Stanley "Tookie" Williams, který byl znám jako zakladatel pouličního gangu Crips, byl ve věznici San-Quentin u San Franciska usmrcen pomocí smrtící injekce. Před věznicí se sešlo několik stovek Williamsových stoupenců, kteří tam zapálili svíčky a zpívají písně.
Jeho právníkům se nepodařilo popravě zabránit ani pomocí mimořádných právních prostředků. Americký nejvyšší soud v noci na dnešek odmítl popravu odložit. Rozhodl se tak stejně jako Nejvyšší soud Kalifornie. Již předtím zamítl po několikadenním zvažování Williamsovu žádost o milost také kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger.
PŘEČTĚTE SI: Poprava č.1000. V Americe s rutinou
"Po prostudování spisu i historie celého případu, po zvážení všech argumentů i důsledků svého rozhodnutí jsem nenašel jediný důvod pro udělení milosti," uvedl Schwarzenegger. Guvernér zvlášť zdůraznil to, že se Williams odmítl za své zločiny omluvit.
Za Williamse se přimlouvaly celebrity
Williams byl uznán vinným ze spáchání čtyř vražd v roce 1979. Svou vinu popírá a tvrdí, že byl falešně obviněn komplici. Trest smrti mu byl vyměřen již v roce 1981. Ve vězení psal knihy pro děti a zapojil se do boje proti násilí.
Za Williamsem stáli obránci lidských práv, mezi nimi známé osobnosti, jako je bývalá manželka rockového hudebníka Micka
Jaggera Bianca Jaggerová a nositel Oscara Jamie Foxx. Williamsovi stoupenci se domnívají, že kauza dostala rasový podtext a že soud vycházel z výpovědí nevěrohodných svědků a nevzal v úvahu nesrovnalosti při vyšetřování.
Za své knihy pro děti a mládež, v nichž varuje před životem na šikmé ploše, a za kampaň proti násilí byl Afroameričan Williams šestkrát navržen na Nobelovu cenu za mír a čtyřikrát na Nobelovu cenu za literaturu.