reklama
 
 

Online: Francie chce povolat desítky tisíc rezervistů. Premiér odmítl bezpečnostní selhání v Nice

Aktualizováno 16. 7. 2016 1:50
reklama
Nejméně 84 lidí zemřelo při útoku ve francouzském městě Nice, kde do davu lidí oslavujících státní svátek najelo nákladní auto. Premiér Manuel Valls prohlásil, že počet obětí s největší pravděpodobností ještě poroste. Nevyloučil, že mohou následovat další útoky. Odmítl, že by v Nice selhala bezpečnostní opatření. Dění po útoku jsme sledovali v online reportáži.

Online: Francie chce povolat desítky tisíc rezervistů. Premiér odmítl bezpečnostní selhání v Nice

reklama
01:30

Na promenádě v Nice zahynuli také dva Američané z Texasu -  Sean Copeland (51) a jeho jedenáctiletý syn Brodie. Podle texaského deníku American-Statesman trávila Copelandova rodina prázdniny v Nice poté, co navštívila Španělsko. Baseballový tým Hill Country v Austinu, v němž hrál Brodie, zveřejnil fotografii, na které je vidět chlapec na pláži v Nice několik hodin před atentátem. Ke snímku klub připsal: "Nikdo si nezaslouží takový osud, hlavně ne taková skvělá rodina." O jejich úmrtí referovala na Twitteru také sestřenice Brodieho, Heather Copelandová.

0:45

Promenáda v Nice se opět otevřela, vznikají tu pietní místa.

23:45

Další obětí je Emmanuel Grout, 48letý francouzský policejní komisař. Byl zástupcem velitele pohraniční policie PAF v oblasti Alpes Maritimes. Dohlížel hlavně na policejní ochranu letiště v Nice. V době atentátu, kdy ho smetl kamion, nebyl ve službě. Podle listu Le Point se přišel podívat na ohňostroj se svojí partnerkou, také policejní komisařkou, a její dcerou.

23:30

Pod koly kamionu zahynul také 27letý Pařížan Timothé Fournier. Zemřel, když chránil svou ženu v sedmém měsíci těhotenství, kterou odstrčil stranou.  Vůz vzápětí vrazil do něj, vypráví jeho sestřenice Anna. "Byla to ztělesněná dobrota. Zasněný mladý muž, který ale dělal vše pro svou ženu a jejich budoucí dítě," dodala mladá žena.

23:00

Lidé se na sociálních sítích domnívají, že média v referování o tragédii v Nice překročila etické hranice. Kritici poukazují nejen na četné záběry obětí, ale i na necitlivé reportéry televizních stanic z celého světa, kteří šlapou na místech určených pietě a namačkaní jeden vedle druhého vysílají do světa přímé vstupy. Kromě nich se tu tísní i fotografové a loví snímky truchlících lidí.

22:30

Mezi oběťmi je i 60letá marocká obyvatelka Nice Fatima Šarrihíová, matka sedmi dětí. Je dávána za příklad, že při útoku umírali i muslimové. "Byla to velmi zbožná žena, skvělý člověk. Byla pozorná nejen vůči svým dětem, ale i vůči ostatním," řekl společník jednoho z jejích synů. Podle něj nosila závoj a vyznávala "skutečný islám, nikoli ten teroristů".

22:15

Bratranec jeho bývalé ženy Hajer Khalfallah dnes britskému listu The Daily Mail řekl, že Lahouaiej Bouhlel nebyl pravým muslimem. Svou manželku, s níž měl tři děti, prý bil, bral drogy a jedl vepřové. "A to pravý muslim nesmí," uvedl Khalfallah. Podle příbuzného Lahouaiej-Bouhlel nechodil do mešity a nedodržoval ani postní měsíc ramadán. (Na snímku bratr vraha z Nice, Jabeur Lahouaiej Bouhlel.)

Jabeur Lahouaiej Bouhlel, bratr vraha z Nice Foto: Reuters
22:00

Jeden z útočníkových bývalých sousedů agentuře AFP řekl, že se domnívá, že Lahouaiej Bouhlel nebyl radikalizovaný, ale že měl spíše psychické problémy. Mohly podle něj být spojené s jeho vztahem k manželce, kterou prý bil. Další sousedé atentátníka označili za "tichého" a "osamělého". Spekulace o psychickém zdraví útočníka přiživil i jeho otec, kterého se dnes podařilo BBC vypátrat v Tunisku. "Bral své léky a mysleli jsme, že se mu daří dobře... Občas se ale nervově zhroutil a pak rozbil všechno kolem," uvedl. "Měl problémy se svou ženou a to se myslím podepsalo na jeho psychickém zdraví," dodal otec Lahouaieje Bouhlela.

Mohamed Lahouaiej Bouhlel Foto: ČTK
21:30

„Můžeme potvrdit, že víme o dvou amerických občanech, kteří zahynuli při útoku v Nice. Děláme vše pro to, abychom se spojili se všemi občany Spojených států ve městě. Vyzýváme všechny občany, aby neprodleně kontaktovali své rodiny a dali jim vědět, že jsou v pořádku“, řekla na tiskové konferenci mluvčí ministerstva zahraničí USA Elizabeth Trudeau.

21:10

"Na bulváru Promenade des Anglais bylo včera v noci mnoho Italů a existuje riziko, že byli obětí útoku... ale v tuto chvíli nemám oficiální údaje, takže musíme být obezřetní," řekla dnes agentuře ANSA italská generální konzulka v Nice Serena Lippiová. Dodala, že mnoho Italů se pohřešuje, neboť řada z účastníků oslavy ztratila při útoku mobilní telefon nebo se v noci nevrátila do svých hotelů. Mezi mrtvými jsou podle ministerstva zahraničí také tři Němky - dvě žačky a učitelka berlínské školy. Alžírské ministerstvo zahraničí potvrdilo smrt 70leté ženy a dvou dětí. Také švýcarské oběti jsou žena a dítě. Belgické ministerstvo zahraničí pohřešuje asi dvacítku svých občanů.

20:55

Mezi 84 oběťmi čtvrtečního útoku v Nice je kromě Francouzů také mnoho cizinců. Identifikace potrvá několik dní, už nyní jsou ale známy národnosti některých z nich, i když většinou úřady tyto informace ještě oficiálně nepotvrdily. Po třech občanech zřejmě v Nice ztratilo Německo, Alžírsko, Tunisko a Maroko. Dva mrtvé potvrdily USA a média hovoří o dvou mrtvých i z Polska, Ruska a Švýcarska. Podle všeho zahynuli také občané Ukrajiny, Arménie, Belgie, Kazachstánu a Británie.

20:45

"Byla jsem hluboce šokována a zarmoucena, když jsem slyšela o těch strašlivých ztrátách na životech v Nice," uvedla britská královna Alžběta II. na Twitteru.

20:30

Premiér Manuel Valls podle agentury Reuters prohlásil, že počet obětí s největší pravděpodobností ještě poroste. Nevyloučil, že mohou následovat další útoky. Odmítl, že by v Nice selhala bezpečnostní opatření

20:15

Britský server BBC přináší analýzu, která se zabývá otázkou: Proč právě Francie je v posledních dvou letech terčem tolika teroristických útoků? Kořeny je třeba hledat již v 70. letech 20. století, kdy do Francie proudili imigranti především ze severu Afriky. Francouzi je nebyli schopní integrovat a oni se ocitali na bezvýchodných předměstích a rostla jejich frustrace. Dalším rizikovým faktorem je asi tisícovka Francouzů bojujících v řadách Islámského státu. Někteří z nich se vrací do Francie s cílem páchat násilí zde.

19:55

Policii, četnictvu a armádě by měli podle nočního Hollandeova projevu přijít na pomoc lidé z takzvaných operačních rezerv, což jsou hlavně bývalí vojáci a dobrovolníci. Celkem jich je 180 000. "Mohli bychom je vyslat na místa, kde je potřebujeme, například na hranice," uvedl Hollande. Premiér Manuel Valls později upřesnil, že by se výzva k pomoci bezpečnostních složkám, které jsou neustále v pohotovosti už od teroristických útoků v loňském roce, mohla vztahovat na zhruba 26 000 rezervistů.

19:45

Padesátka zraněných je "mezi životem a smrtí", uvedl francouzský prezident po návštěvě nemocnice v Nice, kam dorazil i s premiérem Manuelem Vallsem.

19:26

Brazílie chce kvůli útoku v Nice zpřísnit bezpečnostní opatření během nadcházejících letních olympijských her v Rio de Janeiru. Informovala o tom agentura AFP, podle níž bude posílení bezpečnosti řešit prezident Michel Temer na dnešní mimořádné schůzce s ministry obrany a spravedlnosti.

 

"Budeme nyní přezkoumávat a posilovat bezpečnostní opatření, a i kdyby to mělo přinést další omezení pro účastníky her, bude to v zájmu bezpečnosti všech," řekl ministr obrany Raul Jungmann zpravodajskému serveru G1. Podle něj je ve hře například zvýšení počtu kontrolních stanovišť či zpřísnění kontrol před vstupy do sportovních areálů.

19:00
Twitter

Wembley ve francouzských barvách s nápisem "Volnost, rovnost, bratrství".

18:45
Twitter

Minuta ticha za oběti z Nice na Tour de France

18:10

List Nice-Matin doplňuje informace o otevírání místa činu pro veřejnost: Uvádí, že v osm hodin místního času by měly otevřít i obchody, bude zrušena uzavírka pro dopravu ve městě a lidé budou moci znovu na pláže. Odvolává se na informace z magistrátu.

autoři: Zahraničí, Reuters, ČTK | 15. 7. 2016 0:38

    Pokračujte dál

    Hlavní zprávy

    reklama
    reklama