Libyjští povstalci postoupili na předměstí Syrty

ČTK ČTK
15. 9. 2011 18:57
Ještě začátkem týdne podle Reuters zůstávali asi 50 kilometrů od Syrty.
Povstalci před městem Baní Valíd.
Povstalci před městem Baní Valíd. | Foto: Reuters

Tripolis - Jednotky nového vedení v Libyi postoupily na předměstí pobřežního města Syrta, které je jednou z posledních bašt svrženého libyjského vůdce Muammara Kaddáfího. Agentuře Reuters to dnes sdělil mluvčí Přechodné národní rady.

"Dnes to byl velký postup... Jsou na předměstí," řekl mluvčí. Televize Al-Džazíra upřesnila, že jednotky vstoupily do města ze severní a jižní strany.

Pobřežní město 370 kilometrů východně od metropole Tripolisu je tradiční baštou Kaddáfího stoupenců a mnozí ji považují za rodiště svrženého vůdce. Kaddáfího odpůrcům se k městu přes opakované pokusy dosud nedařilo přiblížit. Ještě začátkem týdne podle Reuters zůstávali asi 50 kilometrů od Syrty.

Kaddáfího věrní kromě Syrty nadále ovládají města Sabhá a Baní Valíd. V pouštní oblasti kolem Baní Valídu mají významné slovo kmeny, jejichž podporu by přechodné libyjské vedení případným krveprolitím mohlo ztratit.

Obyvatelům Baní Valídu dali povstalci čas na to, aby město opustili. Podle Reuters z města utekla více než čtvrtina z asi 100 tisíc  obyvatel. Někteří z nich tvrdí, že řadě lidí v útěku brání zastrašování ze strany Kaddáfího milic.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Nový šéf ÚOHS Petr Mlsna se ujme svého úřadu, převezme funkci od Petra Rafaje

Nový předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Mlsna dnes v brněnském sídle úřadu převezme funkci od dosavadního předsedy Petra Rafaje, který k 1. prosinci rezignoval. Mlsnu v úterý do funkce jmenoval prezident Miloš Zeman.

Jmenování Mlsny prezidentovi navrhla vláda. Zeman už dříve řekl, že ho považuje za velmi vhodného kandidáta. Dvaačtyřicetiletý Mlsna vzešel z výběrového řízení, do něhož se přihlásilo 11 uchazečů. Výběrové řízení na předsedu ÚOHS se konalo poprvé, dosud jeho předsedu vybírali politici.

Mezi dalšími kandidáty byli bývalý ministr dopravy za ANO Vladimír Kremlík, někdejší místopředsedové antimonopolního úřadu Robert Neruda a Michal Petr, nynější první místopředseda úřadu Hynek Brom a státní tajemník ministerstva zemědělství Jan Sixta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy