Bitva o Libyi se blíží ke konci, slibují povstalci

Petr Jemelka Petr Jemelka
16. 9. 2011 14:45
V posledních ložiscích vzdoru, městech Baní Valíd a Syrta, zuří boje
Povstalci mají vítězství na dosah.
Povstalci mají vítězství na dosah. | Foto: Reuters

Tripolis - Libyjští povstalci se snaží zasadit jednotkám svrženého diktátora Muammara Kaddáfího rozhodující úder - dobýt poslední dvě hlavní ložiska odporu: města Baní Valíd a Syrtu.

Podle dostupných informací už rebelové pronikli přes opevnění. Bojuje se uvnitř měst.

Televize Al-Džazíra informovala, že se povstalcům v Syrtě podařilo ovládnout letiště.

Válka ale stále není rozhodnuta. Už několikrát v minulosti povstalci oznámili úspěchy a pak se museli stáhnout. Není tedy vyloučeno, že loajalisté povstalce znovu vyženou a válka bude pokračovat. 

Kaddáfího lidé se totiž odmítají vzdát a podle svého mluvčího Músy Ibrahíma jsou připraveni bojovat až do úplného konce. Jelikož se jedná o vojáky, kteří válčí za neexistující vládu a politický režim, není jejich fanatismus až takovým překvapením.

"Budeme bojovat až do opětovného ovládnutí Libye a osvobození od tohoto kolonizátorského projektu. Bitva ještě dlouho nebude skončena, pořád máme kapacitu se bránit a vyhrát. Máme tisíce bojovníků, zbraně, munici, peníze a legitimitu," prohlásil Ibrahím v telefonickém rozhovoru pro syrskou televizi Ar-Raj.

Podle CNN a BBC loajalisté povstalce ostřelují raketami. V ulicích Baní Valíd zůstává i mnoho Kaddáfího ostřelovačů.

Odhodlání konečně ukončit vleklou občanskou válku ale vládne i v táboře povstalců, které s menšími - a tu a tam i většími - obtížemi řídí Přechodná národní rada (PNR).

"Cílem dnešního dne je osvobodit Syrtu," prohlásil podle ČTK velitel jednotky o 85 mužích, takzvané brigády Lva, která dostala jasný a jediný rozkaz.

Ve stejném duchu se vyjádřil i velitel jednotek, které se snaží dobýt Baní Valíd. "Dostali jsme rozkaz od našich velitelů a hodláme vstoupit do Baní Valídu z různých směrů," vysvětlil zahraničním novinářům.

PNR vyjednává v Nigeru

Saadí Kaddáfí hrával v Itálii kopanou.
Saadí Kaddáfí hrával v Itálii kopanou. | Foto: therichest.com

Do sousedního Nigeru mezitím vyrazila delegace Přechodné národní rady. Jejím cílem je vyjednat podmínky vydání Kaddáfího synů a dalších pohlavárů režimu, kteří do země uprchli. Předseda PNR Mustafa Džalíl výslovně jmenoval plukovníkova syna Saadího.

Saadí, který je známý především jako fotbalista a byznysmen (kopal italskou Serii A a masivně investoval do hollywoodských filmů), do Nigeru dorazil v neděli, což ostatně připustil i nigerský ministr spravedlnosti Marou Amadou.

Kaddáfího syn podle něj do země přijel v doprovodu osmi "nevýznamných" libyjských důstojníků. Niger podle Amadoua přijímá uprchlíky z Libye z humanitárních důvodů.

Neodcházíme, slíbili Sarkozy a Cameron

Ve čtvrtek přijeli do Tripolisu jako vůbec první zahraniční návštěva od vypuknutí nepokojů britský premiér David Cameron a francouzský premiér Nicolas Sarkozy. Oba Libyjcům slíbili další spojeneckou podporu.

Tu by měla posvětit i rezoluce Rady bezpečnosti OSN o pokračování mise v Libyi, o níž budou její členové v pátek hlasovat. 

 

Právě se děje

před 11 minutami

Kofola koupila stoprocentní podíl v Karlovarské Korunní a Ondrášovce

Skupina Kofola koupila stoprocentní podíl ve společnostech Karlovarská Korunní a Ondrášovka. Transakci musí ještě schválit Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Kofola cenu obchodu po dohodě s druhou stranou nezveřejnila. Dokončení obchodu firmy očekávají v první polovině příštího roku.

Kofola uvedla, že nákupem Karlovarské Korunní a Ondrášovky chce rozšířit své portfolio o tradiční české minerální vody a posílit na českém trhu svou pozici v kategorii balených vod.

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

Osobností roku podle časopisu Time je ekologická aktivistka Greta Thunbergová

Osobností roku, kterou každoročně vybírá americký časopis Time, se v tomto roce stala švédská ekologická aktivistka Greta Thunbergová. Teprve šestnáctiletá dívka se snaží přesvědčit světové politiky k výraznějšímu boji proti klimatickým změnám. Stojí za globálním studentským hnutí Fridays for Future, které upozorňuje na měnící se podnebí. Letos vystoupila například na klimatickém summitu OSN v New Yorku. Kvůli svým aktivitám také letos přerušila školu.

Zdroj: Zahraničí
před 1 hodinou

Ruská televize bude vysílat seriál se Zelenským, Putin se na něj ale nepodívá

Ruská televize pustí ve středu večer vůbec poprvé seriál s nynějším ukrajinským prezidentem a bývalým hercem Volodymyrem Zelenským v roli učitele dějepisu, který se jako bojovník proti korupci stane hlavou státu. Mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina již oznámil, že se jeho šéf dívat nebude.

Na seriál Sluha národa, jehož název nyní nese i strana ukrajinského prezidenta, se Rusové dosud mohli podívat jen na internetu, poznamenala agentura AFP. Připomněla, že i ve skutečné volební kampani se Zelenskyj letos držel svého seriálového předobrazu jako prostého člověka z lidu, který chce rozbourat zkorumpovaný systém. Stanice TNT nyní seriál pouští na obrazovky jako "fikci, která se stala skutečností".

Zdroj: ČTK
Další zprávy