Poprava č.1000. V Americe s rutinou

Red Zah
2. 12. 2005 9:14
Washington - Pro USA ničím výjimečná procedura se ráno odehrála v Severní Karolině.
Policie zatýká odpůrce trestu smrti, kteří v Severní Karolině protestovali proti popravě Kennetha Boyda.
Policie zatýká odpůrce trestu smrti, kteří v Severní Karolině protestovali proti popravě Kennetha Boyda. | Foto: Reuters

V ústřední věznici ve městě Raleigh dostal Kenneth Boyd do žil smrtící injekci. První dávkou byl uspán, druhou přiveden do stavu bezvědomí a třetí dávka mu zastavila srdeční činnost. Přesně v osm hodin a patnáct minut středoevropského času byl prohlášen za mrtvého.

Spojené státy americké tak vykonaly jubilejní tisící popravu od roku 1976, kdy byl v zemi znovuzaveden trest srmti. Tehdy americký nejvyšší soud zrušil zákaz provádění poprav, který platil od roku 1967.

Jubilejní americká poprava připadla na stejný den, kdy Singapur oběsil australského občana, který byl přistižen při převozu 400 gramů heroinu. Podrobné zpravodajstsví ČTĚTE ZDE.

Boyd vraždil v přítomnosti dětí

Boyd byl usvědčen z dvojnásobné vraždy. V roce 1988 zabil v přítomnosti synů manželku a tchána. Svou vinu Boyd nikdy nepopřel, trest smrti však označil za pomstu. Příbuzní obětí však jeho popravu považují za naplnění spravedlnosti.

Shodují se tak s většinovým názorem Američanů, kteří uplatňování nejvyššího trestu podporují. Podrobněji čtěte ZDE.

O vykonání trestu nad Boydem se definitivně rozhodlo včera pozdě večer, kdy Nejvyšší soud Severní Karoliny odmítl poslední Boydovo odvolání a guvernér Mike Easly mu odmítl udělit minulost. S odůvodněním, že pro ni nenalezl žádný přesvědčivý důvod.

Nejvyšší trest se uplatňuje ve 38 státech USA od roku 1976. Největší počet poprav se koná v Texasu. Podrobnosti najdete ZDE.

Demonstrace odpůrců trestu srmti byla klidná

Před věznicí v Raleigh se shromáždila asi stovka odpůrců trestu smrti, kteří proti popravení Boyda protestují. Policie během večera zatkla necelé dvě desítky z nich za to, že vstoupili na území věznice. "Jde o klidný protest, pouze porušili daná pravidla," komentoval jejich zatčení šéf městské policie.

Foto: Reuters

Fakta a čísla o trestu smrti ve světě ČTĚTE ZDE

Boyd čekal na vykonání trestu smrti jedenáct let. Je veteránem války ve Vietnamu. Před vraždou manželky a tchána pracoval v přádelně a jako řidič kamionu. Sám Boyd prohlásil, že traumata prožitá ve válce mu v okamžiku vraždy zatemněla mysl.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecká zpěvačka Böleková zemřela po 288 dnech hladovky

V Turecku dnes po 288 dnech protestní hladovky zemřela zpěvačka Helin Böleková, členka populární folkové skupiny Grup Yorum. Informovala o tom agentura AP. Osmadvacetiletá hudebnice zahájila hladovku v době, kdy byla loni ve vězení kvůli údajnému napojení na zakázanou Stranu kurdských pracujících (PKK). Protestovala tak proti perzekuci členů skupiny a proti zákazu vystupovat, který těleso dostalo už v roce 2016.

Böleková a její kolega z kapely Ibrahim Gökçek přestali přijímat potravu poté, co skončili na mřížemi kvůli vyšetřování údajných styků s PKK. Ta vede ozbrojený boj za kurdskou autonomii a turecká vláda, ale také Evropská unie a Spojené státy ji považují za teroristickou organizaci. Z vězení vyšli loni v listopadu, ale s hladovkou ani poté neskončili. Jejich cílem bylo, aby byli propuštěni i zbývající členové skupiny a aby skupina známá svými protestsongy mohla opět vystupovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy