Niger odmítá vydat Kaddáfího syna do Libye

ČTK ČTK
16. 9. 2011 23:25
Podle představitelů Nigeru by v Libyi nebyl spravedlivě souzen
Uvnitř statku se našla například tato fotografie, na níž je Muammar Kaddáfí s matkou.
Uvnitř statku se našla například tato fotografie, na níž je Muammar Kaddáfí s matkou. | Foto: Reuters

Tripolis - Niger pro tuto chvíli odmítá poslat syna svrženého libyjského vůdce Muammara Kaddáfího Saadího zpět do Libye. Novinářům to řekl nigerský ministr spravedlnosti Marou Amadou, podle nějž by Saadího v Libyi nečekal spravedlivý proces.

Saadí do Nigeru přicestoval v neděli v doprovodu několika činitelů bývalého Kaddáfího režimu a podle informací USA je držen v domácím vězení v jedné z oficiálních vládních rezidencí.

Libyjská Přechodná národní rada podle jejího šéfa vyslala do Nigeru delegaci, která má Niamey požádat o vydání Saadího i ostatních činitelů Kaddáfího administrativy.

V Nigeru jsou další Kaddáfího blízcí

Do Nigeru přijely podle nigerských vládních zdrojů nedávno nejméně tři konvoje z Libye s bývalými generály, rodinnými příslušníky a níže postavenými vojenskými a bezpečnostními činiteli Kaddáfího režimu. Byl mezi nimi například velitel Kaddáfího bezpečnostních brigád Mansúr Zaú či bývalý velitel libyjských vzdušných sil a také generál z armádního velitelství v jiholibyjském regionu Murzúk.

Ministr spravedlnosti Amadou již dříve uvedl, že všichni byli přijati z humanitárních důvodů. Na otázku, zda Niger Saadího vydá novým libyjským úřadům, Amadou podle agentury AFP dnes novinářům řekl, že nikoli.

"Vzhledem k (našim) mezinárodním závazkům nemůžeme vydat nějakou osobu někam, kde nemá šanci na spravedlivý proces nebo kde jí hrozí trest smrti," uvedl. Niger by podle něj splnil svou povinnost, kdyby Saadího stíhal nezávislý soud nebo stát s pravomocí soudit pachatele zločinů na celém světě.

Saadí je v domácím vězení

V pondělí Spojené státy oznámily, že podle informací jejich nigerských zdrojů byl Saadí v Nigeru zadržen a nachází se v domácím vězení.

Saadí mimo jiné figuruje na seznamu osob, které v souladu s únorovou rezolucí Rady bezpečnosti OSN číslo 1970 nesmějí vycestovat z Libye. Mezinárodní trestní soud stíhá Kaddáfího a jeho druhorozeného syna Sajfa Isláma. Na Saadího, který je znám svou horkokrevností i láskou k fotbalu, ICC zatykač nevydal.

 

Právě se děje

Další zprávy