Tripolis - V baště svrženého vůdce Muammara Kaddáfího Baní Valídu, o jejíž dobytí usilují libyjští povstalci, bylo podle Kaddáfího mluvčího zajato 17 žoldáků, včetně francouzských a britských technických expertů. Músá Ibráhím to uvedl v syrské televizi Ar-Raj, jeho tvrzení podle agentury Reuters nebylo možné ihned ověřit. Francouzské ministerstvo zahraničí uvedlo, že k této zprávě nemá žádné informace.
"V Baní Valídu byla dopadena skupina 17 žoldáků. Jsou to techničtí experti," uvedl. "Většina z nich jsou Francouzi, jeden je z asijské země, dva jsou Angličané a jeden je z Kataru," řekl Ibráhím. Poznamenal, že dotyční se později objeví v televizi, další podrobnosti ale nesdělil. Severoatlantická aliance i francouzští a britští činitelé v sobotu popřeli zprávy v Ar-Raj, podle nichž Kaddáfího stoupenci chytili několik vojáků NATO.
Ibráhím také poznamenal, že Kaddáfího oddíly v posledních dnech vytlačily Kaddáfího odpůrce za města Baní Valíd a Syrta. Obě tato místa zůstávají spolu s městem Sabhá posledními baštami jednotek věrných Kaddáfímu.
Podle dnešních zpráv televize Al-Džazíra se ale Kaddáfího odpůrci začali posouvat dál k Syrtě. Korespondent BBC uvedl, že se dostali k východní bráně, z jejíhož okolí přicházely zprávy o těžkých bojích.
Syrta je považována za Kaddáfího rodiště a možnou skrýš jednoho ze synů svrženého libyjského vůdce, Mutasima Kaddáfího. Situace v Syrtě je podle obyvatel utíkajících z města nesnesitelná. Město je půl roku bez elektřiny a dodávek vody, řekl podle Al-Džazíry jeden z místních.
Ibráhím v sobotu v rozhovoru s Reuters prohlásil, že nálety NATO na Syrtu zabily za uplynulých 17 dnů přes 2000 lidí; v noci na sobotu prý obytné budovy a hotel v Syrtě zasáhlo více než 30 raket NATO a zahynulo údajně 354 lidí. Uvedl také, že Kaddáfí zůstává v Libyi a řídí boje proti povstalecké prozatímní vládě. Zástupci Aliance v reakci na Ibráhímova tvrzení uvedli, že jejich síly útočily pouze na jednoznačně vojenské cíle.