby se ukryli.

K útoku došlo okolo 22:30 na rušné promenádě ve chvíli, kdy se lidé shromáždili, aby sledovali ohňostroj při oslavě Dne pádu Bastily. "Drazí obyvatelé Nice. Řidič náklaďáku zřejmě zabil desítky lidí. Zůstaňte v tuto chvíli doma," uvedl na Twitteru šéf místní samosprávy Christian Estrosi.

0:25

Dobrý den. Hlásíme se s mimořádným online zpravodajstvím o teroristickém útoku z Nice.

Zahraničí Reuters ČTK Zahraničí, Reuters, ČTK
Aktualizováno 16. 7. 2016 1:50
 

Právě se děje

Další zprávy